Polskie Radio
Section05
Chiny

PR24 Chińskie marki szturmem biorą rynki Europy. "Są liderem w elektrykach"

- Wiele lat temu europejskie i światowe firmy pojawiły się w Chinach. Ale tam nie można było postawić fabryki i sprzedawać samochodów - trzeba było wejść we współpracę z chińską firmą. To spowodowało, że chińscy producenci nauczyli się produkować samochody - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Gość audycji podkreślił, że w zakresie pojazdów elektrycznych Chiny są światowym liderem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Azja Chiny GOSPODARKA samochody samochody elektryczne Piotr Wąż Polskie Radio 24

Wzrasta napięcie wokół Tajwanu. Chiny zapowiedziały "intensyfikację działań"

Chińska straż wybrzeżna poinformowała, że "zintensyfikuje swoje działania w zakresie egzekwowania prawa i będzie przeprowadzać regularne patrole wokół niewielkiej grupy kontrolowanych przez Tajwan wysp u wybrzeży Chin" - informuje Reuters. To odpowiedź na ostatnią śmierć dwóch obywateli Chin podczas ucieczki przed tajwańską strażą przybrzeżną. 
Zobacz więcej na temat:  Tajwan Chiny Łódź bezpieczeństwo ŚWIAT Azja

TYLKO U NAS Rosyjska broń nuklearna w kosmosie? Ekspert dla PolskieRadio24.pl: to jest realne

Mike Turner ostrzegł w środę przed poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Media sugerują, że chodzi o umieszczenie rosyjskiej broni nuklearnej w kosmosie. Donoszą też, że rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odmówił komentowania sprawy do czasu ujawnienia szczegółów przez Biały Dom. Zdaniem eksperta Mateusza Mitkowa z portalu space24.pl, który wypowiedział się dla portalu PolskieRadio24.pl, nie jest jednak tajemnicą, że od lat trwa wyścig mocarstw związany z kosmosem, m.in. kontrolą nad satelitami. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Rosja izba reprezentantów zagrożenie kosmos satelita wojna 2024 Chiny

SONDAŻ Czego obawiają się ludzie na świecie? Wyniki sondażu mogą zaskoczyć

Masowe migracje postrzegane są obecnie na świecie jako większe zagrożenie niż Rosja - wynika z sondażu przeprowadzonego dla rozpoczynającej się w piątek Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC). Respondenci obawiają się również cyberataków i negatywnych skutków rozwoju sztucznej inteligencji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT bezpieczeństwo sondaże sondaż wojna na Ukrainie wojna 2024 konflikty międzynarodowe Ukraina Rosja Chiny Tajwan raport Stany Zjednoczone USA Indie migracja kryzys migracyjny terroryzm zagrożenia it społeczeństwo

Estończycy ostrzegają przed szpiegowską technologią Chin. Wskazują na TikToka i odkurzacze

Chiny wykorzystują technologię do gromadzenia danych wywiadowczych, a zagrożenia czają się m.in. w popularnej aplikacji społecznościowej TikTok, a nawet w inteligentnych odkurzaczach chińskiego pochodzenia - wynika z raportu wywiadu zagranicznego Estonii. Celem Pekinu ma być osiągnięcie takiej dominacji technologicznej, że chińskich zintegrowanych rozwiązań nie będzie się dało zastąpić technologią zachodnią. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chiny Europa Wschodnia Estonia szpiegostwo nowe technologie TikTok

NASZ WYWIAD Mieszka tu 240 mln osób, głosować może połowa. Dlaczego? To trzeba wiedzieć o Pakistanie

- Wybory w Pakistanie koncentrowały się na starciu dwóch sił. Chodzi o pojedynek Imrana Khana, byłego premiera, z armią i szefem sztabu armii gen. Asimem Munirem. Armia chciała marginalizacji Khana i jego ugrupowania. A Khan, który przebywa w więzieniu, chciał wrócić do władzy - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl Patryk Kugiel z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Młodzi ludzie, którzy szukają dla siebie perspektyw, chcieli głosować na Khana, który obiecywał im "drugą Szwecję", ale i budował swoją pozycję na antyamerykanizmie, przekazał ekspert. 
Zobacz więcej na temat:  Pakistan wybory protest śmierć ŚWIAT Bliski Wschód Afganistan Rosja Chiny USA Azja talibowie islam