Polskie Radio
Section05

historia Polski

"Dowiodły wierności Polsce". Dr Jabłonka o powstaniach śląskich

Pamiętajmy, że Śląsk odpadł od Korony Polskiej za czasów Kazimierza Wielkiego. W czasie Wiosny Ludów okazało się, że na Śląsku jest ogromna populacja mówiąca językiem polskim, a co ważniejsze, zachowująca świadomość polskości - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Jabłonka, historyk i dyplomata.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański POLSKA społeczeństwo HISTORIA powstania śląskie

Przed Markiem Polo był Benedykt Polak. Pionierska wyprawa na Wschód

Po raz ósmy zostały rozdane nagrody imienia Benedykta Polaka, przeznaczone dla naukowców, którzy mogą pochwalić się wybitnymi osiągnięciami w badaniu ziemi, mórz, powietrza i kosmosu. Uroczystość, która odbyła się w sobotę 25 czerwca w Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie to dobra okazja, by przypomnieć dokonania patrona tej nagrody. O ekspedycji Benedykta Polaka i Giovanniego da Pian del Carpine do Mongolii, która o 25 lat popprzedziła słynną wyprawę Marco Polo, opowiedział w Trójce prof. Mariusz Ziółkowski, prezes polskiego oddziału The Explorers Club.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka franciszkanie podróże Mongolia średniowiecze Warszawa papież

Napaść Rosji. Premier Morawiecki: musimy wyrwać Europę z geopolitycznego uśpienia

- Na Ukrainie toczy się walka z tym samym złem, ono ma inne oblicze niż to, z którym walczyliśmy 40 lat temu, bo zło się przepoczwarza - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów 40-lecia powstania Solidarności Walczącej. - Musimy wyrwać Europę z jej geopolitycznego uśpienia, bo owoce wolności nie są nam dane raz na zawsze - podkreślał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki Solidarność Walcząca komunizm wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni

Seweryna Szmaglewska - jedyna Polka, która zeznawała w procesie norymberskim

- Trybunał preferował i wybierał ikoniczne postacie. Zeznających w trakcie tego procesu było 240 osób. (...) Wybierając osoby z Polski, wybrano przedstawicieli ofiar obozów z dwójką polskich świadków. Ich zeznania wywarły wstrząsające wrażenia, również na oskarżonych - mówił w Polskim Radiu 24 Eryk Habowski, prawnik specjalizujący się w prawie międzynarodowym (Instytut Pileckiego). 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Merta Armia Krajowa Auschwitz II wojna światowa Norymberga HISTORIA

100. rocznica przyłączenia Śląska do Polski. Wojciech Kirejczyk: odzyskanie niepodległości przez Polskę to był wieloletni proces

20 czerwca po raz pierwszy w historii obchodzony był Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Nowe święto państwowe ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919-1921 i czcić ich bohaterskich uczestników. O wydarzeniach związanych z obchodami 100. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski mówili w Polskim Radiu 24 Maria Czarnecka, dyrektor Muzeum Śląskiego, i Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu "Niepodległa".
Zobacz więcej na temat:  religia Polskie Radio 24 POLSKA Maja Kluczyńska Śląsk Górny odzyskanie niepodległości