Polskie Radio
Section05

Rosja

ANALIZA Dwa lata rosyjskiej agresji na Ukrainę. Najważniejsze momenty wojny

24 lutego miną dwa lata wojny na Ukrainie, największego konfliktu zbrojnego w Europie od 1945 roku. Wiele związanych z nią wydarzeń na trwale zapisze się na kartach historii - od bohaterskiej obrony Kijowa i krwawych walk o Bachmut, po rosyjskie zbrodnie i marsz Prigożyna na Moskwę. Przedstawiamy najważniejsze zdarzenia ostatnich dwóch lat rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie Władimir Putin Wołodymyr Zełenski wojsko

PR24 "Stek bzdur i herezji". Radziwinowicz o wywiadzie Carlsona z Putinem

- Tu chodzi o rosyjską moralną, techniczną, ekonomiczną i wszelką inną wyższość. Nic dziwnego, że ten wywiad przybrał charakter wykładu. Putin zrobił jeden wielki wykład historyczny, przeszedł się od Rurykowiczów do Stalina, a przy okazji przedeptał po Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Wacław Radziwinowicz, wieloletni korespondent w Rosji (Gazeta Wyborcza).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina wojna 2024 ŚWIAT Europa Władimir Putin Wacław Radziwinowicz

Belgia nie skomentowała słów Trumpa o NATO. Nie spełnia wymogów Sojuszu

Belgijskie władze do tej pory nie skomentowały gróźb Donalda Trumpa pod adresem europejskich sojuszników, a Belgia jest w grupie krajów niespełniających NATO-wskich wymogów, czyli przeznaczania co najmniej 2 procent PKB na obronność. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Belgia Bruksela Beata Płomecka Donald Trump Stany Zjednoczone USA NATO bezpieczeństwo

Działalność rosyjskiej emigracji politycznej. "Opozycja chce sprawiedliwego zwycięstwa Ukrainy"

- Rosyjska emigracja polityczna nie może wiele zdziałać: nie może zatrzymać wojny ani wpłynąć na Kreml. Niemniej jednak jej działacze są zwolennikami zakończenia wojny i powrotu do granic z 1991 r. Uważają, że wojna powinna się zakończyć sprawiedliwym zwycięstwem Ukrainy i całkowitym zachowaniem jej suwerenności - podkreślił politolog prof. Aleksandr Morozow w rozmowie z korespondentem Polskiego Radia Maciejem Jastrzębskim.
Zobacz więcej na temat:  opozycja demokratyczna Władimir Putin

"Lekkomyślne wypowiedzi służą Putinowi". Szef Rady Europejskiej o słowach Trumpa

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel skrytykował Donalda Trumpa za jego wypowiedź kwestionującą artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego, który mówi o kolektywnej obronie w myśl zasady - jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Były prezydent po raz kolejny zagroził europejskim sojusznikom, że nie obroni ich przed Rosją, jeśli nie będą zwiększać wydatków na obronę. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Rada Europejska Charles Michel polityka Donald Trump Stany Zjednoczone USA NATO Beata Płomecka bezpieczeństwo wybory w USA Władimir Putin

"Podważanie wiarygodności NATO", "nawoływanie do oddania Europy Putinowi". Politycy komentują słowa Trumpa

Premier Donald Tusk nawiązał do słów Donalda Trumpa i zbliżającej się Rady Gabinetowej. Szef rządu we wpisie na portalu X zestawił słowa prezydenta Dudy - "prezydent Trump dotrzymuje danego słowa" - z ostatnimi słowami kandydata Republikanów w zbliżających się wyborach prezydenckich w USA. Odnieśli się do nich także inni polscy politycy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Władysław Kosiniak-Kamysz Marcin Kierwiński polityka Donald Trump Błażej Poboży Joanna Mucha Arkadiusz Myrcha Donald Tusk bezpieczeństwo NATO wschodnia flanka NATO wybory w USA Stany Zjednoczone USA Partia Republikańska

NASZ NEWS "Chcą złamać solidarność". Białoruś: po obławie na bliskich więźniów politycznych wszczęto już 24 sprawy karne

Po fali rewizji i przesłuchań wśród rodzin więźniów politycznych oraz aktywistów, na Białorusi wszczęto już co najmniej 24 sprawy karne. To najnowsze informacje - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl Dźmitry Sałaujeu z Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna. Wcześniej u setek osób na Białorusi przeprowadzono przeszukania, pod pretekstem finansowania "działalności ekstremistycznej" lub "udziału w formacjach ekstremistycznych". - Reżim chce zatrzymać falę solidarności, by zatomizować społeczeństwo, represjonuje za pomoc innym - tłumaczy obrońca praw człowieka. Sprawa najpewniej jest rozwojowa, reżim zaangażował w jej przeprowadzenie dużo sił i środków. Możliwe, że szykowana jest nowa fala procesów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 USA NASZ WYWIAD Raport Białoruś prawa człowieka więźniowie polityczni Białoruś

TYLKO U NAS Działalność rosyjskiej emigracji politycznej. "Opozycja chce sprawiedliwego zwycięstwa Ukrainy"

- Rosyjska emigracja polityczna nie może wiele zdziałać: nie może zatrzymać wojny ani wpłynąć na Kreml. Niemniej jednak jej działacze są zwolennikami zakończenia wojny i powrotu do granic z 1991 r. Uważają, że wojna powinna się zakończyć sprawiedliwym zwycięstwem Ukrainy i całkowitym zachowaniem jej suwerenności - podkreślił politolog prof. Aleksandr Morozow w rozmowie z korespondentem Polskiego Radia Maciejem Jastrzębskim.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie wojna 2024 Europa

TYLKO U NAS "Reżim boi się jego słów". Od roku brak z nim kontaktu. Kim jest człowiek, którego Łukaszenka trzyma w pełnej izolacji?

Mikoła Statkiewicz to opozycjonista białoruski, skazany na wieloletnie więzienie z przyczyn politycznych. Od przeszło roku reżim stosuje wobec niego pełną blokadę informacyjną. Bliscy nie mogą mieć pewności, czy żyje. Nie docierają do niego leki. - Reżim zamknął w więzieniu tych najlepszych, najwybitniejszych, którzy działali na Białorusi przez 20-30 lat i którzy mogliby zrobić wiele dobrego dla kraju - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Dźmitry Sałaujeu z Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna. - Rozgłos w pewnym stopniu chroni takich więźniów. Trzeba walczyć o ich uwolnienie - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 USA NASZ WYWIAD Raport Białoruś Mikoła Statkiewicz