ENERGETYKA PGNiG sprowadza coraz więcej skroplonego gazu. W czerwcu spółka odebrała osiem dostaw Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odebrało w czerwcu osiem dostaw skroplonego gazu ziemnego. Sześć trafiło do terminalu w Świnoujściu, a dwie - do terminalu w Kłajpedzie na Litwie. Zobacz więcej na temat: LNG PGNiG POLSKA
ENERGETYKA Rozwój energetyki jądrowej. Polskie i koreańskie firmy podpisały porozumienie o współpracy Polskie i koreańskie przedsiębiorstwa podpisały porozumienie o współpracy w energetyce jądrowej. Umowę parafowały koreańska KHNP z firmami ILF Consulting Engineers Polska, BAKS i RAFAKO oraz członkowie Team Korea z ZRE Katowice, Ethos Energy Poland, Monta Materials Handling, ZARMEN i Polimex Mostostal. Zobacz więcej na temat: energia atomowa GOSPODARKA POLSKA Korea Południowa
Premier zwołał posiedzenie ws. polityki energetycznej. Rzecznik rządu: przed Polską szereg wyzwań W czwartek odbyło się posiedzenie rządu dotyczące wyzwań polityki energetycznej państwa, które premier zapowiadał na początku czerwca. - W Unii Europejskiej toczą się ważne prace legislacyjne dotyczące spraw energetycznych. Zabiegamy o ich jak najbardziej korzystny rezultat dla Polski - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, dodając, że spotkanie służyło ustaleniu strategii działań w tym obszarze. Zobacz więcej na temat: POLSKA GOSPODARKA Anna Moskwa Jacek Sasin Piotr Müller
Biden wspiera technologię małych reaktorów. Prace nad ich wdrożeniem prowadzi KGHM Prezydent Joe Biden podczas szczytu G7 zapewnił o wsparciu administracji USA dla technologii małych reaktorów modułowych. Prezydent USA wymienił w tym kontekście firmę NuScale Power - z którą w lutym tego roku - KGHM podpisał umowę ws. rozpoczęcia prac nad wdrożeniem SMR w Polsce. Zobacz więcej na temat: KGHM Polska Miedź GOSPODARKA atom energia atomowa
"Jesteśmy po bezpiecznej stronie". Rzecznik MKiŚ o dostawach gazu do Polski – Pod względem dostaw gazu jesteśmy po bezpiecznej stronie. Politykę dywersyfikacji dostaw prowadziliśmy przez wiele lat, byliśmy gotowi na odcięcie się od Rosji – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka. Zobacz więcej na temat: POLSKA Bartłomiej Graczak polityka gaz Ministerstwo Klimatu i Środowiska GOSPODARKA
Ogromny potencjał biogazu do zagospodarowania. PGNiG i Orlen Południe rozmawiają o wspólnej strategii PGNiG i Orlen Południe rozmawiają o strategii wspólnej spółki, która ma działać na rynku biogazu. Przedmiotem tych ustaleń są założenia dotyczące liczby instalacji biogazowych i wolumenów produkcyjnych. Z analiz wynika, że pod potencjał wytwarzania biogazu w Polsce sięga kilku mld m3 rocznie. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA PGNiG PKN Orlen wodór energia elektryczna
Wymagania jakościowe dla węgla. Resort klimatu chce od nich odstąpić Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie odstąpienia od stosowania wymagań jakościowych dla węgla, wprowadzanych do obrotu z przeznaczeniem do stosowania w sektorze bytowo-komunalnym. Zobacz więcej na temat: węgiel GOSPODARKA ministerstwo klimatu paliwa
Maksymalne ilości i wartości energii elektrycznej z OZE. Rząd pracuje nad przepisami Rząd określi maksymalne ilości i wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, które mogą zostać sprzedane na aukcjach w latach 2022-2027 - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Zobacz więcej na temat: OZE rząd GOSPODARKA prąd
Ile wyniosą dopłaty do węgla? Senat pracuje nad ustawą Wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio powiedział w Senacie, że ustawa o rekompensatach do węgla ma wspomóc najbiedniejszą część polskiego społeczeństwa. Zobacz więcej na temat: węgiel GOSPODARKA ceny Senat
Fuzja Orlenu z Lotosem na ostatniej prostej. Jak zmieni się rynek petrochemii w Polsce? Ponad cztery lata negocjacji, milion dokumentów i setki osób, zaangażowanych w cały proces. Tak wyglądały przygotowania do fuzji Orlenu z Lotosem. Teraz do finału potrzebna jest już tylko zgoda akcjonariuszy obu spółek. Jak zmieni się polska petrochemia, gdy już do tego dojdzie? Zobacz więcej na temat: Orlen lotos POLSKA
