Polskie Radio
Section05

ekologia

Liście - sprawa jesienna. Grabić czy nie grabić?

Dzięki liściom zalegającym na ziemi zwiększyć się może bioróżnorodność danego obszaru, korzystają z nich także ptaki, a zimą - mieszkają w nich jeże. Do tego liście tworzą doskonałą warstwę ochronną dla gleby i roślin. - Rozumiemy to i pozostawiamy liście na trawie - mówiła Joanna Kotyniak-Gnot z Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan jesień jesienne porządki Anna Depczyńska

Kongres "ESG Polska Moc Biznes" to nowe spojrzenie na ekologię, energetykę i funkcje społeczne firm

Kongres "ESG Polska Moc Biznesu", który odbędzie się 7 listopada w Warszawie na PGE Stadionie Narodowym ma pokazać firmom i społeczeństwu, jak wiele w światowym biznesie znaczą pojęcia pod skrótem ESG. Chodzi o transparentne funkcjonowanie na poziomie społecznym, dbanie o środowisko oraz tworzenie przyjaznej przestrzeni dla różnego typu pracowników - powiedziała Agata Śmieja, jedna z organizatorek Kongresu, w audycji 'Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Fit for 55 zielona energia OZE energetyka fotowoltaika ngo

"Musimy znacząco zmniejszyć zużycie energii i towarów". Nowe badania na temat działań na rzecz klimatu

65 proc. Polaków uważa, że wojna w Ukrainie i jej wpływ na ceny ropy i gazu powinny dać impuls do przyspieszenia zielonej transformacji - wynika z badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jednocześnie 41 proc. twierdzi, że do 2030 r. Polsce uda się znacząco ograniczyć emisję CO2.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia oszczędzanie energii zmiany klimatyczne badania

Elektroodpady. Jak właściwie je recyklingować?

W Unii Europejskiej zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny stanowi coraz większy problem. - To wynika trochę z naszej natury chomikowania, czasami trudno nam się rozstać z rzeczami, które mają dla nas sentymentalną wartość - mówi Maria Andrzejewska z UNEP/GRID-Warszawa. - Jednak powinniśmy oddawać w miejsce utylizacji cały sprzęt. Sprawdzamy, dlaczego jest to tak ważne. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka elektrośmieci recykling Piotr Firan

Europejski Bank Inwestycyjny chce wspomóc polskie firmy. Wiemy, o jaką sumę chodzi

Nowy program InvestEU przyciągnie finansowanie publiczne i prywatne, mające na celu zmobilizowanie co najmniej 372 mld euro dodatkowych inwestycji do 2027 r. - poinformował w poniedziałek  Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Program ma wesprzeć m.in. zieloną i cyfrową transformację, w czym pomoże BGK.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA msp pomoc UE fundusze unijne inwestycji infrastrukturalne UE samorząd BGK europejski bank centralny Unia Europejska

Auta bezemisyjne jeszcze bardziej eko? Audi projektuje wyjątkowy oczyszczacz powietrza

Rezygnacja z silników spalinowych to ogromny krok naprzód w walce o czyste powietrze. Okazuje się, że inżynierowie w wielkich koncernach pracują nad technologiami, które nie tylko nie psują, ale i oczyszczają powietrze.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 samochody elektryczne pojazdy elektryczne elektromobilność powietrze środowisko emisja co2 audi Niemcy