Polskie Radio
Section05

Europa

Kreml szykuje kolejną aneksję. Które obwody Ukrainy są zagrożone?

Kreml planuje przyłączyć do Rosji okupowane terytoria Ukrainy - informują rosyjskie media niezależne. Portal Meduza, powołując się na źródła w administracji prezydenta podał, że projekt zakłada utworzenie nowego okręgu federalnego, w którym znalazłyby się ukraińskie obwody ługański i doniecki oraz część obwodów chersońskiego i zaporoskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna 2022 Maciej Jastrzębski Donbas

Embargo na rosyjski węgiel. Poncyljusz: sankcje mają przede wszystkim zaboleć Rosję

- Rząd bardzo szybko podjął decyzję w sprawie całkowitego embarga, chyba trzeba było najpierw policzyć, jak to jest, teraz okazuje się, że nawet przez nasze pirsy węglowe nie możemy importować więcej węgla niż w ostatnich latach, nie ma go jak wyładować - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Poncyljusz, Koalicja Obywatelska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Władimir Putin Ukraina Donbas serwis wschodni wojna 2022 Adrian Klarenbach węgiel energetyka górnictwo sankcje Unii Europejskiej

"Foreign Affairs": zdjęcia z komercyjnych satelitów zmieniają przebieg wojny na Ukrainie

Wojna na Ukrainie pokazuje, że zdjęcia z komercyjnych satelitów radykalnie zmieniają krajobraz informacyjny i działania wywiadowcze - pisze amerykański magazyn "Foreign Affairs" i wskazuje, że już wypłynęły one na politykę USA wobec Ukrainy i sam przebieg wojny. - Sytuacja wywiadowcza jest zupełnie inna niż była w przeszłości - potwierdza były wiceszef brytyjskiego wywiadu wojskowego (DI), Paul Rimmer.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie wojna 2022 satelita zdjęcia satelitarne kosmos

"Działa poza swoimi kompetencjami". Brudziński o Europarlamencie

- Parlament Europejski, domagając się zmian w traktatach unijnych, działa poza swoimi kompetencjami i dąży do wywrócenia europejskiego porządku do góry nogami - ocenił eurodeputowany PiS Joachim Brudziński. Skomentował w ten sposób czwartkową rezolucję PE, domagającą się większej władzy dla instytucji unijnych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Parlament Europejski POLSKA Komisja Europejska Rada Europejska polityka dyplomacja Unia Europejska Joachim Brudziński

Ostrzał artyleryjski na południu Ukrainy. Rosjanie zniszczyli domy i infrastrukturę [Zapis relacji]

Rosyjscy okupanci ponownie atakują miejscowości w gminie zełenodolskiej na południu Ukrainy. Ołeksandr Wiłkuł, pełniący obowiązki mera Krzywego Rogu, poinformował, że są one ostrzeliwane z artylerii. Zostało zniszczonych kilka domów i obiektów infrastruktury. Zapraszamy do zapoznania się z zapisem relacji ze 106. dnia wojny na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  RELACJA ŚWIAT Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni wojna na Ukrainie

Andrzej Duda z wizytą we Włoszech. Będzie przekonywał do poparcia ukraińskiej kandydatury do UE

Po Portugalii czas na Włochy. Prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Rzymie, gdzie o godz. 20.00 spotka się z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą. Celem podróży polskiego prezydenta do krajów Europy Południowej jest wzmocnienie politycznego wsparcia tego regionu dla Ukrainy i jej unijnych aspiracji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna 2022 Andrzej Duda prezydent Portugalia Włochy Unia Europejska

Andrzej Duda w podróży po Europie. "Musimy zrobić wszystko, by Ukraina się obroniła"

W Portugalii prezydent Andrzej Duda spotkał się z przywódcą tego kraju Marcelo Rebelo de Sousą. - Przekonywałem, że status kandydata do UE jest Ukrainie bardzo potrzebny jako sygnał otwarcia - mówił Duda na pokładzie samolotu, lecąc z Lizbony do Rzymu. Po południu przybył do stolicy Włoch, gdzie spotka się z prezydentem Sergio Mattarellą. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Andrzej Duda prezydent Portugalia Włochy Unia Europejska