Polskie Radio
Section05
Uniwersytet Warszawski

Świątynia z okresu rzymskiego w Tyrze. Ważne odkrycie archeologów w Libanie

Pozostałości kompleksu należącego do świątyni z okresu rzymskiego odkrył w mieście Tyr, fenickiej stolicy na wybrzeżu Libanu, międzynarodowy zespół badawczy z udziałem naukowców z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Stanowisko to jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Uniwersytet Warszawski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Liban NAUKA

Sukces Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Na Cyprze powołano polską Stację Badawczą

Prowadzenie badań naukowych - głównie archeologicznych - na terenie Cypru, zacieśnianie współpracy z innymi naukowcami i ekspedycjami archeologicznymi pracującymi na tej wyspie - to tylko niektóre cele nowo powołanej na Cyprze stacji badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Uniwersytet Warszawski Cypr Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Edukacji i Nauki NAUKA

PR24 "Nie jest krystaliczny, a ludzki". Krzysztof Godlewski o Franku Sinatrze

- Frank Sinatra jest bardzo fajnym odnośnikiem dla każdego widza dlatego, że nikt nie powątpiewa w jego wyjątkowość i w to, że był wybitnym artystą, którego bardzo ciężko odtwarzać. Jest o tyle wyjątkową osobą, że nie jest krystaliczny, a ludzki - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 aktor Krzysztof Godlewski. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Godlewski TEATR MUZYKA Frank Sinatra Polskie Radio 24 big band Uniwersytet Warszawski aktorstwo aktor reżyser spektakl KULTURA Maja Kluczyńska

Sztuka interpretowania historii zapisanej w kamieniu. Badania petroglifów w oazie Dachla w Egipcie

Dr Paweł L. Polkowski, archeolog związany z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, jest jednym z tegorocznych laureatów Nagrody Narodowego Centrum Nauki. Młodzi  badacze polskich placówek naukowych wyróżniani są w trzech kategoriach. Dr Paweł L. Polkowski otrzymał nagrodę w kategorii nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Egipt Uniwersytet Warszawski Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja NAUKA

"Francja ma wiele do zaoferowania". Bilans wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Paryżu

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że jest bardzo zadowolony ze spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Dodał, że przeprowadzone rozmowy - m.in. o współpracy militarnej oraz w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego - "rysują bardzo jasną przyszłość współpracy polsko-francuskiej".
Zobacz więcej na temat:  Francja Andrzej Duda Instytut Pileckiego Uniwersytet Warszawski Białoruś granica Stanisław Żaryn

"Traktuję archeologię jako swego rodzaju intelektualną wędrówkę". Spotkanie z dr Pawłem L. Polkowskim

Dr Paweł L. Polkowski, archeolog związany z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, jest jednym z tegorocznych laureatów Nagrody Narodowego Centrum Nauki. Prowadzi badania nad sztuką naskalną w oazie Dachla w Egipcie.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Uniwersytet Warszawski Egipt Sudan Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Poznań

Historia badań i ważne odkrycia polskich archeologów w Gruzji

Odkrycia polskich archeologów w Gruzji stają się coraz głośniejsze. Ekspedycja pod kierownictwem prof. Radosława Karasiewicza-Szczypiorskiego odkryła między innymi fragmenty mozaiki podłogowej, sprzed około 2 tys. lat, w domu dowódcy garnizonu rzymskiego, w dawnej twierdzy Apsaros, w okolicy gruzińskiego Batumi. Tego typu znaleziska to rzadkość w tym kraju - uważają naukowcy.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja archeologia Uniwersytet Warszawski Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja

Nie żyje dr Jerzy Targalski. "Ogromna strata dla Polski"

Jerzy Targalski, ps. Józef Darski, historyk, doktor nauk humanistycznych, politolog, orientalista, działacz opozycyjny w okresie PRL i publicysta (m.in. stały komentator Polskiego Radia 24) zmarł w niedzielę rano po walce z chorobą. "Dziś rano odszedł dr Jerzy Targalski. Wolna, suwerenna i niepodległa Polska straciła rycerza z mocą i determinacją walczącego o jej umocnienie. Cześć Jego pamięci" - napisał w niedzielę na Twitterze prezydent Andrzej Duda. "Postać absolutnie nietuzinkowa. Wielki umysł, nauczyciel politycznego myślenia dla wielu Polaków" – tak zmarłego określił z kolei premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Targalski Europa Wschodnia Uniwersytet Warszawski opozycja demokratyczna

Ambasada RP w Kairze z sukcesem wspiera prace badawcze polskich archeologów w Egipcie

Obecność polskich archeologów w Egipcie ma długą historię i tradycję. Polscy badacze są obecni w Egipcie od ponad osiemdziesięciu lat. To tam stawiała pierwsze kroki polska szkoła archeologii śródziemnomorskiej, pracując na kilkudziesięciu stanowiskach archeologicznych. Od kilku dekad każdego roku w Egipcie działa około dziesięciu misji pod auspicjami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Z sukcesem wspiera je polska placówka dyplomatyczna, którą kieruje dr Michał Łabenda. - Pomoc naszym badaczom to jeden z priorytetów Ambasady RP w Kairze - mówi dyplomata, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy.
Zobacz więcej na temat:  Egipt Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja archeologia Uniwersytet Warszawski Sudan

W Marei, w północnym Egipcie, polscy naukowcy odkryli nieznaną część starożytnego miasta

Na stanowisku Marea, w północnym Egipcie, zlokalizowano nieznaną część starożytnego miasta, założonego w drugiej połowie VI wieku. To ważne odkrycie, którego dokonali naukowcy z Wydziału Archeologii i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, ponieważ w okresie późnego antyku egipskie nowe kompleksy miejskie powstawały bardzo rzadko.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Uniwersytet Warszawski Egipt Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja NAUKA