Polskie Radio
Section05

USA

Co ze szczepionką Pfizer w USA? Jest decyzja Federalnej Agencji Leków

Niezależna komisja ekspertów Federalnej Agencji Leków Stanów Zjednoczonych (FDA) pozytywnie zaopiniowała szczepionkę na koronawirusa amerykańskiej firmy Pfizer i niemieckiego koncernu BioNTech. Ostateczna decyzja ma zostać podjęta w ciągu najbliższych kilku dni, co oznacza, że szczepienia w USA rozpoczną się prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.
Zobacz więcej na temat:  szczepionka szczepienia koronawirus COVID-19 Stany Zjednoczone Ameryka Marek Wałkuski infografika ŚWIAT

Okręty państw NATO na wodach Pakistanu. Rosyjska flota przygotowuje się do wspólnych ćwiczeń

Rosyjskie okręty przygotowują się do wspólnych ćwiczeń z jednostkami m.in. krajów NATO - poinformowała służba prasowa rosyjskiej Marynarki Wojennej. Chodzi o lutowe ćwiczenia AMAN-2021 na wodach pakistańskich. Od sześciu lat kontakty Moskwy z Brukselą zostały ograniczone do minimum. W 2014 roku Sojusz Północnoatlantycki zamroził kontakty z Rosją, w związku z wojną w Donbasie i aneksją Krymu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone NATO Rosja Pakistan

USA: wniosek o unieważnienie wyborów w 4 stanach. Decyzję podejmie Sąd Najwyższy

Prokurator generalny Teksasu Ken Paxton złożył do Sądu Najwyższego USA wniosek o unieważnienie wyniku wyborów prezydenckich w Georgii, Michigan, Pensylwanii i Wisconsin. Prezydent Donald Trump zapowiedział, że przyłączy się do wniosku Kena Paxtona. Sąd Najwyższy nie podjął jeszcze decyzji, czy podjąć się rozpatrzenia sprawy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone wybory w USA wybory prezydenckie w USA Teksas Joe Biden Donald Trump wybory

NASZ WYWIAD Trójmorze jako marka. Ekspert OSW: region musi się rozwijać, tworzyć infrastrukturę, kończy się czas poddostawców

- Obecnie, również za sprawą Amerykanów, powoli udaje nam się zaszczepiać wizję Trójmorza i pokazywać, że bez współpracy regionalnej Unia Europejska sama nie rozwiąże za nas wszystkich problemów – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Konrad Popławski z OSW. - Państwa regionu chciałyby się rozwijać nie tylko jako peryferia w stosunku do UE, ale jako jedne z jej silnych centrów rozwojowych, które też tworzą koncepcje, produkty, usługi i wzmacniają tym samym konkurencyjność całej UE – dodaje. Jak zaznacza, projekt Trójmorza jest pojęciem spinającym te wysiłki w zakresie infrastruktury, także cyfrowej, oraz odpowiedniej polityki na arenie UE, reprezentowania interesów regionu.
Zobacz więcej na temat:  Europa NASZ WYWIAD Rosja Kreml Władimir Putin infografika NATO wojsko MON

Artur Wróblewski: prezydent Donald Trump jest już przeszłością

- Donald Trump chce delegitymizować wybór Joe Bidena na prezydenta - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski. Amerykanista z Uczelni Łazarskiego stwierdził jednak, że jego działania nie mają większego znaczenia, bo kolejne oficjalne organy administracji państwowej uznają wybór nowego prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  Ameryka Północna Stany Zjednoczone Joe Biden Donald Trump wybory prezydenckie w USA Polskie Radio 24 ŚWIAT

USA: pozwy o unieważnienie głosowania w Georgii i Michigan odrzucone

Okręgowe sądy federalne w Georgii i Michigan odrzuciły pozwy, w których próbowano unieważnić wygraną Joe Bidena w wyborach prezydenckich. Pozwy złożyła była prokurator federalna Sidney Powell. Argumentowała ona, że starający się o reelekcję prezydent padł ofiarą masowych oszustw spowodowanych używaniem w tych stanach maszyn do głosowania Dominion.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wybory w USA wybory prezydenckie Ameryka