Polskie Radio
Section05
Wiedeń

Wiedeń solidarny z Ukrainą w miesiąc od rosyjskiej agresji

Ponad 20 artystów z wielu państw, licznie obecny korpus dyplomatyczny, ponad 170 gości wzięło udział w koncercie charytatywnym zorganizowanym z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wiedniu, we współpracy z innymi instytutami kultury w ramach sieci EUNIC. W miesiąc po rosyjskiej agresji na Ukrainę, silnie wybrzmiało poparcie dla tego kraju.
Zobacz więcej na temat:  Wiedeń Austria Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja wojna na Ukrainie

Ksawery Tartakower. "W szachach moralne zwycięstwa się nie liczą"

Talent do gry w szachy łączył z zamiłowaniem do aforyzmów. Mawiał: "wygrać jest łatwo, trudno jest przegrać" i dodawał, że "zdarzają się nieudane zwycięstwa i wielkie przegrane". Jako jeden z największych szachowych mistrzów w przedwojennej Polsce na pewno wiedział, co mówi.
Zobacz więcej na temat:  szachy Żydzi Francja olimpiada rozrywka gry gry planszowe gra Rosja Austria I wojna światowa II wojna światowa historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne Wiedeń Paryż Warszawa

Róg jednorożca i inne eksponaty Wiedeńskiego Muzeum Sztuki

Austria to kraj leżący w Europie Środkowej, a ponad połowa tego kraju znajduje się w Alpach, czyli najwyższym łańcuchu górskim Europy. W stolicy Austrii znajduje się Wiedeńskie Muzeum Sztuki z kunstkamerą, czyli gabinetem osobliwości, który składa się z kilkunastu pomieszczeń wypełnionych wyjątkowymi eksponatami. 
Zobacz więcej na temat:  Wiedeń Austria Podwieczorek z Filipem i Leopoldem podróże Lew i Królik w PRD radio dla dzieci

Kryzys na granicy. Twarde słowa kanclerza Austrii. "Nie możemy ulec Łukaszence"

Podczas konferencji z udziałem europejskich dyplomatów kanclerz Austrii Alexander Schallenberg potępił białoruskie ataki hybrydowe na granicę Polski. Polityk zapowiedział także rozszerzenie współpracy z opozycją na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Aleksander Łukaszenka granica kryzys na granicy Austria Wiedeń opozycja demokratyczna reżim represje więźniowie polityczni Swiatłana Cichanouska

Całkowity lockdown i obowiązkowe szczepienia. Austriacy protestują przeciwko restrykcjom

Tysiące osób protestują w Wiedniu przeciwko restrykcjom sanitarnym. W Austrii od poniedziałku będzie obowiązywać lockdown. Powodem jest szybko rosnąca liczba zakażeń koronawirusem. Władze zapowiedziały też wprowadzenie w przyszłym roku obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Austria społeczeństwo zdrowie protest COVID-19 koronawirus sars-cov-2 pandemia Wiedeń