Polskie Radio
Section05
Ewa Dałkowska

Jacek Bromski: Emilian Kamiński był oddany swojej pracy całym sercem

- To była jego pasja. Cała ta historia, i Teatru Kamienica, i przedtem tych tajnych spektakli, których niewiarygodną ilość odbył w prywatnych mieszkaniach w stanie wojennym. Poza tym był dobrym człowiekiem po prostu. Dobrym i utalentowanym. Bardzo smutno, że odszedł, i to w takim momencie - mówił reżyser Jacek Bromski w audycji specjalnej poświęconej Emilianowi Kamińskiemu. Wybitny aktor zmarł w drugi dzień świąt w wieku 70 lat.
Zobacz więcej na temat:  Emilian Kamiński odeszli 2022 Dwójka Małgorzata Szymankiewicz Jacek Bromski Ewa Dałkowska KULTURA

W stanie wojennym nie było gdzie grać, więc graliśmy w domu – mówi Ewa Dałkowska

Po wprowadzeniu stanu wojennego zamknięte zostały wszystkie instytucje kultury: teatry, opery i filharmonie, galerie, kina, odwołano koncerty. Prawie natychmiast powstał kulturalny „drugi obieg” bez cenzury: spektakle teatralne grane w prywatnych mieszkaniach i salkach katechetycznych, wideopokazy filmowe, dyskusje i wykłady, a nawet koncerty. Jednym z pierwszych takich teatrów był Teatr Domowy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR stan wojenny Ewa Dałkowska Emilian Kamiński spektakl Katarzyna Cygler Trójka

Jubileusz pracy artystycznej Ewy Dałkowskiej "Zapisała piękną kartę w historii polskiego teatru"

Aktorka Ewa Dałkowska obchodzi jubileusz pięćdziesięciolecia pracy artystycznej - przypomina ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego. Resort zacytował na swojej stronie fragment listu gratulacyjnego wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego z okazji 75. urodzin artystki (kwiecień br.).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA SZTUKA aktorstwo TEATR FILM Ewa Dałkowska

Festiwal "Dwa Teatry" 2022. Zwyciężył… Sofokles!

W Zamościu zakończyło się święto teatru, czyli 21. Festiwal "Dwa Teatry". Najlepsze słuchowiska radiowe i teatry telewizji rywalizowały o palmę pierwszeństwa. Każdego roku Festiwal potwierdza, że teatr nie umiera. Przeciwnie – ma się świetnie. W tym roku zarówno nagrodę za najlepszy spektakl telewizyjny, jak i radiowy otrzymały dzieła inspirowane tragedią Sofoklesa o Królu Edypie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki Magdalena Drohomirecka Dwa Teatry 2022 Dwa Teatry Zamość KULTURA Ewa Dałkowska TEATR Janusz Kukuła Agnieszka Kamińska Andrzej Mastalerz

Jubileusz Ewy Dałkowskiej. Kino, scena i ... teatr domowy

W latach 70. XX wieku film stanowił bardzo istotną część świadomości społecznej. W takiej rzeczywistości, na polskich scenach, pojawiła się Ewa Dałkowska. Aktorka teatralna, radiowa i filmowa, 10 kwietnia skończyła 75 lat. Zdaniem prof. Barbary Gizy - filmoznawczyni i socjologa - aktorstwo Dałkowskiej prowokuje do aktywnej postawy odbiorczej. 
Zobacz więcej na temat:  Ewa Dałkowska KULTURA Michał Montowski film polski

"Śpiewało się sto lat, zamiast bić brawa". Ewa Dałkowska o teatrze domowym w stanie wojennym

- Nikt nie mógł się przyznawać, że cokolwiek widział. Byliśmy instruowani przez fantastycznych prawników, ponieważ nie wiedzieliśmy, co to znaczy wpaść do więzienia. Zagraliśmy 150 razy w różnych mieszkaniach, w różnych gronach i to jest niesamowite, że nikt tego nie zdradził - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 aktorka Ewa Dałkowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA TEATR stan wojenny Ewa Dałkowska PRL aktorzy społeczeństwo historia PRL historia Polski HISTORIA

FESTIWAL NNW Festiwal NNW. Ewa Dałkowska z Platynowym Opornikiem

Aktorka Ewa Dałkowska otrzymała podczas XIII Festiwalu Filmowego NNW "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" nagrodę Platynowego Opornika. Wyróżnienie przyznano za "całokształt twórczości, niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność pracy twórczej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo KULTURA Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci FILM festiwal filmowy Ewa Dałkowska

Małgorzata Małaszko: Andrzej Piszczatowski w pracy zapalał się swoją wnikliwością

- Andrzej Piszczatowski był cudownym kompanem, mądrym człowiekiem, oddanym artystą, który na szczęście część swojego życia oddał radiu i dzięki temu możemy sięgać do tego, gdzie on ten swój talent i wrażliwość zostawił - wspominała w Dwójce Małgorzata Małaszko, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Piszczatowski Małgorzata Szymankiewicz Małgorzata Małaszko Ewa Dałkowska Andrzej Brzoska Emilian Kamiński Dwójka