Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Rozwoju

Wiceminister rozwoju Robert Tomanek: nowa Polityka Przemysłowa była konsultowana z biznesem

-Założenia zaprezentowanej dziś Polityki Przemysłowej, to efekt wielomiesięcznych konsultacji i negocjacji. Polski biznes przedstawił swoje oczekiwania wobec rządu w Białej Księdze. I te postulaty zostały wykorzystane w nowym programie wspierania rozwoju polskiego przemysłu - powiedział Robert Tomanek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA przemysł cyfryzacja robotyzacja podatki Ministerstwo Rozwoju

Dziś posiedzenie Rady Dialogu Społecznego. Ministerstwo Rozwoju poruszy temat pracy zdalnej

Rada Dialogu Społecznego ma dzisiaj dyskutować na posiedzeniu plenarnym o programie Polski Ład. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało ustawę dotyczącą pracy zdalnej - ma ją przedstawić partnerom społecznym. Jak podkreślił przewodniczący Rady i wicepremier Jarosław Gowin, praca zdalna w wielu przypadkach bardzo dobrze się sprawdziła, ale ważne jest wprowadzenie do Kodeksu Pracy przepisów ją regulujących.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Rozwoju Jarosław Gowin praca zdalna społeczeństwo pomoc Polski Ład praca Rada Dialogu Społecznego POLSKA

Olga Semeniuk: Polski Ład to program społeczny, a nie polityczny

– My, Zjednoczona Prawica, tworzymy niefrakcyjny program i to nie jest program wyborczy, ale społeczny, dostosowany do potrzeb po pandemii COVID-19 – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Olga Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. – Nowy Ład to program, którego zadaniem jest wyrównywanie dysproporcji pomiędzy poszczególnymi klasami – dodała i przytoczyła przykład nierówności w płaceniu składek zdrowotnych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka polityka Bartłomiej Graczak Olga Semeniuk Ministerstwo Rozwoju Polski Ład

Gowin: dzięki programom "Czyste Powietrze" i "Mój Prąd" w Polsce radykalnie poprawi się jakość powietrza

Wsparcie dla zielonej gospodarki znalazło swoje ważne miejsce w Polskim Ładzie. Minister rozwoju Jarosław Gowin zapowiedział również wiele rozwiązań przyspieszających transformację energetyczną z zapewnieniem osłony, ochrony finansowej dla branż energochłonnych, tak ważnych dla polskiej gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia ochrona środowiska Ministerstwo Rozwoju energetyka Polski Ład

Vouchery za niezrealizowane w pandemii imprezy turystyczne ważne dłużej. Sprawdź, do kiedy można je wykorzystać

Vouchery za niezrealizowane w pandemii imprezy będą ważne przez kolejny rok. Podróżni, którzy z nich zrezygnują, mogą ubiegać się o zwrot gotówki - zapowiedział wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy. Dodał, że na wybór voucherów zdecydowało się ok. 25 proc. turystów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Rozwoju turystyka wypoczynek biura podróży

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, czyli setki nowych mieszkań do wybudowania. Gowin: to realne wsparcie

Ponad 500 mieszkań ma wybudować SIM SMS - społeczna inicjatywa mieszkaniowa powołana przez gminy z trzech województw - śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Kolejna SIM powstała przy współpracy KZN i siedmiu gmin - Zawiercia, Klucz, Staszowa, Jędrzejowa, Końskich, Sędziszowa i Małogoszcza. - Polska rozwija się tam, gdzie dochodzi do współpracy między rządem a samorządem - powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA nieruchomości inwestycje Ministerstwo Rozwoju mieszkania na wynajem

Spada stopa bezrobocia rejestrowanego. Resort rozwoju publikuje najnowsze dane

Szacowana przez MRPiT stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w kwietniu 6,3 proc., co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0,1 punktu proc. – poinformował resort. Kwiecień jest drugim miesiącem z rzędu, gdy liczba zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy zmniejszyła się.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie Główny Urząd Statystyczny Ministerstwo Rozwoju społeczeństwo

Transformacja energetyczna w Polsce. Anna Kornecka: to impuls dla rozwoju przedsiębiorstw

- Rosnące ceny energii, rosnące ceny wydobycia czy emisji wydobycia paliw kopalnych, czy emisji CO2 to jest motywator do tego, by inwestować w transformację energetyczną. Staramy otworzyć się system prosumencki na nowych odbiorców, rozwijać energetykę rozproszoną, czego przykładem są właśnie indywidualne instalacje fotowoltaiczne. Rzeczywiście ten rynek rozwija się bardzo szybko - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Kornecka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo energetyka energia odnawialna Ministerstwo Rozwoju

Kongres 590. Prezes PGE: morska energetyka wiatrowa będzie impulsem dla naszej gospodarki

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski jest przekonany, że inwestycje w morską energetykę wiatrową będą jednym z zasadniczych impulsów dla pobudzenia gospodarki po pandemii. Szacuje się, że koszt budowy polskich farm wiatrowych na Bałtyku wyniesie ok. 130 mld zł, z czego inwestycje PGE to prawie 30 mld. Energetyka to jeden z tematów Kongresu 590.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka wiatr finansowanie boś PGE Ministerstwo Rozwoju Kongres 590