Polskie Radio
Section05
Branderburgia

Fabryka Tesli w Niemczech wstrzymuje produkcję. Wydarzenia na Morzu Czerwonym opóźniają dostawy

Niemiecka fabryka producenta aut elektrycznych Tesla wstrzymuje produkcję w związku z sytuacją w rejonie Morza Czerwonego. Chodzi o zakłócenia w łańcuchach dostaw, spowodowane atakami rebeliantów Huti na statki handlowe. W nocy USA i Wielka Brytania zaatakowały cele powiązane z terrorystami w Jemenie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Niemcy Branderburgia tesla produkcja łańcuch dostaw motoryzacja samochody elektryczne Europa

Traktaty welawsko-bydgoskie. Przyszły zaborca wybija się na niezależność

- Traktat był jedną z największych klęsk dyplomatycznych w dziejach nowożytnej Polski. Rzeczpospolita straciła wszelką zwierzchność nad Prusami Książęcymi. Kleszcze Brandenburskie jeszcze mocniej zacisnęły się wokół Pomorza Gdańskiego i ujścia Wisły – wskazywała historyk prof. Teresa Chynczewska-Hennel na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA potop szwedzki Prusy Branderburgia

Niemieckie media: coraz więcej neonazistowskich incydentów w szkołach w Brandenburgii

W szkołach w Brandenburgii w Niemczech rośnie liczba incydentów neonazistowskich - informuje portal rbb24. Liczba zgłoszonych tzw. przestępstw propagandowych znacznie wzrosła po pandemii koronawirusa. - W ubiegłym roku w szkołach zgłoszono 159 przypadków - wyjaśnił rzecznik policji. Większość z nich dotyczyła nazistowskich graffiti, takich jak swastyka lub okrzyków "Heil Hitler".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy faszyzm Branderburgia

AfD rośnie w siłę. Niemiecki politolog: partia nie jest już wyłącznie wschodnim zjawiskiem

Ugrupowanie AfD rośnie w siłę i przestało być jedynie wschodnioniemieckim zjawiskiem - powiedział boński politolog Volker Kronenberg. Według niego partia ta "wyleczyła się z popadania w skrajności" i skutecznie opisuje problemy ważne dla całego społeczeństwa. W zeszłą niedzielę Alternatywa dla Niemiec po raz pierwszy w swojej 10-letniej historii zdobyła w zachodnich landach miejsca na podium. Więcej na ten temat korespondent Polskiego Radia Wojciech Osiński. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Saksonia Branderburgia AfD SPD CDU

"Nie powinniśmy się tym przejmować". Perzyński o sprzeciwie landów ws. budowy elektrowni atomowej w Polsce

- To jest tak, że energetyka jądrowa w Niemczech tradycyjnie jest na pewnym celowniku. Nie jest tak bez powodu, ponieważ Niemcy jako społeczeństwo byli przeciwko energetyce atomowej - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Perzyński, redaktor biznesalert.pl.
Zobacz więcej na temat:  elektrownia atomowa ŚWIAT Europa energia elektryczna inwestycje Branderburgia Polskie Radio 24 energetyka

Nowe lotnisko Berlin-Brandenburg oddane do użytku. Z dziewięcioletnim poślizgiem

Dwa samoloty - jeden należący do grupy Lufthansa, a drugi do linii Easyjet - wylądowały w sobotę na międzynarodowym lotnisku Berlin-Brandenburg, inaugurując działalność nowego portu lotniczego w Niemczech. Jego otwarcie  poprzedziły wieloletnie skandale, skutkujące 9-letnim opóźnieniem inwestycji i wzrostem kosztów budowy z ok. 2,7 mld euro do prawie 6 mld euro.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Berlin Branderburgia lotnictwo transport

Niemieccy ekolodzy zablokowali kopalnie węgla. Żądają ich całkowitej likwidacji

Od rana trwają akcje protestacyjne niemieckich ekologów, którzy żądają natychmiastowego zamknięcia kopalń odkrywkowych węgla brunatnego Garzweiler w Nadrenii-Północnej Westfalii oraz Jaenschwalde w Brandenburgii. Ze względu na zagrożenie zdrowia i życia ludzkiego oba zakłady wstrzymały wydobycie.
Zobacz więcej na temat:  węgiel ekologia Niemcy Europa Nadrenia Westfalia Branderburgia protest środowisko ŚWIAT