Polskie Radio
Section05

energetyka

Prezes Enea: skala kryzysu energetycznego wymaga od rządu niekonwencjonalnych działań

- Kryzys energetyczny nie wynika z z powodu mechanizmów rynkowych, tylko z powodu wojny na Ukrainie, a to wymaga od rządu niestandardowych decyzji, głównie mając na względzie obronę tych najsłabszych, czyli gospodarstw domowych -powiedział Paweł Majewski prezes zarządu spółki energetycznej Enea, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja ceny paliw pomoc społeczna prąd Unia Europejska tarcza antyinflacyjna Enea

Umowa PGNiG ze spółkami PGE. Kontrakt na dostawy gazu zapewni bezpieczeństwo energetyczne

PGNiG podpisało ze spółkami z Grupy PGE ponad 3-letni kontrakt na dostawy gazu do elektrowni i elektrociepłowni. Jak poinformowały strony umowy, szacunkowa wartość kontraktu to 23 mld zł. Ceny w umowach będą indeksowane do cen rynkowych gazu. PGNiG zawarło umowę ramową sprzedaży gazu z PGE Energia Ciepła, PGE Toruń, Zespołem Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja oraz spółką PGE Gryfino.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PGNiG PGE umowa gaz ziemny dostawy bezpieczeństwo energetyczne

NASZ WYWIAD Wycieki z Nord Streamu. Agata Łoskot-Strachota (OSW): Rosja mogła zmienić logikę gry i zagrać va banque

- Awarie są naprawdę duże. Wygląda na to, że trzy nitki gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 są po prostu dziurawe. Zapewne nie będą możliwe do wykorzystania przez dłuższy czas. Nie ma obecnie warunków ku temu, by prowadzić prace naprawcze na Bałtyku - przekazała portalowi PolskieRadio24.pl Agata Łoskot-Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Trzeba tu postawić i taką hipotezę, że Rosja może grać va banque - dodała. To zaś oznaczałoby nastawienie na konfrontację.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Nord Stream 2 Nord Stream gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne Szwecja Dania Ukraina Rosja USA NASZ WYWIAD OSW infografika

NASZ WYWIAD Ukraiński ekspert o Baltic Pipe: inne kraje powinny uczyć się od Polski, świat musi się zjednoczyć, by zatrzymać Rosję

- Inauguracja Baltic Pipe jest bardzo ważna dla całego regionu, a inne państwa powinny brać przykład z Polski - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Ołeksandr Musijenko, ukraiński ekspert. 1 października ruszy przesył gazu z Baltic Pipe. Analityk mówił także, że po pseudoreferendach i aneksjach już nikt nie powinien prowadzić dialogu z Rosją, a świat powinien się zjednoczyć, aby ją zatrzymać, w obliczu m.in. atomowego szantażu Kremla.
Zobacz więcej na temat:  Europa Nord Stream 2 Nord Stream gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne Szwecja Dania Ukraina Rosja USA NASZ WYWIAD Baltic Pipe

Wycieki gazu. Siewiereniuk-Maciorowska: obecnie jedyną czynną rurą z gazem jest nasza Baltic Pipe

- Trzeba popatrzeć na konsekwencje, które w tej chwili wynikają z tego, co się stało. Podstawową konsekwencją zaistniałego stanu rzeczy jest to, że obecnie jedyną czynną rurą z gazem jest nasza Baltic Pipe - tak skomentowała ostatnie wycieki gazu na Bałtyku Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska z "Kuriera Porannego". Gościem audycji był też Piotr Cywiński z tygodnika "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Rachoń ŚWIAT Europa Rosja polityka

Fuzja PKN Orlen z PGNiG coraz bliżej

Jest już zgoda rządu oraz akcjonariuszy PKN Orlen na połączenie z PGNiG. Teraz wypowiedzieć muszą się już tylko posiadacze akcji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Dzięki konsolidacji sektora paliwowo-energetycznego powstanie silny polski koncern multienergetyczny, który będzie w stanie sprostać wyzwaniom transformacji energetycznej.  O nowym przedsięwzięciu  biznesowym mówił Marek Garniewski, ekspert PKN Orlen w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen PGNiG fuzja gaz ziemny ropa naftowa lotos

"To naturalny element naszego rządzenia". Olga Semeniuk o przesileniach w Zjednoczonej Prawicy

– Myślę, że w Zjednoczonej Prawicy dość często dochodzi do przesileń dotyczących punktu widzenia na prowadzenie państwa. To jest naturalny element naszego rządzenia – powiedziała na antenie Programu 3 Polskiego Radia wiceminister rozwoju Olga Semeniuk, odnosząc się do medialnych spekulacji na temat zmiany na stanowisku premiera. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka POLSKA polityka premier Mateusz Morawiecki Olga Semeniuk Prawo i Sprawiedliwość zjednoczona prawica

Eksperci: państwo pomoże zniwelować skutki wzrostu cen energii, ale nie zapłaci za nas wszystkich rachunków

Wprowadzenie wsparcia związanego ze znacznym wzrostem cen energii dla gospodarstw domowych, części przedsiębiorstw, a także rezygnacja z obowiązku obrotu energią na giełdzie to rozwiązanie, które pomogą gospodarstwom domowych i firmom. Nie oznacza to jednak, że państwo przejmie całkowicie koszt naszej energii. To tylko pomoc i inaczej być nie może. Wymaga to jednak interwencji państwa na rynku energii i jest to całkowicie uzasadnione - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja ceny paliw ceny żywności energia elektryczna

Posłowie Polski 2050 połączyli sabotaż NS2 z Polską. Król (PiS): warto się jednak dokształcić

- To, że do wybuchów na Nord Stream doszło nie na polskich wodach terytorialnych, to pan poseł Gramatyka kojarzy już, więc mówienie o sabotażu który miał ujawnić skalę zaniedbań państwa polskiego jest nadużyciem - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Król z PiS. Gościem audycji był też Michał Gramatyka z Polski 2050.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Prawo i Sprawiedliwość rząd Mateusza Morawieckiego Baltic Pipe Nord Stream

Walka z rosnącymi cenami energii w Europie. Koszty mogą przekroczyć nawet 500 mld euro

Kraje europejskie na walkę ze skutkami rosnących cen energii wydały lub planują wydać 500 mld euro. Według analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego cena energii elektrycznej w Europie jest najwyższa w Wielkiej Brytanii. Instytut zwrócił uwagę, że ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Europie wzrosły w sierpniu tego roku średnio o 50 proc. względem stycznia 2021 r. Największe wzrosty odnotowano w Holandii (180 proc.), Włoszech (144 proc.), Wielkiej Brytanii (132 proc.) i Estonii (121 proc.).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny dofinansowanie Europa kryzys

Spotkanie unijnych ministrów ws. cen energii. "Musimy podjąć bezprecedensowe działania"

O godz. 10.00 rozpocznie się dziś w Brukseli nadzwyczajna unijna narada ministerialna w sprawie kryzysu energetycznego. Celem spotkania ministrów jest uzgodnienie działań, które pozwolą na obniżenie wysokich cen energii. Podstawą do dyskusji są plany Komisji Europejskiej. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT energia Unia Europejska

NASZ WYWIAD Wybuchy przy NS1 i NS2. Mychajło Drapak (Ukraina): Rosja chce nasilić szantaż gazowy i uniknąć kar za łamanie umów

- Rosja chce intensyfikować swój szantaż gazowy, wywierać jeszcze silniejszą presję na poszczególne państwa Zachodu, ale nie chce za to płacić. Nie chce spłacać kar za łamanie kontraktów z własnej winy - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl ukraiński analityk Mychajło Drapak z Rady Polityki Zagranicznej "Ukraiński Pryzmat" (Ukraina), mówiąc o wybuchach przy rurociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Nord Stream 2 Nord Stream gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne Szwecja Dania Ukraina Rosja USA NASZ WYWIAD