Polskie Radio
Section05

Wielki Post

Na czym grać w Wielkim Poście?

W minioną środę rozpoczął się Wielki Post. A w Źródełku przyjrzeliśmy się obyczajom z nim związanym. Kim jest Pan Żurowski? Czy da się zagrać na fujarce, która nie ma otworów? Co działo się z instrumentami muzycznymi w czasie Postu? I czy na niektórych z nich da się mazać, zamiast grać? Posłuchajcie!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa wielkopolskie legendy Hanna Szczęśniak muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Dorosz

Abp Wojda: pomoc uchodźcom z Ukrainy wpisuje się w praktyki Wielkiego Postu

Dziś w Kościele katolickim Środa Popielcowa, czyli początek 40-dniowego Wielkiego Postu przygotowującego katolików do Wielkanocy, a dla wiernych czas wezwania do pokuty, nawrócenia i przemiany życia. Metropolita gdański abp. Tadeusz Wojda wskazuje w tym kontekście na pomoc uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy. - Musimy też wspierać tych, którzy walczą o swoją wolność, którzy doświadczyli straty kogoś bliskiego, którzy uciekają przed wojną, przed śmiercią - apeluje duchowny. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Kościół Kościół katolicki duchowieństwo uchodźcy

Abp Jędraszewski: bez rozważania życia i nauczania Chrystusa człowiek nie może do końca odkryć sensu swych cierpień

- Bez rozważania życia i nauczania Chrystusa, a zwłaszcza bez wnikania w Jego mękę i zmartwychwstanie, człowiek nie może do końca zgłębić i odkryć sensu swych cierpień, doznanych niesprawiedliwych osądów i krzywd, ale także siły nadziei w swym zdążaniu do wieczności - mówił w Wielki Piątek w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katolicyzm religia chrześcijaństwo Marek Jędraszewski Kościół katolicki Wielkanoc społeczeństwo

Samemu można poświęcić święconkę, nie trzeba iść do kościoła

Święta za pasem i u bardzo wielu osób rodzi się dylemat - iść do kościoła, czy pozostać w domu. Bo z jednej strony tradycja, wiara i pewien zwyczaj, a z drugiej obawa przed możliwością zakażenia się koronawirusem od innych, którzy tłumnie przyjdą święcić pokarmy i uczestniczyć w wielkanocnych mszach. Zaś Kościół wskazuje, że święcenie pokarmów to z liturgicznego punktu widzenia nie taki ważny obyczaj.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Wielkanoc religia Kościół katolicki wiara Roman Czejarek

Bp Miziński o Wielkim Tygodniu: nadszedł czas refleksji nad sensem naszego życia

Biskup Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, powiedział, że Wielki Tydzień to czas refleksji nad sensem chrześcijańskiego powołania, a wydarzenia liturgiczne tego okresu wprowadzają w refleksję nad sensem naszego własnego życia i śmierci.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA religia wiara Kościół Kościół katolicki społeczeństwo Episkopat Polski aktualności katolickie Wielkanoc

"Musimy wejść w przeżywanie tego, co przeżywał Chrystus". Ks. Grabowski o znaczeniu Niedzieli Palmowej

- Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Każdy dzień tego tygodnia jest święty. Zbliżamy się do niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, czyli największego wydarzenia w dziejach chrześcijaństwa - powiedział w Polski Radiu 24 ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny tygodnika "Niedziela". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ewangelia Kościół katolicki chrześcijaństwo wiara teologia Niedziela Palmowa

Co z kościołami w Wielkanoc? Episkopat publikuje zalecenia liturgiczne na Wielki Tydzień

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przygotowała propozycję ujednoliconych wskazań liturgicznych na Wielki Tydzień 2021 roku. Dokument nawiązuje do wcześniejszych komunikatów i zaleceń w związku z pandemią COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół chrześcijaństwo Wielkanoc pandemia Koronawirus w Polsce aktualności katolickie Episkopat Polski Kościół katolicki COVID-19 społeczeństwo

Wielki Post czasem ascezy? Paweł Milcarek wyjaśnia

- Słowo "asceza" brzmi dzisiaj dość staroświecko. Samo jego użycie zamyka w pierwszym momencie oczekiwania i nadzieje. Tak naprawdę ascezy jest mnóstwo w dzisiejszym świecie, tylko jest na różne sposoby praktykowana. Takich dyscyplin, czy to pokarmowych, dietetycznych, czy wyczynowych, siłowych jest w życiu dzisiejszych ludzi, zwłaszcza nowoczesnych, w dużych miastach dość sporo - podkreślił w Polskim Radiu 24 Paweł Milcarek, filozof, publicysta, redaktor naczelny kwartalnika "Christianitas".  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches wiara Kościół katolicki chrześcijaństwo religia

O oczyszczaniu duszy

W dość powszechnej opinii, znany w Egipcie, rytuał zār jest mylnie uznawany za formę egzorcyzmu. W rzeczywistości ma na celu przywrócenie harmonii życia wewnętrznego uczestników. Pozwala kobietom pozbyć się napięć i frustracji, wynikających z uwarunkowań społecznych, które ograniczają ich ruchy, styl, ubiór, głosy, a nawet marzenia.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek Egipt Barbara Ogrodowska