Polskie Radio
Section05
grafika komputerowa

Zdzisław Beksiński - zdjęcia i fotomontaże na wystawie w Białymstoku

- Na pewno warto wrócić do tego wczesnego okresu działalności artysty i przypomnieć sobie, że nie samym malarstwem twórczość Beksińskiego stała. Myślę, że warto uświadomić szerszej publiczności, że Zdzisław Beksiński przejawiał zacięcie artystyczne już w latach 1951-52, kiedy studiował architekturę - mówiła Iwona Murawska z Muzeum Podlaskiego.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Beksiński fotografia grafika komputerowa muzeum wystawa Białystok Sanok KULTURA

Prof. Hołyński: Ciemna strona internetu zaskakująco silna

- Ważne jest, by ta cała otoczka w tej chwili związana z komputerami i internetem mogła wrócić do źródeł. Zapominamy, że powstanie komputerów osobistych i internetu było pokłosiem ruchów tzw. kontrkultury. Chodziło o odebranie monopolu na informacje rządom, koncernom medialnym, korporacjom. Danie ludziom do ręki narzędzi bezpośredniej komunikacji, otworzenie demokracji - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Marek Hołyński, specjalista od grafiki komputerowej i popularyzator informatyki.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski nowe technologie grafika komputerowa NAUKA

Rozszerzona rzeczywistość zabierze nas na Marsa. Polska firma stworzyła specjalną aplikację

Aplikację mobilną, która prezentuje w interaktywny sposób różne elementy misji łazika Perseverance i powierzchni Marsa, opracowała polska firma dla amerykańskiego kanału Smithsonian Channel. W aplikacji wykorzystano zdjęcia i inne materiały NASA.Rzeczywistość rozszerzona to rodzaj technologii łączenia świata realnego z komputerowo generowanymi obrazami. Taka technologia jest przydatna w różnych dziedzinach, np. w lotnictwie, medycynie, a także w muzeach albo grach komputerowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NASA Mars astronomia kosmos astronautyka grafika komputerowa NAUKA technika