Polskie Radio
Section05

Polskie Radio 24

Udar mózgu – przyczyny i konsekwencje

Udar mózgu to najpoważniejsza choroba naczyniowa mózgu. W Polsce rocznie dosięga około 70 tys. osób, z czego prawie połowa umiera w ciągu miesiąca. Ci, którym udaje się przeżyć ostrą fazę choroby, wymagają zwykle opieki bliskich ze względu na występujący po udarze niedowład bądź częściowy paraliż ciała. W audycji Na Zdrowie rozmowa z dr hab. n. med. Adamem Kobayashim, neurologiem.
Zobacz więcej na temat:  medycyna służba zdrowia udar mózgu Ministerstwo Zdrowia mózg cukrzyca

Bez służbowych e-maili w czasie wakacji

Laptop, tablet, smartfon. Dziś już niemal każdy, niezależnie od wieku, otoczony jest technologią. Przenośne urządzenia towarzyszą nam nie tylko w życiu codziennym, ale także podczas wakacji. Czy dziś jeszcze jest możliwe spędzenie urlopu bez Internetu? O tym w audycji 24. Poziom mówili Konstanty Młynarczyk, redaktor naczelny serwisu CHIP, a także Anna Bielecka i Michał Rosiak, twórcy podróżniczego bloga Petrykivka.
Zobacz więcej na temat:  nowe technologie wakacje podróże laptop laptopy urlop

"Pamięć o Powstaniu powinna być zadumą"

Pierwsze dni sierpnia upłynęły pod znakiem rocznicowych uroczystości, upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego. Do wydarzeń sprzed 73 lat nawiązali również kibice Legii Warszawa, którzy przed meczem kwalifikacji Ligi Mistrzów z FK Astana pokazali transparent, uznany przez niektóre środowiska za kontrowersyjny. W Podsumowaniu Tygodnia komentarz Joanny Miziołek z „Wprost” i Romana Mańki z Fundacji FIBRE.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie polityka historyczna liga mistrzów Legia Warszawa uefa kibice Warszawa

Pokolenie "cyfrowych tubylców". Multizadaniowość to mit

Ludzie nie mogą być wielozadaniowi, bo nasze mózgi pracują w określony sposób. Zarówno starsi, jak i młodsi korzystają więc z sieci w ten sam sposób. Czy teza opublikowana w "Teaching and Teacher Education" zmienia sposób patrzenia na młodych? Gośćmi audycji Zdziwienie Tygodnia byli: dr Anna Miotk z Polskich Badań Internetu i Marcin Grudzień – trener zajmujący się edukacją cyfrową, ekspert z Forum Bezpiecznego Internetu.
Zobacz więcej na temat:  media internet młodzież