Polskie Radio
Section05

historia Polski

Aleksandra Ziółkowska-Boehm uhonorowana tytułem "Wybitny Polak w USA"

Aleksandra Ziółkowska-Boehm od ponad trzydziestu lat mieszka i tworzy w Stanach Zjednoczonych. Jest autorką wielu poczytnych książek, które ukazały się w Polsce, Ameryce i Kanadzie. Pisze o ludzkich losach, najczęściej splecionych z trudną historią świata, o życiu emigrantów, ale także o sprawach,dzięki którym może wyrazić swoje pasje i fascynacje.
Zobacz więcej na temat:  Melchior Wańkowicz literatura Polonia w USA KULTURA Monte Cassino

"Orzeł i krzyż" – widowiskowa lekcja historii Polski w Murowanej Goślinie

"Orzeł i krzyż" to największe nocne show o historii Polski, inscenizujące najważniejsze historyczne wydarzenia od chrztu Polski do czasów "Solidarności". Pierwsza odsłona widowiska z 300 aktorami wcielającymi się w 1500 historycznych postaci, jeźdźcami na koniach, efektami specjalnymi i pirotechniką, rozpocznie się już w piątek 24 czerwca o godz. 21.30 w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka widoczność

"Wzmocnienie gospodarcze kraju". Sto lat temu Górny Śląsk powrócił do Polski

Sto lat temu wojska polskie, po rozstrzygnięciach granicznych, wkroczyły na Górny Śląsk. - Pamięć o powstańcach i powstaniach śląskich, tu na Śląsku jest żywa. Jest też przedmiotem dumy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Andrzej Sznajder, dyrektor IPN w Katowicach. O powrocie uprzemysłowionej części Górnego Śląska do Polski zadecydowała m.in. determinacja Wojciecha Korfantego.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Górny Śląsk powstania śląskie IPN Wojciech Korfanty

Maria Mirecka-Loryś. "Komunistów traktowano w ten sposób, co Niemców"

Swój przydomek, "Boża przemytniczka", Maria Mireckiej-Loryś otrzymała za sprawą wyjazdów do Związku Radzieckiego w latach 70. ubiegłego wieku z wizytami do brata. Jechała tam z pomocą dla Polaków. Najpierw walczyła w podziemiu przeciwko Niemcom, a później przeciw sowieckiemu okupantowi. - Działacze obozu narodowego już w czasie wojny uważali, że wrogów jest dwóch. Komunistów traktowano w ten sam sposób, co Niemców - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Stany Zjednoczone Nowy Jork II Rzeczpospolita Jan Żaryn II wojna światowa Powstanie Warszawskie

Zagłada polskich elit. W Palmirach oddano hołd pomordowanym więźniom Pawiaka

W Palmirach pod Warszawą uczczono pamięć zamordowanych przez niemieckich okupantów więźniów Pawiaka. 82 lata temu rozstrzelano w tej miejscowości 362 osoby. Na cmentarzu w Palmirach zgromadzili się byli więźniowie Pawiaka oraz ich rodziny, powstańcy warszawscy, kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych i organizacji społecznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Palmiry społeczeństwo regiony mazowieckie

230. rocznica bitwy pod Zieleńcami i ustanowienia Virtuti Militari. Przyznano pośmiertne odznaczenia

Przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji 230. rocznicy zwycięskiej bitwy pod Zieleńcami, stoczonej z wojskami rosyjskimi w obronie Konstytucji 3 Maja. Tego samego dnia przypada także rocznica ustanowienia najwyższego w Polsce, a zarazem najstarszego na świecie odznaczenia wojskowego - Orderu Wojennego Virtuti Militari.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Warszawa Powstanie Warszawskie konstytucja 3 maja

Wystawa "Pierwszy transport" w CSW. Wojciech Korkuć: szukam treści aktualnych także dzisiaj

- Jako Polacy powinniśmy sami porządkować historię, naświetlać ją z własnej perspektywy, to jest naszym obowiązkiem. To my najlepiej opiszemy własną historię, nie muszą nas w tym wyręczać inne środowiska - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Korkuć, plastyk, autor instalacji "Pierwszy transport" w CSW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański HISTORIA POLSKA społeczeństwo Auschwitz

"Organizację założyła grupa przyjaciół". Hanna Łukowska-Karniej o Solidarności Walczącej

- Kornel Morawiecki pracował w Instytucie Matematyki Politechniki Wrocławskiej i miał dość duże grono znajomych. Z kolei ja jeszcze przed wojną pracowałam w tym instytucie - w bibliotece. No i właściwie tę organizację założyła grupa naszych przyjaciół - mówiła w Polskim Radiu 24 współzałożycielka Solidarności Walczącej Hanna Łukowska-Karniej z okazji 40-lecia organizacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność Walcząca Kornel Morawiecki Solidarność PRL komunizm HISTORIA

Wystawa "Dla Ciebie, Polsko – Śląsk". Gliński: przybliża drogę powrotu Śląska do macierzy

Ten dzień w symboliczny sposób zamyka ciąg rocznic, które od 2017 roku celebrowaliśmy w ramach rządowego programu Niepodległa - stwierdził minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście do gości wernisażu wystawy "Dla Ciebie, Polsko – Śląsk" na dziedzińcu Pałacu pod Blachą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Śląsk Piotr Gliński Jarosław Sellin KULTURA Górny Śląsk

Po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich

20 czerwca po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich, ustanowiony przez Sejm specjalną ustawą 12 maja tego roku, z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. W ustawie napisano, że to święto "ku czci bohaterów - uczestników trzech Powstań Śląskich, którzy w latach 1919-1921 wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej".
Zobacz więcej na temat:  Śląsk Andrzej Duda Sejm

Kolarski o Narodowym Dniu Powstań Śląskich: była zgoda, że takie święto jest potrzebne

W setną rocznicę wkroczenia polskich wojsk na Górny Śląsk, po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Inicjatywa ta zdobyła szerokie poparcie polityczne. - Krzepiącą konstatacją jest fakt, że w Sejmie była zgoda co do faktu, że takie święto jest potrzebne - uważa Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Gójska Wojciech Kolarski powstania śląskie niepodległość

Jan Józef Kasprzyk: wreszcie nie milczymy o tych, którzy po wojnie walczyli o wolność

- Mural w Myszkowie jest formą upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych poza 1 marca, bo głównie tego dnia nasze myśli koncentrują się wokół ich czynu. Dobrze, że pamięć o Żołnierzach Niezłomnych trwa przez cały rok, że nabiera form ciekawych i akceptowalnych dla młodego pokolenia. Mural jest jednym z tego przykładów - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W Myszkowie odsłonięto mural poświęcony kpt. Jerzemu Kurpińskiemu ps. Ponury. 
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm Żołnierze Wyklęci