Polskie Radio
Section05
aktorstwo

XXIX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Spotkania"

W zeszłym tygodniu odbył się w Toruniu XXIX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Spotkania", jeden z najstarszych festiwali lalkarskich w Polsce, prezentującego najciekawsze dokonania teatru lalek i szeroko pojętej animacji. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Hanna Wittstock, toruńska krytyk teatralna i Zbigniew Lisowski, dyrektor teatru Baj Pomorski w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot

35-lecie Teatru Biuro Podróży

Teatr Biuro Podróży istnieje od 1988 roku. Jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak. W ciągu ponad trzydziestu lat poszukiwań artystycznych teatr wypracował własną metodę pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl teatralny, przygotował 22 autorskie spektakle, w tym czternaście widowisk plenerowych. Paweł Szostak był gościem Konrad Szczebiota w audycji "Rząd 2, miejsce 4".
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot

Nagrody miesięcznika "Teatr". "Najważniejsza jest umiejętność budowania postaci"

- Agnieszka Przepiórska i Roman Gancarczyk to były kandydatury, które nie podlegały dyskusji. Agnieszka Przepiórska w monodramie gra Barbarę Sadowską, od początku to jej kunszt aktorski decyduje o efekcie końcowym. W spektaklu "Pewnego długiego dnia" kilkoro aktorów, w tym Roman Gancarczyk, gra w pustej przestrzeni na tle białego ekranu. Okazuje się, jak wiele zależy od aktorskich umiejętności - mówił w Dwójce Jacek Kopciński, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr".
Zobacz więcej na temat:  TEATR Dwójka Paweł Siwek aktorzy aktor aktorstwo Agnieszka Przepiórska Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Roman Gancarczyk Jacek Kopciński

Aktorstwo rodzi fikcję? Joanna Żółkowska: starałam się "wskakiwać w życie"

Joanna Żółkowska, aktorka teatralna i filmowa, świętuje w tym roku pięćdziesięciolecie pracy artystycznej. W rozmowie z Joanną Ficińską wskazuje, że aktorstwo rodzi niebezpieczeństwo życia w fikcji. - Czasami miałam wrażenie, że nie stykam się z prawdziwym życiem. Bardzo starałam się więc "wskakiwać w życie" - przyznaje. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Żółkowska Joanna Ficińska KULTURA aktorstwo

Elżbieta Barszczewska. Przedwojenna gwiazda polskiego wielkiego ekranu

- Kiedy mama wchodzi na scenę, to jest tak, jakby się w niej zapalała jakaś lampka. Ona pali się przez cały czas spektaklu i zmienia ją tak właściwie prawie że nie do poznania - wspominał syn aktorki Juliusz Wyrzykowski w audycji Anny Retmaniak z cyklu "Portret słowem malowany". - Teatr bowiem traktowała jak inny, ważniejszy świat - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia warszawy historia teatru HISTORIA TEATR kino FILM aktorzy aktor aktorstwo

Maciej Szymanowicz: ilustracja sugeruje czytelnikowi, w którą stronę ma skierować wyobraźnię

W dzieciństwie kochał rysować, ale studiować postanowił na białostockim wydziale lalkarskim Akademii Teatralnej. Został aktorem lalkowym, ale to zajęcie nie przypadło mu do gustu. Powrócił do miłości z dzieciństwa. Ilustruje, projektuje książki, tworzy plakaty teatralne i gry planszowe. Gościem audycji "Spotkanie z..." był Maciej Szymanowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska książki książki dla dzieci literatura aktorstwo KULTURA ilustracja grafika

Od sportowca do kaskadera. Jacek Jagódka opowiada o podróży do Hollywood

Choć początkowo grał zawodowo w koszykówkę, z czasem zmienił profesję i został kaskaderem. Dziś Jacek Jagódka występuje w hollywoodzkich produkcjach; grał m.in. w filmach z o Jamesie Bondzie i przygód Indiany Jonesa, jak również serialowej "Grze o tron". Z kolei w "Leniwym popołudniu" opowiedział o tym, jak zostać kaskaderem. – Zawsze wierzę w to, że najlepsza inwestycja to ta w samego siebie – mówi gość radiowej Trójki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek kino aktor aktorstwo aktorzy

Konrad Imiela: bycie artystą i uprawianie sztuki to rodzaj zabawy

– Bycie artystą i uprawianie sztuki to jest rodzaj zabawy. Czasami mniej lub bardziej dziecięcej. Kiedy odwołamy się do wyobraźni, jaką mają dzieci, wtedy nie ma dla nas granic – przypomina Konrad Imiela. Aktor, kompozytor, autor tekstów piosenek i reżyser teatralny w radiowej Trójce opowiedział m.in. o postrzeganiu pracy aktora oraz spektaklu "Instrukcje", który przygotowuje wraz ze studentami Akademii Teatralnej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magda Kuydowicz Malwina Kiepiel KULTURA spektakl aktorstwo aktor Konrad Imiela

Spektakl dyplomowy studentów Akademii Teatralnej "Instrukcje". O czym opowiada?

W Teatrze Collegium Nobilium przy warszawskiej Akademii Teatralnej można oglądać spektakl dyplomowy studentów IV roku kierunku aktorstwo, specjalność aktorstwo i wokalistyka pt. "Instrukcje". - Opowiadamy o świecie, o każdym z nas za pomocą instrukcji obsługi różnych rzeczy codziennego użytku - mówią w Czwórce Karolina Klich i Maja Kowalska, studentki AT. - Różnych przepisów i zasad, na które nawet nie zwracamy codziennie uwagi. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka aktorzy Warszawa spektakl Adam Smolarek aktorstwo Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie