Polskie Radio
Section05
Uniwersytet Warszawski

Polscy archeolodzy w Ameryce Południowej. Sukcesy badań prekolumbijskich

Ameryka Południowa należy do chętnie eksplorowanych terenów przez polskich archeologów. O obecności naszych badaczy na tym kontynencie można mówić już od XIX wieku, o czym przypomniał w Polskim Radiu dla Zagranicy, profesor Mariusz Ziółkowski, wybitny archeolog, dyrektor Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Uniwersytet Warszawski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Peru Boliwia Ameryka Południowa

Bankiety sakralne w Nea Pafos? Znalezisko polskich archeologów na Cyprze

Stibadium - to miejsce uczt sakralnych na wolnym powietrzu. Takie biesiady, połączone ze spożywaniem mięsa ofiarnego i piciem wina, były w starożytności powszechnym zwyczajem. Odbywały się one na półkolistych platformach, których centralnym punktem było zagłębienie z odpływem. Służyło ono do dokonywania libacji ku czci bóstwa, czyli wylewania na ziemię cennych płynów. Pierwsze takie miejsce na Cyprze odkryła misja prof. Jolanty Młynarczyk z UW.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Cypr archeologia architektura Uniwersytet Warszawski

Polska badaczka zidentyfikowała nieznane rodzaje starożytnych greckich tekstyliów

Dzięki analizie odcisków pieczętnych z Grecji epoki brązu dr hab. Agata Ulanowska z Uniwersytetu Warszawskiego zidentyfikowała wiele nieznanych dotąd rodzajów tekstyliów. Według badaczki jej odkrycie wielokrotnie zwiększa wiedzę na temat między innymi tkanin, wyrobów z wikliny i sznurków.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia odkrycia i ciekawostki NAUKA Grecja Uniwersytet Warszawski ciekawostki starożytna Grecja starożytność

Sukcesy i historia odkryć polskich archeologów w Ameryce Południowej

Polscy archeolodzy od lat z sukcesem prowadzą prace badawcze na terenie Ameryki Południowej. Na tym kontynencie posiadamy własną placówkę naukowo-badawczą w Cusco, w Peru, którą założył i kieruje profesor Mariusz Ziółkowski, wybitny specjalista w dziedzinie archeologii i etnohistorii Inków, techniki datowań bezwzględnych w archeologii i archeoastronomii, dyrektor Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Uniwersytet Warszawski archeologia Peru Ameryka Południowa dyplomacja

Studenci pomagają starszym utrzymać biznes w pandemii

"Dziadkowie biznesu" to inicjatywa zapoczątkowana przez studentów zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach prowadzonej kampanii wolontariusze pomagają osobom niezaznajomionym z nowymi technologiami w promocji prowadzonego przez nich biznesu. Na czym polega inicjatywa i jakie efekty przynoszą prowadzone w jej ramach działania?
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo biznes studenci Uniwersytet Warszawski Mateusz Drozda

Najsłynniejsze odkrycia polskich archeologów i ich znaczenie dla promocji Polski

To była najsłynniejsza ekspedycja polskich archeologów. 60 lat temu przybyli do Faras w Sudanie. "Żadne z naszych wykopalisk na Bliskim Wschodzie nie przyniosło nauce polskiej tyle uznania, ba, nawet w sławy w świecie, jak właśnie nasze odkrycia w Faras" - napisał kierownik misji prof. Kazimierz Michałowski, twórca polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej. O znaczeniu polskich odkryć mówi Michał Murkociński, ambasador RP w Sudanie.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Sudan archeologia Uniwersytet Warszawski

Konkurs "Teraz Polska" najbardziej rozpoznawalnym symbolem promocji przedsiębiorców

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie wyróżnienia otrzymały krajowe firmy za swoją działalność w regionie, w skali całego kraju lub za działalność międzynarodową. Wyboru najlepszych kandydatur dokonała kapituła konkursowa pod przewodnictwem szefa Polskiego Komitetu ds. UNESCO, profesora Michała Kleibera. W gali konkursowej wzięła udział także Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda.
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden Stany Zjednoczone NATO UNESCO archeologia Uniwersytet Warszawski Polonia język polski

Substancje, które mogą hamować koronawirusa. Nowe wyniki badań polskich naukowców

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego przebadali 15 milionów związków chemicznych, które mogłyby hamować aktywność białka odpowiedzialnego za obniżanie odporności organizmu podczas COVID-19. Ostatecznie pulę związków zawęzili do 400, a część z nich testują już w laboratorium.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce koronawirus COVID-19 wirus badanie badania Uniwersytet Warszawski społeczeństwo infografika POLSKA