Polskie Radio
Section05

gospodarka polska

Polska bogatsza od Portugalii. "Jest się z czego cieszyć"

– Być może niedługo dogonimy kolejne państwa Europy Zachodniej, ale do najbogatszych wciąż nam bardzo daleko – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Bujak, ekonomista PKO Bank Polski, o prześcignięciu Portugalii pod względem zamożności. Zdaniem Marka Lachowicza z Instytutu Jagiellońskiego "wyprzedzenie Portugalii nie byłoby możliwe, gdyby nie wzrost gospodarczy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Mariusz Krzemiński Marek Lachowicz

ANALIZA Budżet na 2020 rok bez deficytu. Zobacz, jakie będą dochody i wydatki

- Resort finansów prowadzi odpowiedzialną politykę finansową państwa, czego dowodem jest przyjęta dziś ustawa budżetowa na 2020 r. Polskie finanse mają się dobrze, dlatego nasz budżet w tym roku nie będzie miał deficytu. Oparty jest na solidnych podstawach. W połączeniu z dobrymi dochodami wszystko to tworzy silne fundamenty dla polskiej gospodarki i pewne źródło finansowania programów prospołecznych - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA budżet Polski 2020 Sejm finanse publiczne

"Komentarz Dnia": Kidawa-Błońska, Biedroń, polski budżet, Unia Europejska

Gośćmi Programu 1 Polskiego Radia byli: Karol Gac ("Do Rzeczy") i Jerzy Kłosiński. Publicyści dyskutowali m.in. o Małgorzacie Kidawie-Błońskiej, Platformie Obywatelskiej, Robercie Biedroniu, komunie i wyborach prezydenckich, a także o budżecie i rozwoju gospodarczym Polski oraz o Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Adrian Klarenbach Jerzy Kłosiński Karol Gac Małgorzata Kidawa-Błońska Platforma Obywatelska Nasz komentarz wybory prezydenckie 2020 wybory prezydenckie Robert Biedroń

Wicepremier Jacek Sasin powołał komisję do spraw reformy nadzoru właścicielskiego

Ministerstwo Aktywów Państwowych chce wzmocnić nadzór nad spółkami skarbu państwa. W tym celu wicepremier Jacek Sasin powołał dziś komisję do spraw reformy nadzoru właścicielskiego. Ma ona wypracować rozwiązania prawne wzmacniające kontrolę nad przedsiębiorstwami, w których skarb państwa ma swoje udziały. Chodzi między innymi o spółki z sektora energetycznego.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Aktywów Państwowych spółka cywilna prawo

Janusz Szewczak: robimy w Polsce ogromne postępy w oszczędzaniu energii

- To, że Polsce nakazuje się odejście od węgla, to szerszy problem związany z naszą pozycją w Europie. Niektórym się nie podoba, że Polska zaczyna być konkurencyjna i nie zgadza się na segregację poszczególnych państw w ramach Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 były poseł PiS Janusz Szewczak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Sejm Janusz Szewczak Unia Europejska Niemcy Angela Merkel Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście "Rządów Pieniądza": Davos pomoże pozyskać inwestorów

Davos ma swoich zwolenników i przeciwników, ale tam po prostu trzeba być. Jest to spotkanie „władców tego świata” – bogatych i wpływowych. Bardzo dobrze, że powstała inicjatywy utworzenia Domu Polskiego, projektu PZU i Pekao SA. Odbywają się tam bardzo ważne debaty, a z takich spotkań zawsze wynika coś konkretnego. Kropla drąży skałę – powiedziała w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  Davos 2020 inwestycje zagraniczne klimat Anna Grabowska

Ekspert: Europa silnie pracowała nad obniżeniem swojej atrakcyjności

- Europa jest potężnym rynkiem konsumentów i ma duże zdolności produkcyjne, ale przespała moment, kiedy świat zmieniał się pod względem konkurencyjności - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Czy państwa Unii Europejskiej odzyskają utraconą pozycję w światowej gospodarce?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski gospodarka za granicą Europa Davos 2020 Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

Ujemne oprocentowanie obligacji odzwierciedla wiarygodność kredytową Polski

Ujemna rentowność wyemitowanych obligacji odzwierciedla poziom wiarygodności kredytowej Polski oraz zaufania inwestorów - przekazał resort finansów, komentując ostatnią emisję obligacji w formie private placemant. Dodano, że to już trzecia emisja takich obligacji o ujemnej rentowności. W dużym uproszczeniu oznacza to, że gdy ktoś pożycza Polsce pieniądze, jeszcze za to płaci, ponieważ suma, jaką musimy zwrócić, jest niższa niż wartość kredytu. Tym samym znaleźliśmy się w elitarnym gronie gospodarek, do którego od lat należą Szwajcarzy, Niemcy czy Japończycy.
Zobacz więcej na temat:  obligacje

Premier w Tokio: Polska jest gotowa na przyjęcie japońskich inwestorów

- Najważniejszym wyzwaniem dla obu naszych krajów jest znalezienie rozwiązania, które uczyni transformację energetyczną bardziej sprawiedliwą z globalnego punktu widzenia i perspektywy zwykłych ludzi. Ambitne plany wymagają ambitnych narzędzi do ich wdrożenia - mówił premier Mateusz Morawiecki w stolicy Japonii w stowarzyszeniu przedsiębiorców Nippon Keidanren.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Japonia ŚWIAT handel technologie elektromobilność