Polskie Radio
Section05
Wiedeń

Rocznica rosyjskiej inwazji. Instytut Polski w Wiedniu angażuje się w projekty związane z Ukrainą

W związku ze zbliżającą się pierwszą rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę Instytut Polski w Wiedniu zainaugurował otwarciem wystawy "Nowe Ikony Polska Ukraina 2022" w dniu 17 lutego, cykl wydarzeń: wystawa, dyskusja, pokaz filmu, koncert, mających na celu podkreślenie wsparcia i  solidarności z tym krajem oraz upamiętnienie ofiar rosyjskiej agresji.
Zobacz więcej na temat:  Wiedeń Instytut Polski Austria wojna na Ukrainie Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Kazimierz Twardowski. Jeden z najwybitniejszych przełomu XIX i XX wieku filozofów

"Miał on przedziwny dar przedstawiania najtrudniejszych zagadnień w sposób tak prosty i oczywisty, że każdemu uważnie słuchającemu wydawało się, że słucha rzeczy łatwych" - pisze prof. Kazimierz Michałowski we "Wspomnieniach". 85 lat temu zmarł we Lwowie prof. Kazimierz Twardowski, jeden z najwybitniejszych filozofów przełomu XIX i XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  filozofia Lwów Wiedeń Warszawa NAUKA

"Koncert Chopinowski". Z nagrań Jana Smeterlina cz. 1 [POSŁUCHAJ]

Jan Smeterlin to zapomniany dziś polski pianista światowej sławy, urodzony w Bielsku-Białej, absolwent mistrzowskiej klasy Leopolda Godowskiego w Wiedniu. W pierwszej poświęconej mu audycji usłyszeliśmy "Barkarolę Fis-dur" op. 60, "Berceuse Des-dur" op. 57 oraz kilka etiud i mazurków z różnych opusów. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Adam Rozlach Fryderyk Chopin muzyka klasyczna Wiedeń Karol Szymanowski Jan Smeterlin

Cenny dar dla Biblioteki Narodowej w Warszawie. Zawiera kilkadziesiąt poloniców

Za pośrednictwem Instytutu Polskiego w Wiedniu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych pozyskało bardzo cenny dar dla Biblioteki Narodowej w Warszawie. Zawiera on kilkadziesiąt poloniców pochodzących od XVII do XX wieku, zgromadzonych przez mieszkającego w Wiedniu Henryka Poczobut-Odlanickiego.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wiedeń dyplomacja historia Polski Biblioteka Narodowa Austria

Obchody Święta Niepodległości. Dni Otwarte Instytutu Polskiego w Wiedniu

Święto Niepodległości w tym roku w Wiedniu obchodzono w szczególny sposób. W ramach trzydniowego festiwalu Otwartych Drzwi pod hasłem "Spotkajmy się pod jabłonią" od 9 do 11 listopada w Instytucie Polskim zorganizowano cykl wydarzeń prezentujących Polskę od strony tradycji kulinarnych, znanej na całym świecie sztuki komiksu oraz muzyki, nawiązującej do wielonarodowej tradycji naszego kraju. Silnie wybrzmiała solidarność z Ukrainą.
Zobacz więcej na temat:  Wiedeń Święto Niepodległości Ministerstwo Spraw Zagranicznych Austria

Otwarcie wystawy plenerowej „Mamo, ja nie chcę wojny!” 1939-45 Polska / 2022 Ukraina w Parlamencie austriackim

W Parlamencie austriackim zaprezentowana została wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny!”. Wydarzenie otworzyły Ewa Ernst-Dziedzic, poseł z ramienia Partii Zielonych oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, Monika Szmigiel-Turlej. W programie znalazły się elementy artystyczne – wystawa oraz oprawa muzyczna – jak również polityczne – dyskusja z udziałem dyplomatów i polityków z Polski, Ukrainy i Austrii. Prezentacja wystawy w Parlamencie przygotowana została we współpracy ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy OBWE oraz Ambasadą RP w Wiedniu.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wiedeń dyplomacja wojna na Ukrainie

Hubert Klimko-Dobrzaniecki: mieszczanie to rodzaj rasy ludzkiej

- W Wiedniu mieszka wiele narodowości, obecny burmistrz tego miasta doliczył się ich nawet 150. Natomiast trzonem ciągle są prawdziwi, mieszczańscy wiedeńczycy. Wydaje mi się, że są oni niedostępni; że żyją w swojej złotej klatce i rzadko dopuszczają do siebie kogoś z zewnątrz - mówił w Dwójce Hubert Klimko-Dobrzaniecki, autor książki "Niech żyje śmierć!".
Zobacz więcej na temat:  literatura Wiedeń Jakub Kukla pisarz Dwójka KSIĄŻKA

Jakim autem wjedziemy do centrum Berlina lub Wiednia?

Wakacyjne podróże samochodem, choć dają elastyczność i swobodę, wymagają od kierowcy znajomości obowiązujących przepisów w wielu krajach. Coraz częściej, oprócz tradycyjnych ograniczeń drogowych, spotykane są także obostrzenia związane z wjazdem do centrów miast i zlokalizowanych w nich stref niskiej emisji. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców samochód Wiedeń Berlin podróże kierowcy paliwa rynek społeczeństwo samochody elektryczne elektromobilność polskie radio kierowców online polskie radio kierowców dab+

Otwarcie wystawy plenerowej „Kolumny pamięci: Bruno Schulz (1892–1942)” w Wiedniu

Na wiedeńskim Yppenplatz, Instytut Polski w Wiedniu, zorganizował 22 czerwca plenerowy wernisaż wystawy „Kolumny pamięci: Bruno Schulz (1892–1942)”. Wystawa jest częścią trwającego od 2008 roku projektu pt. „Kolumny pamięci”, którego celem jest ukazywanie sylwetek twórców represjonowanych przez reżim III Rzeszy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Wiedeń Austria