Polskie Radio
Section05

GOSPODARKA

Fundusze UE na ekologię i infrastrukturę. Waldemar Buda: to wzmocni bioróżnorodność

- W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej 25 mld euro trafi na program Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS) - powiedział podczas konferencji inaugurującej konsultacje społeczne programu, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
Zobacz więcej na temat:  infrastruktura fundusze europejskie fundusze unijne samorząd ekologia kolejnictwo drogi lotnictwo inwestycji infrastrukturalne UE

Płace i zatrudnienie poszły w górę. Nowe dane GUS

Wynagrodzenie w maju 2021 roku (licząc rok do roku) wzrosło o 10,1 proc. Eksperci ankietowani przez GUS spodziewali się wzrostu na poziomie +10,2 proc. To i tak więcej niż w kwietniu, gdy płace powiększyły się  o 9,9 procent. Więcej osób znalazło pracę, bo  zatrudnienie w maju (rdr) wzrosło o 2,7 proc. Analitycy oczekiwali, że będą większe o 2,5 proc. Dla porównania w kwietniu tego roku wzrosły o 0,9 proc.
Zobacz więcej na temat:  wynagrodzenia pracodawcy pracownicy

Kto został laureatem tegorocznej Nagrody Gospodarczej Polskiego Radia ?

Bank Gospodarstwa Krajowego, Selvita SA, Fundacja Nasze Dzieci – Edukacja, Zdrowie, Wiara oraz Solaris Bus & Coach SA – w nowej kategorii "Firma skuteczna w czasach COVID-19" – zostały laureatami V edycji Nagród Gospodarczych Polskiego Radia 2021. Kapituła rankingu przyznała również Nagrodę Specjalną – dla firmy TAURON Polska Energia SA. Lista laureatów została ogłoszona w piątek 18 czerwca podczas specjalnego wydania audycji "Winien i ma" w radiowej Trójce, którą prowadził Wojciech Surmacz.
Zobacz więcej na temat:  PGNiG PKO BP PGE Tauron Polska Energia Polskie Radio BGK Trójmorze COVID-19 OZE eksport edukacja

Eksperci: płaca minimalna musi rosnąć, ale warto wrócić do dyskusji o jej regionalizacji

Podwyższanie płacy minimalnej jest oczywiste ze względu na wzrost inflacji I średnich wynagrodzeń w gospodarce. Realny wzrost tego, co w kolejnym roku będziemy mieć w kieszeniach może być jeszcze większy ze względu na wzrost  kwoty wolnej od podatku – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego.
Zobacz więcej na temat:  inflacja gus płace płaca minimalna NBP zatrudnienie

30 lat polsko-niemieckiej współpracy handlowej. Hermes: Polska absolutnie czołowym partnerem niemieckiej gospodarki

- Polska stała się gospodarczą potęgą UE - mówi przewodniczący niemieckiej Komisji Stosunków Gospodarczych z Europą Wschodnią Oliver Hermes z okazji 30. rocznicy podpisania Traktatu polsko-niemieckiego. Według niego, w bardzo krótkim czasie Polska stała się absolutnie czołowym partnerem niemieckiej gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  handel Niemcy eksport import Europa

ANALIZA Raport Banku Światowego. Szybki wzrost gospodarczy, ale też wiele źródeł ryzyka

W 2021 r. gospodarka światowa ma się rozwijać w tempie 5,6 proc., czyli najszybciej od 80 lat. Ożywienie to jest nierównomierne i w dużej mierze odzwierciedla gwałtowny rozwój w niektórych głównych gospodarkach. Na wielu rynkach wschodzących i w gospodarkach rozwijających się przeszkody zw. ze szczepieniami nadal wpływają na aktywność. Prześwietlamy raport Banku Światowego o perspektywach wzrostu gospodarczego po pandemii.
Zobacz więcej na temat:  bank światowy raport wzrost gospodarczy

Wzrosty cen po pandemii. Prof. Modzelewski: branże korzystają z nadzwyczajnego popytu

- Mamy rozwijające się zjawisko, które do tej pory nie występowało. To, że branże, które zostały poturbowane przez ograniczenia, chcą teraz odbić sobie utracone zyski i że korzystają z nadzwyczajnego popytu, jest normalne - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, ekspert podatkowy.
Zobacz więcej na temat:  przedsiębiorca firmy Witold Modzelewski Polskie Radio 24 inflacja ceny żywności pieniądze