Polskie Radio
Section05
Chiny

Po co Białorusi Chiny? "To jeden z elementów gry, jaką Łukaszenka prowadzi z Kremlem"

Białoruś zacieśnia relacje z Chinami - drugą wizytę w Pekinie złożył Aleksander Łukaszenka. Przywódca białoruski spotkał się z Xi Jinpingiem, przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej. Tematem rozmów polityków była współpraca obu państw. - Widzimy tutaj jeden z elementów gry, jaką Łukaszenka prowadzi z Putinem i Kremlem - komentuje Paweł Berendt z Instytutu Boyma.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Białoruś Chiny Aleksander Łukaszenka Xi Jinping Rosja ŚWIAT Europa

"USA poważnie zagroziły pokojowi". Chiny oskarżają Amerykanów o wpłynięcie na ich wody terytorialne

Chińska marynarka twierdzi, że amerykański okręt wojenny nielegalnie wpłynął na chińskie wody terytorialne na Morzu Południowochińskim. Okręt należący do Stanów Zjednoczonych miał się zbliżyć do spornej płycizny zwanej Second Thomas Shoal, którą Pekin uznaje za swoje wody terytorialne.
Zobacz więcej na temat:  wojsko USA Chiny marynarka wojenna bezpieczeństwo ŚWIAT Azja

Chiny - spojrzenie na mniejszości. Tam się o tym nie mówi

- Na temat Ujgurów, Tybetańczyków czy o kwestii Tajwanu trudno się rozmawia z Chińczykami - mówi Michał Lubina, autor książki "Chiński obwarzanek. Od Tajwanu po Tybet, czyli jak Chiny tworzą imperium". - Taka rozmowa nie jest rozmową o mniejszościach, lecz chwaleniem rozwoju państwa i partii - dodaje i zdradza, jak poznawał Chiny, ich kresy, tamtejsze mniejszości narodowe i etniczne. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński Chiny turystyka podróże Podróże z Czwórką Tajwan

Cello Brothers wystąpili w Chinach. "To był koncert naszych marzeń"

Jakub Dubik i Mikołaj Błaszczyk, czyli duet Cello Brothers, wystąpili na gali otwarcia międzynarodowego festiwalu w Chinach. - To na pewno był koncert naszych marzeń i myślę, że każdego artysty, który brałby w tym udział, bo uczestnictwo w tak dużym wydarzeniu jest wyróżnieniem dla każdego - mówią w "Muzycznej Jedynce" w Programie 1 Polskiego Radia muzycy, którzy teraz szykują się na trasę koncertową po Chinach.  
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke MUZYKA Cello Brothers Chiny koncert wiolonczela

Statek podejrzewany o uszkodzenie gazociągu Balticconnector mógł ciągnąć kotwicę po dnie przez kilkaset kilometrów

Chiński statek, podejrzewany o uszkodzenie gazociągu Balticconnector w Zatoce Fińskiej, mógł ciągnąć kotwicę po dnie morskim nawet przez kilkaset kilometrów. Informują o tym estońskie media. Estonia oraz Finlandia gotowe są do wysłania do Chin swoich przedstawicieli, aby zbadali tę sprawę.
Zobacz więcej na temat:  gaz ziemny Finlandia Rosja Chiny Estonia ropa naftowa sabotaż

Wzrost liczby infekcji płuc w Chinach. "Nie wynika z pojawienia się nowych patogenów"

Z danych przekazanych przez chińską służbę zdrowia wynika, że "nie wykryto żadnych nietypowych lub nowych patogenów" chorób płuc - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) po tym, gdy w czwartek zażądała od Pekinu wyjaśnień w sprawie wzrostu liczby przypadków infekcji płuc w północnych Chinach, zwłaszcza wśród dzieci.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny zapalenie płuc infekcja infekcje COVID-19 WHO

Załogowa misja na Marsa. Kto wygra kosmiczny wyścig?

Chińczycy chcą w 2033 roku wysłać załogową misję na Marsa. Czy w międzynarodowej stawce są naprawdę poważnym zawodnikiem w kosmicznym wyścigu? - Wszyscy czują oddech Chin na plecach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Aleksandra Bukała, dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej w Polskiej Agencji Kosmicznej. Jak na ich tle prezentują się Amerykanie, Europa i Polska?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Aleksandra Bukała kosmos Mars Artemis Artemida Chiny

"Historyczna zmiana". Szef Rockefeller International: światowa gospodarka rośnie m.in. dzięki Polsce

W 2022 i w 2023 r. udział Chin w światowym PKB się zmniejszał, to historyczna zmiana. Chiny nie przyczyniają się już do wzrostu światowej gospodarki, za jej rozwój odpowiadają USA i kraje wschodzące, w tym zwłaszcza Indie, Indonezja, Meksyk, Brazylia i Polska - pisze w "Financial Times" Ruchir Sharma, szef Rockefeller International.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb Chiny USA ŚWIAT Europa gospodarka polska

Kuluary szczytu APEC: Japonia chce konsultacji i konstruktywnego dialogu z Chinami

Japoński premier Fumio Kishida zaapelował w czwartek do chińskiego przywódcy Xi Jinpinga o zniesienie embarga na japońskie owoce morza oraz zwolnienie przetrzymywanych w Chinach obywateli Japonii, podejrzanych o szpiegostwo – powiadomił japoński nadawca NHK. W rozmowach w kuluarach szczytu APEC w San Francisco politycy poruszyli też kwestię sporów terytorialnych na Morzu Południowochińskim.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Japonia Ameryka Chiny dyplomacja polityka społeczeństwo

Naciski Chin na Tajwan. Analityk OSW: prędzej czy później dojdzie do kryzysu

Różnice między Tajwanem a Chinami są coraz większe i prędzej czy później doprowadzi to do kryzysu, który będzie miał daleko idące konsekwencje dla całego świata, w tym dla Polski - ocenił analityk Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) dr Michał Bogusz, autor nowej analizy pt. "Krzemowa tarcza: Tajwan w rywalizacji mocarstw". Jego zdaniem kryzys wywołany konfliktem chińsko-tajwańskim zagrozi światowej gospodarce i da Rosji możliwość agresywnych działań w Europie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny USA Tajwan

MSZ Chin: określenie Xi "dyktatorem" przez Bidena jest "skrajnie niewłaściwe"

Prezydent USA Joe Biden przyznał w środę podczas konferencji prasowej po spotkaniu z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, że nadal uważa go za "dyktatora". Rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych określiła te słowa jako "skrajnie niewłaściwe" i będące przejawem "nieodpowiedzialnej manipulacji politycznej" – powiadomiła w czwartek agencja Reutera.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chiny USA Joe Biden