Polskie Radio
Section05
Polska w Unii Europejskiej

Politolog o wysłuchaniu Polski: fakty nie mają znaczenia

- Ani fakty, ani konkrety nie mają znaczenia. Znaczenie ma rozgrywka, jaka toczy się przed wyborami do Parlamentu Europejskiego – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik (Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach), odnosząc się do wtorkowego wysłuchania Polski na unijnej naradzie ministerialnej.
Zobacz więcej na temat:  Polska w Unii Europejskiej Europarlament Europa Sąd Najwyższy sądownictwo Frans Timmermans

Prawnik: tym pozwem KE chce uderzyć w Polskę

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans przygotował pozew do unijnego Trybunału przeciwko Polsce w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. – Jest to szukanie jakiegoś instrumentu, "pałki", żeby uderzyć niepokornego po głowie – skomentował w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Lewandowski, adwokat z Ordo Iuris.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Frans Timmermans Sąd Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości UE

Małgorzata Bonikowska: Trójmorze ma wyrównać dysproporcje

W poniedziałek w Rumunii rozpoczął się dwudniowy szczyt Inicjatywy Trójmorza, w którym uczestniczy prezydent Andrzej Duda. Spotkanie ma rozszerzyć współpracę 12 krajów UE w ramach tego projektu. Tę kwestię komentowała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Trójmorze Unia Europejska Europa Andrzej Duda Rumunia Bukareszt Polityka PR24 Polska w Unii Europejskiej polityka

Polska w oczach unijnych polityków. „Są pod wpływem totalnej opozycji”

– Zachodnioeuropejskie siły polityczne zostały wprowadzone w błąd przez polską totalną opozycję, która narzuciła swoją narrację – powiedział w audycji „Świat 24” eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski. Rozmówca Polskiego Radia 24 odniósł się w ten sposób do stosunku wobec naszego kraju ze strony niektórych polityków Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Komisja Europejska Jacek Saryusz-Wolski POLSKA Polska w Unii Europejskiej Mateusz Morawiecki Parlament Europejski

Nowa koncepcja Europy wobec światowej globalizacji

- Pochopna i nieprzemyślana otwartość wyrządziłaby więcej szkody. W świecie zglobalizowanym, z wieloma konfliktami, Europa ze względu na swoją bliskość kulturową i położenie geograficzne musi stanowić jedną silną całość – mówił w audycji "Między kropkami" w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk, a obecnie redaktor naczelny magazynu „Wszystko co najważniejsze”.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Michał Kleiber integracja europejska Europa USA POLSKA Polska w Unii Europejskiej

Po orędziu przewodniczącego KE. Komentarz eksperta

- Przedstawione przez Junckera propozycje zmierzają do federalizacji polityki migracyjnej, a zatem przejęcia jej przez Komisję Europejską i inne instytucje europejskie. To już nie państwa będą decydować o swoich granicach. To zmierza w dość niepokojącym kierunku - ocenił orędzie szefa KE gośc Polskiego Radia 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista z UW.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Jean Claude-Juncker Komisja Europejska Polska w Unii Europejskiej imigranci w Europie ŚWIAT

"Pamiętajcie o Polakach, którzy ratowali Żydów"

Wystawa „Cisi Bohaterowie” prezentowana w Berlinie w siedzibie Fundacji „Miejsce Pamięci Niemieckiego Ruchu Oporu” przybliża sylwetki Niemców, którzy w latach 1933-1945 pomagali Żydom. Ekspozycja obejmuje obszar Niemiec, jak również tereny okupowane przez hitlerowców. Mimo to, "po cichu" pominięto tysiące Polaków, którzy ryzykowali bądź tracili życie, udzielając pomocy Żydom. "To niedopuszczalne" - odniósł się do sprawy adwokat, Stefan Hambura. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska w Unii Europejskiej Niemcy Holokaust Żydzi Angela Merkel Stefan Hambura

Polacy pominięci w Berlinie. Merkel odpowiada Hamburze

Wystawa „Cisi Bohaterowie” prezentowana w Berlinie w siedzibie Fundacji „Miejsce Pamięci Niemieckiego Ruchu Oporu” przybliża sylwetki Niemców, którzy w latach 1933-1945 pomagali Żydom. Ekspozycja obejmuje teren Niemiec, jak również obszar okupowany przez hitlerowców. Mimo to, "po cichu" pominięto tysiące Polaków, którzy ryzykowali bądź tracili życie, udzielając pomocy Żydom. "To niedopuszczalne" - odniósł się do sprawy adwokat, Stefan Hambura.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy Stefan Hambura Holokaust Żydzi Polska w Unii Europejskiej Europa