Polskie Radio
Section05
Gdańsk

Atak nożownika w Gdańsku. Nowe informacje w sprawie

Życiu żadnego z rannych podczas nocnej bójki z użyciem noży w centrum Gdańska nie zagraża niebezpieczeństwo. Reporter Radia Gdańsk dowiedział się nieoficjalnie, że dwaj mężczyźni są w ciężkim stanie, dwaj w średnim i jeden jest lekko ranny. Mają m.in. rany brzucha, ale są przytomni i przebywają w gdańskich szpitalach. Szósta osoba po opatrzeniu ran została wypisana do domu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdańsk policja policja polska nożownik regiony służby i bezpieczeństwo

Marianna Sankiewicz - doktor inżynier z misją w Polskim Radiu

W Gdańsku premierę miał film "Zielony atrament" o docent Mariannie Sankiewicz, która wychowała dla Polskiego Radia wiele pokoleń inżynierów dźwięku. - To był nauczyciel idealny. Taki, który był też wychowawcą. Kimś, kto nie tylko przekazuje informacje, ale jest też drogowskazem w życiu. Pani docent miała misję, żeby łączyć inżynierię dźwięku z muzyką. Uważała, że ludzie, którzy kształcą się jako inżynierowie powinni być również wykształceni muzycznie - mówił w Dwójce reżyser Paweł Wyszomirski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio inżynieria dźwięki Gdańsk TVP Dwójka FILM KULTURA Marianna Sankiewicz Marzena Bakowska vod Paweł Wyszomirski

Protesty rolników. Reportaż "Nadzieja umiera ostatnia" w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Trwają protesty rolników w całej Polsce. Również w Gdańsku kolumna maszyn rolniczych przejechała przez centrum miasta i zatrzymała się przed Urzędem Marszałkowskim. Rolnicy swoją petycję przekazali wojewodzie pomorskiemu. Zjednoczeni protestowali z podobnymi postulatami: wstrzymanie niekontrolowanego importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy oraz odejście od restrykcyjnych zapisów Zielonego Ładu. Zapraszamy na reportaż "Nadzieja umiera ostatnia" Andrzeja Urbańskiego.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce pr poleca rolnicy Gdańsk protest

Aktywne ferie zimowe w Łodzi, Gdańsku i Lublinie? O wszystkim w Polskim Radiu Dzieciom

Zimowe "Poranki w Polskim Radiu Dzieciom" nabierają tempa, a wraz z nimi rozkwita bogata oferta aktywności dla dzieci, młodzieży i rodzin na czas ferii zimowych. Zaglądamy do domów kultury, przyglądamy się interesującym propozycjom aktywizującym dzieci w różnych sferach rozwijania zainteresowań plastycznych, muzycznych, sportowych i nie tylko. Co ciekawego mają do zaoferowania Gdański Ośrodek Sportu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łodzi i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Lublinie? Po szczegóły zapraszamy poniżej.
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe radio dla dzieci czas wolny Gdańsk Łódź

TYLKO U NAS Strzelanina w centrum Gdańska. Ranna została jedna osoba. Policja zatrzymała trzech mężczyzn

Funkcjonariusze policji z Gdańska zatrzymali trzech mężczyzn w związku ze strzelaniną, do której doszło w czwartek wieczorem w dzielnicy Dolne Miast. - Ranny w nogę mężczyzna został przewieziony w asyście policjantów do szpitala - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl oficer prasowy gdańskiej policji asp. sztab. Mariusz Chrzanowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja Gdańsk pomorskie strzelanina

"Stop agresji drogowej". Kierowcy nagrywają piratów drogowych

Piraci drogowi coraz częściej nie mogą czuć się bezkarni. Z pomocą przychodzą policji inni kierowcy, którzy przesyłają nagrania wideo z "popisami" nieodpowiedzialnych kierujących. - Zajeżdżanie drogi, umyślne hamowanie przed pojazdem i niebezpieczne wyprzedzanie to rzeczy, które najbardziej mrożą krew w żyłach - mówi asp. Marek Radliński z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  piraci drogowi ruch drogowy policja Gdańsk Polskie Radio Kierowców Radio kierowców kierowcy

"Stop agresji drogowej". Kierowcy nagrywają piratów drogowych

Piraci drogowi coraz częściej nie mogą czuć się bezkarni. Z pomocą przychodzą policji inni kierowcy, którzy przesyłają nagrania wideo z "popisami" nieodpowiedzialnych kierujących. - Zajeżdżanie drogi, umyślne hamowanie przed pojazdem i niebezpieczne wyprzedzanie to rzeczy, które najbardziej mrożą krew w żyłach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia asp. Marek Radliński z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Sebastian Kwiatkowski piraci drogowi ruch drogowy policja Gdańsk

Jan Heweliusz. "Jego obserwacje inspirowały największych astronomów"

– Heweliusz był wybitnym astronomem, jednym z tych, którzy byli niezbędni, żeby na przykład Isaac Newton mógł sformułować swoje odkrywcze teorie – oceniał na antenie Polskiego Radia historyk astronomii prof. Jarosław Włodarczyk. – Giganci potrzebują danych i wiedzy zgromadzonych przez innych, a obserwacje Heweliusza inspirowały największych astronomów.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Gdańsk astronomia