Polskie Radio
Section05
cerkiew prawosławna

Uniezależnienie się Kościoła prawosławnego na Ukrainie a pozycja Władimira Putina

W magazynie „Spojrzenie na Wschód” rozmowa o tym, jakie znaczenie dla słabnącej pozycji prezydenta Rosji Władimira Putina będzie miało zbliżające się przyznanie autokefalii ukraińskiemu Kościołowi prawosławnemu. Na ten temat w studiu Polskiego Radia 24 rozmawiali Anna Maria Dyner, szefowa programu „Europa Wschodnia” w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych oraz Siarhiej Pielasa, dziennikarz telewizji Biełsat.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Rosja Europa cerkiew prawosławna religia Władimir Putin chrześcijaństwo kościół prawosławny

Białoruś: duchowny dostał zakaz posługi za limuzynę Cyryla

Białoruski duchowny Aleksander Szramko, który opublikował m.in. zdjęcia limuzyny i ochrony rosyjskiego metropolity Cyryla na Facebooku otrzymał oficjalny zakaz odprawiania nabożeństw. Cyryl przebywał w Mińsku od soboty do poniedziałku, przewodniczył synodowi rosyjskiej cerkwi, kóry po raz pierwszy zwołano poza granicami kraju.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT prawosławie Ukraina Raport Białoruś Białoruś religia cerkiew prawosławna

"Cerkiew Rosji izoluje się jak Kreml". Zerwała z Patriarchą

Synod Patriarchatu Moskiewskiego powtarza politykę Kremla: samoizolacja w odpowiedzi na legalne decyzje wspólnoty międzynarodowej - ocenił abp Eustraty, rzecznik Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego,  po ogłoszeniu decyzji obradujących w Mińsku hierarchów, którym przewodniczył zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT prawosławie Ukraina Raport Białoruś Białoruś religia cerkiew prawosławna

TYLKO U NAS Roman Jakowlewski: część Białorusinów woli Konstantynopol

Synod Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej zorganizowano na Białorusi – bo Moskwa chciała nadać tym obradom historyczne znaczenie – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Roman Jakowlewski. Białoruski publicysta dodał, że że pewna część Białorusinów nie sympatyzuje wcale z cerkwią w Moskwie, a orzeczenie Konstantynopola w sprawie Ukrainy bardzo im się podobało.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja Ukraina cerkiew prawosławna Białoruś Raport Białoruś

TYLKO U NAS Działacz: Kreml przez cerkiew wciąga Białoruś w wojnę

Ostatnie wizyty Putina na Białorusi, jak też synod rosyjskiej cerkwi w Mińsku to próby włączenia Białorusi w wojnę z Ukrainą i resztą prawosławia  – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Wiaczesław Siwczyk z Ruchu Solidarności ”Razem”. Dodał, że nie chodzi sprawy religii - rosyjscy hierarchowie są narzędziem władz i służb, "Kremla i Łubianki".
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja Ukraina cerkiew prawosławna Białoruś Raport Białoruś

NASZ WYWIAD B. wiceszef MSZ Białorusi: synod zorganizowano nielegalnie

Skoro po decyzji patriarchy Konstantynopola cerkwie Białorusi nie są już pod władzą Moskwy, to decyzje organizowanego w Mińsku rosyjskiego synodu będą bezprawne - zauważył dysydent, były wiceszef MSZ Andrej Sannikau. Ostrzegł, że rośnie zagrożenie ze strony Rosji dla Białorusi. Putin postawił Łukaszence ultimatum, a Łukaszenka próbuje się targować, stąd comiesięczne spotkania – mówił też Andrej Sannikau. Zapewnił, że Białoruś odzyska kiedyś niezależność i wtedy będzie się starać o autokefalię.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Raport Białoruś Białoruś Andrej Sannikau cerkiew prawosławna Cyryl I Rosja

NASZ WYWIAD Autokefalia polem bitwy? Rosja ostrzega przed rozlewem krwi

Nic bardziej nie podnosiło notowań Władimira Putina niż konflikty wojenne – w Czeczenii, Gruzji, na Krymie – powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl Jadwiga Rogoża z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Teraz bitwa może rozegrać się o sprawę autokefalii dla Ukrainy, Moskwa straszy bowiem katastrofalnymi skutkami tego procesu, schizmą i rozlewem krwi. Na Ukrainie znajduje się aż jedna trzecia parafii Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, których utrata może uderzyć zarówno w pozycję, jak i majątek Cerkwi – dodała ekspertka.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja Ukraina cerkiew prawosławna Ośrodek Studiów Wschodnich OSW

Moskwa zajmie się sprawą Ukrainy na synodzie na Białorusi

Przedstawiciele rosyjskiej Cerkwi ostro krytykują decyzje podjęte na synodzie biskupów patriarchatu Konstantynopola. Patriarcha Bartłomiej unieważnił dokument z końca XVII wieku, który podporządkowywał kijowską metropolię Moskwie, potwierdził podjętą wcześniej decyzję o nadaniu ukraińskiej cerkwi autokefalii i zdjął anatemę z patriarchy Kijowa Filareta. 
Zobacz więcej na temat:  cerkiew prawosławna Ukraina Białoruś Rosja Europa

Konflikt o autokefalię Cerkwi na Ukrainie

Przebywający z wizytą w naszym kraju patriarcha aleksandryjski Teodor II i zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa wystosowali wspólny apel o zażegnanie konfliktu wokół nadania autokefalii Kościołowi prawosławnemu na Ukrainie. Mimo rosyjskich protestów, coraz bliższe staje się oderwanie ukraińskiej cerkwi prawosławnej od Moskwy. Co to oznacza dla Rosji i Ukrainy? O tym w rozmowie z Anną Łabuszewską, OSW oraz dr Andrzej Szeptycki, UW. 
Zobacz więcej na temat:  cerkiew prawosławna Ukraina Kijów Moskwa Europa Wschodnia