Polskie Radio
Section05

góry

Górskie inspiracje polskich kompozytorów

- Góralska muzyka bardzo kontrastowała z tym, co wówczas grywano na salonach, rzadko się nią zachwycano, a do tego trudno było ją zanotować. Początki kompozytorskich inspiracji to były raczej wyobrażenia góralszczyzny, niż faktycznie nawiązanie do folkloru. Moim zdaniem pierwszym, który fachowo tym się zajmował, był Jan Kleczyński. Na autentycznych nutach góralskich opierał niektóre swoje kompozycje - mówił w Dwójce Maciej Pinkwart, pisarz i autor przewodników.
Zobacz więcej na temat:  Bieszczady Tatry Dwójka podróże Jakub Kukla Andrzej Zieliński Karol Szymanowski Mieczysław Karłowicz Henryk Mikołaj Górecki Wojciech Kilar Ignacy Jan Paderewski KULTURA

Premiera Witkowscy. Skaczą, wspinają się i pomagają [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Katarzyna Witkowska od kilkunastu lat jest skoczkiem spadochronowym i instruktorem. Uczestniczyła w biciu rekordu Polski przez formację spadochronową Stratosfera. Jej partner – Tomasz Witkowski również skacze ze spadochronem i prowadzi szkolenia, a także jest ratownikiem TOPR oraz dyrektorem Aeroklubu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Bogusławska nurkowanie STYL ŻYCIA Nepal wspinaczka Tatry skoki spadochronowe

Sabałowe Bajania od rania do rania!

To festiwal, który od 56 lat co roku wypełnia Bukowinę Tatrzańską śpiewem, gawędami i muzyką ludową z całej Polski. Jego nazwa wywodzi się od przydomka Jana Krzeptowskiego „Sabały”, gawędziarza i pieśniarza podhalańskiego, którego postać jest dla współczesnych symbolem dawnej góralszczyzny. 10 sierpnia 2022 rozpoczynają się Sabałowe Bajania!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa world music Tatry Podhale

Beskidy. Na szlaku góralskich bacówek

Odkąd w rejony Beskidów kilkaset lat temu trafili pierwsi pasterze, tamtejsze życie toczy się niezmienionym rytmem, wyznaczanym porami wypasania i dojenia owiec oraz rozpalania ogniska, dzięki któremu owcze mleko zmienia się w pyszne góralskie sery. Po Beskidzie Śląskim i Beskidzie Żywieckim, a konkretnie po stojących tam bacówkach w cyklu "W Polskę" oprowadzała nas Aneta Legierska, rodowita, beskidzka góralka.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jacek Frentzel beskidy ser turystyka owce podróże podróże po Polsce STYL ŻYCIA tradycja

Wypadek w Tatrach. Turystka spadła z wyciągu krzesełkowego. Lekarze walczą o jej życie

Stan turystki, która spadła z wyciągu krzesełkowego prowadzącego z Hali Gąsienicowej na Kasprowy Wierch jest bardzo ciężki - poinformowała wicedyrektorka ze szpitala w Nowym Targu Aleksandra Chowaniec. Lekarze walczą o jej życie. Nieprzytomną kobietą do placówki przetransportował śmigłowiec TOPR.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Tatry wypadek TOPR akcja ratunkowa

Aleksander Gurgul: górale mają żyłkę do biznesu

- Chciałem nakreślić w książce moment, w którym zaczęła się w Zakopanem samowolna zabudowa. Osadzić w czasie tę opowieść i pokazać czytelnikom moment, gdy Gubałówka zaczęła być chaotycznie zabudowywana. To o tyle ważny punkt na mapie Zakopanego, że to stamtąd widać najpiękniej tatrzańską grań, którą wszyscy jeździmy podziwiać jako turyści. Dziś ten widok jest przerażający - mówił w Dwójce Aleksander Gurgul, autor książki "Podhale. Wszystko na sprzedaż".
Zobacz więcej na temat:  Zakopane Podhale Dwójka Jakub Jamrozek

"Foto z misiem" na jubileusz białego misia z Podhala

Zakopiański miś - symbol Podhala, ulubieniec turystów, bohater milionów zdjęć. Miś nie ocenia, kocha każdego. Fotografowali się z nim biedni i bogaci, mali i wielcy, starzy i młodzi. Podczas Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego zaprezentowana została książka "Foto z misiem", której autorkami są Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Miś Zakopane literatura Podhale KSIĄŻKA fotografia turystyka wakacje pamiątki muzeum