Polskie Radio
Section05
Aleksandra Jasińska

Czego boi się macocha? Odpowiedź w "Strefie rodzica" w PR Dzieciom

Lęk przed tym, że pasierbowie nie będą liczyć się ze zdaniem macochy, lęk związany z byłą partnerką męża, czasem lęk przed tym, co powiedzą inni, widząc patchworkową rodzinę, a także lęki związane ze stroną prawno-formalną, a więc z dziedziczeniem i majątkiem – to tylko niektóre z obaw, z którymi mierzą się świeżo upieczone macochy. Do tego dochodzi zagubienie, niepewność, niekiedy zazdrość i poczucie, że nie jest się częścią rodziny. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo macierzyństwo Aleksandra Jasińska

Górskie wyprawy z dzieckiem. Jak wybrać miejsca i trasy?

Które górskie trasy są najciekawsze dla rodzin z dziećmi? Jak przygotować się do górskich wędrówek i sprawić, żeby dzieci chętnie wracały w góry? Odpowiedzi na te pytania znają Hasające Zające, czyli podlasko-krakowskie małżeństwo rozkochane w górach i podróżach, które nie zrezygnowało z pasji, kiedy pojawiło się dziecko. Na górskie wyprawy chodzą teraz w powiększonym składzie.  
Zobacz więcej na temat:  czas wolny góry dzieci wycieczka rodzicielstwo radio dla rodziców Aleksandra Jasińska

Piotruś Pan – chłopiec w ciele dorosłego mężczyzny

Piotruś Pan to dorosły mężczyzna, który nie chce dojrzeć, nie potrafi tworzyć poprawnych relacji, jest uroczy i lubiany przez wszystkich. W większości przypadków relacje Piotrusia Pana są dosyć płytkie, oparte na sympatii i kompletnym braku odpowiedzialności za to, co robi. Osoba z syndromem Piotrusia Pana nie potrafi podjąć decyzji, zwykle przerzucają odpowiedzialność za swoje czyny i niepowodzenia na innych, żyje tu i teraz bez myślenia o tym, jakie konsekwencje wynikają z tego, co robią.  
Zobacz więcej na temat:  mężczyzna psychologia rozwój osobisty Aleksandra Jasińska Strefa Rodzica radio dla rodziców

Rodzinna wyprawa na Wyspy Tonga. Marzenia się… spełnia!

Beata Piskadło i Marcin Szot to rodzice, którym zamarzyło się mieszkanie w lokalnej, organicznej społeczności ludzi żyjących w naturze, w zgodzie z jej rytmami i siłami. Swoje marzenia goście Strefy Rodzica zamienili w cel do realizacji. Jako docelowy punkt swojej podróży wybrali Wyspy Tonga. Planują  na bieżąco stamtąd pisać i nagrywać relacje o swoich doświadczeniach i odkryciach, dzieląc się nimi ze światem w mediach społecznościowych. Jeszcze w lutym Beata i Marcin wylecą na miesiąc do Indii, gdzie przeczekają porę deszczową, żeby pod koniec marca polecieć na Wyspy Tonga. Choć nie wiedzą dokładnie, ile potrwa pobyt, powrót szacują na lipiec - sierpień.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzina podróże psychologia motywacja Aleksandra Jasińska

Jak wieść dobre życie? "Stały rytm i autorefleksja"

- Trzeba mieć poczucie, że żyjemy swoim i dobrym życiem, by nie bać się powrotu do niego po weekendzie. Proponuję, by dokonywać zmian małymi kroczkami, nie dzięki rewolucjom, zachęcam do codziennej autorefleksji - mówił Michał Niewęgłowski, twórca aplikacji mobilnej do medytacji i autor książki "Polubić poniedziałki". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka psychologia Aleksandra Jasińska szczęście zdrowie psychiczne

Słowa mają znaczenie. Jak rozmawiać z dzieckiem nie krzywdząc?

Znaczenie słów jest ogromne. Słowa to swego rodzaju kody, które uruchamiają przekonania i działania. Za słowem idzie intencja, a więc to, co chcemy za ich pomocą przekazać. Dlaczego tak ważne jest to, co i jak mówimy do dzieci? Dlaczego dorośli nigdy nie powinni zapominać o uważności względem Małych Ludzi? Jak słowa dorosłych, rzucane bez większego zastanowienia, mogą skutkować konsekwencjami na lata u dzieci? 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia dziecięca psychologia rodzicielstwo wychowanie Aleksandra Jasińska radio bez reklam radio dla rodziców