Polskie Radio
Section05
Śląsk

"Ważne miejsce na mapie Śląska". Przedstawiciele władz województwa oddali hołd ofiarom Tragedii Górnośląskiej

W 1945 roku po wkroczeniu armii sowieckiej na teren Górnego Śląska, miały miejsce aresztowania, osadzenia w obozach koncentracyjnych oraz przymusowe wywózki Ślązaków do katorżniczej pracy na terenie ZSRR. Przedstawiciele władz województwa śląskiego oddali w Radzionkowie hołd ofiarom Tragedii Górnośląskiej.
Zobacz więcej na temat:  Śląsk HISTORIA POLSKA społeczeństwo ZSRR regiony śląskie historia Polski

11-letni Filip wyróżniony za udzielenie pierwszej pomocy ofiarom wypadku

11-letni Filip został wyróżniony za udzielenie pierwszej pomocy ofiarom wypadku w pobliżu jego domu w Knurowie. 20 grudnia podczas zdalnych lekcji usłyszał huk. Zbiegł na dół, wziął apteczkę i opatrzył rany poszkodowanych.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody autostrady autostrada pieniądze Polskie Radio wypadek pierwsza pomoc pomoc Katowice śląskie Śląsk społeczeństwo

"Wielka, narodowa tragedia". Kard. Kazimierz Nycz o pacyfikacji kopalni "Wujek"

- Strajk okupacyjny w kopalni Wujek był protestem w obronie wolności Polski i godności człowieka pracy - mówił w 40. rocznicę brutalnej pacyfikacji metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Podkreślił, że śmierć dziewięciu górników z "Wujka" była "wielką, narodową tragedią".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo PRL kopalnia Wujek komunizm historia PRL Kazimierz Nycz Msza święta Śląsk

Strajki w kopalniach "Wujek" i "Piast". Minister kultury: pracujemy nad stworzeniem miejsca pamięci

O 40. rocznicy komunistycznej zbrodni w kopalni "Wujek" przypomniał w mediach społecznościowych Piotr Gliński. "Pamiętamy też o grudniowych strajkach i pacyfikacjach na Śląsku i w całej Polsce. Najdłużej wytrwali górnicy w »Piaście«" - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PRL stan wojenny kopalnia Wujek historia PRL komunizm Piotr Gliński społeczeństwo Śląsk Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Tadeusz Zagajewski. Pionier polskiej elektroniki

109 lat temu, 16 grudnia 1912 roku, urodził się we Lwowie Tadeusz Zagajewski, wybitny naukowiec w dziedzinie elektroniki, radiotechniki i komunikacji. Był osobą silnego charakteru, niezłomnych zasad, ale też wybitnym pedagogiem, który wychował rzesze inżynierów i położył podwaliny pod automatykę i elektronikę przemysłową.
Zobacz więcej na temat:  elektronika technika przemysł automatyka Lwów Śląsk Gliwice odkrycia i ciekawostki