Czy wchodzimy w okres "drugiej zimnej wojny"? Naimski: politycy nie chcą tego przyznać - Powinniśmy zdać sobie sprawę, że jesteśmy w sytuacji wojny z Rosją; politycy się przed tym wzdragają, bo chcą powrotu do tego, co było przed nią - powiedział pełnomocnik rządu RP do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Dodał też, że państwa powinny być przygotowane m.in. na próby rosyjskiego sabotażu. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne Piotr Naimski wojna 2022
EDF licytuje w sprawie polskich elektrowni jądrowych. Rząd Francji deklaruje wsparcie w finansowaniu Oferta EDF dla polskiego programu jądrowego ma wsparcie rządu Francji, a koncern deklaruje gotowość rozważenia różnych sposobów finansowania - powiedział wiceprezes EDF Vakis Ramany. Francuska firma zaproponowała Polsce budowę 4 lub 6 reaktorów EPR. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA elektrownia atomowa energia atomowa Francja finansowanie
ANALIZA "Świat w punkcie zwrotnym". Eksperci z Harvarda i Columbii o kryzysie energetycznym Po inwazji Rosji na Ukrainę świat wygląda jakby znalazł się punkcie zwrotnym, zmiany będą prawdopodobnie zachodzić w wielu obszarach, ale jednym z priorytetów rządów będzie zmiana porządku energetycznego - napisali na łamach "Foreign Affairs" eksperci z Uniwersytetu Harvarda i Columbii. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA biznes USA ŚWIAT energia
Szef PERN o bezpieczeństwie energetycznym: rozbudowaliśmy nasze pojemności na ropę i paliwa Prezes PERN, podmiotu strategicznego dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, podkreślił, że do odbioru ropy naftowej dostarczanej przez Morze Bałtyckie przygotowany jest zarówno Naftoport, podmiot Grupy PERN, jak również rozbudowana w ostatnich latach infrastruktura magazynowa przeznaczona na surowiec. Zaznaczył przy tym, iż spółka ta kontynuuje jednocześnie rozbudowę i modernizację baz paliwowych. Zobacz więcej na temat: ropa naftowa GOSPODARKA Rosja sankcje Unii Europejskiej
Prezes PGE: zima będzie bardzo trudna, apelujemy o oszczędzanie energii - Polska jest bezpieczna energetycznie, ale najbliższa zima będzie bardzo trudna. Apelujemy do naszych klientów o oszczędzanie energii - powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski podczas III Kongresu Kogeneracji w Kazimierzu Dolnym. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA zima węgiel Bruksela klimat sankcje Unii Europejskiej Fit for 55
Koreańska oferta udziału w budowie elektrowni jądrowej. Zakłada też współpracę w innych obszarach - Oferta budowy w Polsce elektrowni jądrowych, złożona polskiemu rządowi w kwietniu przez Korea Hydro&Nuclear Power, zawiera też propozycję współpracy w innych obszarach, jak półprzewodniki czy wodór - poinformował wiceprezes KHNP Yoh-Shik Nam. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA Korea Południowa elektrownia atomowa umowa wodór budowa finansowanie
"To miliardy złotych, które służą Polsce". Waldemar Buda o inwestycjach w ramach KPO Musimy pamiętać o tym, by nie utrudniać działań Radzie Polityki Pieniężnej; nie możemy systemowo niwelować skutków podwyżek stóp procentowych - stwierdził minister rozwoju Waldemar Buda. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA biznes Czechy handel infografika POLSKA
Piotr Müller odpowiada na zarzuty opozycji. "Rząd prowadzi politykę, która ma zamortyzować wysokość cen" - Rząd prowadzi politykę, która ma zamortyzować wysokość cen m.in. poprzez obniżkę podatków, przedłużenie tzw. tarczy antyinflacyjnej, dopłaty do nawozów czy rozwiązania mające na celu obniżenie cen węgla. Tam, gdzie możemy, reagujemy - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Zobacz więcej na temat: POLSKA GOSPODARKA Piotr Müller węgiel