Polskie Radio
Section05
Polskie Radio 24

Ile pamiętamy z nauczania Jana Pawła II?

– Rocznica śmierci Jana Pawła II została nieco zapomniana. Nie sądzę jednak, by Polacy zapomnieli o postaci Karola Wojtyły – mówił w Polskim Radiu 24 Dominik Zdort. Publicysta w audycji Dwaj Panowie „Z”, razem z Markiem Zającem, rozmawiał o tym, czy papież Polak nadal odgrywa tak samą ważną rolę w naszym społeczeństwie, jak podczas swojego pontyfikatu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dominik Zdort Unia Europejska Jan Paweł II Karol Wojtyła religia

Ile wspólnoty jest w Grupie Wyszehradzkiej?

Premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej podpisali Deklarację Warszawską. Mówi ona między innymi o tym, że kraje V4 mają stać się centrum innowacji w Europie. Podpisy pod dokumentem złożyli premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier. W Debacie Dnia o współpracy w ramach V4 rozmawiali Piotr Skwieciński a (wSieci) i Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rząd Beaty Szydło grupa wyszehradzka Unia Europejska Czechy Słowacja Węgry innowacyjność start-up Zuzanna Dąbrowska Piotr Skwieciński

Beatyfikacja księdza Popiełuszki. Postulator był TW?

Jak wynika z ostatniej publikacji "Tygodnika Powszechnego", ks. Tomasz Kaczmarek, postulator procesu beatyfikacyjnego, rozmija się w swoich twierdzeniach o przebiegu męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki z ustaleniami prokuratury i śledczych. Gościem audycji Kulisy Spraw był Piotr Litka, dziennikarz "Tygodnika", autor publikacji. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Popiełuszko beatyfikacja Tomasz Kaczmarek komunizm PRL

Leszek Miller: strefa euro będzie jądrem UE

– Prawica, zarówno ta spod znaku Platformy Obywatelskiej, jak i Prawa i Sprawiedliwości, nie zrobiła nic, by Polska znalazła się eurolandzie. Gdybyśmy byli dziś w strefie euro, bylibyśmy w centrum wydarzeń, które będą miały miejsce w Europie w kolejnych latach – mówił w Rozmowie PR24 Leszek Miller, były premier, członek Sojuszu Lewicy Demokratycznej.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Leszek Miller Unia Europejska Witold Waszczykowski strefa euro Adrian Klarenbach Donald Tusk Rada Europejska PiS Platforma Obywatelska

Innowacyjność płaszczyzną współpracy Grupy Wyszehradzkiej

Z udziałem premierów państw Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie trwa Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej "Central Eastern Europe Innovators Summit". Podczas spotkania podpisana została Deklarcja Warszawska. O jej głównych postanowieniach móiwł w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Wawrzyk, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 grupa wyszehradzka Beata Szydło Piotr Wawrzyk innowacyjność start-up

Kryzys migracyjny a handel ludźmi

Zgodnie z szacunkami Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC), handel ludźmi to trzeci pod względem dochodów – po handlu bronią i narkotykami – nielegalny proceder na świecie. – To łatwy i dochodowy biznes. To niebezpieczeństwo jest już w Europie – mówiła w Polskim Radiu 24 dr Magdalena El Ghamari, prezes Fundacji El Karama, ekspertka ds. bezpieczeństwa międzynarodowego z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 uchodźcy imigranci w Europie Unia Europejska Turcja handel ludźmi Magdalena El Ghamari

Hongkong z nowym liderem. „To nie były demokratyczne wybory”

Carrie Lam została nową szefową administracji Hongkongu. Jednak to nie mieszkańcy regionu mieli wpływ na obsadę stanowiska. Zdecydował liczący prawie 1200 członków Komitet Elekcyjny. – Została wybrana polityk wspierana przez Pekin – komentował w Świecie w Południe Rafał Tomański, dziennikarz TVP Info, ekspert ds. Dalekiego Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Hongkong Azja Rafał Tomański Chiny Daleki Wschód

Po demonstracjach w Mińsku i Moskwie. "Ludzie są wkurzeni"

W sobotę i niedzielę odbyły się na Białorusi i w Rosji masowe protesty. Na Białorusi ludzie wychodzą na ulice od kilku tygodni, pretekstem do protestów jest wprowadzenie tzw. podatku od pasożytnictwa. Z kolei w Rosji organizacja Aleksieja Nawalnego opublikowała raport o korupcji, który obciąża premiera Dmitrija Miedwiediewa. Z krytyką poczynań władz w Moskwie i Mińsku wystąpiły m.in. Unia Europejska, Rada Europy, Stany Zjednoczone i polskie władze. O demonstracjach w Rosji i na Białorusi mówili w audycji Debata Poranka Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektorka TV Biełsat; Maciej Zaniewicz, zastępca redaktora naczelnego eastbook.eu; Witold Jurasz, Ośrodek Analiz Strategicznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Białoruś protest demonstracje Witold Jurasz Agnieszka Romaszewska

„Niebieski wieloryb to efekt niesprawdzania źródła informacji”

Gra komputerowa o nazwie niebieski wieloryb ma wpływać na samookaleczenia graczy, głównie dzieci, a nawet na próby samobójcze. Ten komunikat jest obecny w przestrzeni publicznej od kilkunastu dni. Jednocześnie pojawiają się opinie, że te informacje powielane w mediach spowodowały w błyskawicznym tempie ogromną popularność gry, a dane o setkach dzieci robiących sobie krzywdę nie odpowiadają rzeczywistości. O wpływie internetu na nasze życie mówił w audycji Czas na Naukę dr Paweł Boguszewski, neurofizjolog z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 internet gry komputerowe

„Nie ma mowy o fałszerstwie przy wyborze Tuska”

– Trudno zrozumieć wypowiedź Witolda Waszczykowskiego. Polski rząd nie będzie podważał wyboru Tusku. Nie sądzę, żeby był polityczny sens jeszcze podejmować tę kwestię. Nie ma ani szans, ani powodów na zdjęcie Tuska ze stanowiska. Należałoby przyjąć postawę, że nie jesteśmy zadowoleni, ale nie ruszamy sprawy – mówił w audycji Punkt Widzenia Jakub Jałowiczor z „Gościa Niedzielnego”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Donald Tusk Witold Waszczykowski Rada Europejska MSZ