Polskie Radio
Section05

historia Polski

"Wtłoczył ogromne środki do niewydolnego sytemu". Prof. Antoni Dudek o Edwardzie Gierku

- Film o pierwszym sekretarzu mówi jedną prawdę: że Gierek chciał zmodernizować Polskę. Ale to się nie skończyło fiaskiem dlatego, że były przeciw niemu jakieś spiski, tylko dlatego, że wtłoczył on ogromne środki do niewydolnego systemu, który większość tych środków zmarnotrawił albo przejadł - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek. 
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm Polskie Radio 24 Edward Gierek

"Duchologia polska" - podróż do czasów transformacji

- Okres późnych lat 80. i wczesnych 90. był szalenie ciekawy, bo wiele się działo. Wydawało mi się, że życie codzienne tamtego czasu było słabo udokumentowane, stąd najpierw pojawiła się strona, a teraz książka na ten temat, zatytułowana "Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji" - mówi w Czwórce Olga Drenda, etnolog, pisarka i dziennikarka.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Adam Smolarek PRL transformacja ustrojowa lata 80 lata 90

POLSKIE RADIO 24 Muzeum Ofiar Komunizmu. Szef PFN: to pierwsze tego typu miejsce w Stanach Zjednoczonych

- Muzeum Ofiar Komunizmu zostało stworzone przez wiele rządów. Między innymi przez Węgry, przedstawicieli Estonii, Łotwy, Litwy i oczywiście Polską Fundację Narodową, jako reprezentanta Polski. Warto wspomnieć, że mieliśmy największy wkład finansowy oraz ten merytoryczny - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stany Zjednoczone USA Ameryka Waszyngton muzeum Marcin Zarzecki

Opole. Miasto, które rozbrzmiewa muzyką

Program 1 Polskiego Radia zawitał do Opola. W dniach 17-20 czerwca odbywa się tu 59. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Podczas festiwalu Jedynka przyzna nagrodę w kategorii "Premiery". Statuetkę wręczy Marcin Kusy - dyrektor Programu 1 Polskiego Radia. W trakcie audycji odwiedziliśmy m.in. Muzeum Śląska Opolskiego oraz ogród zoologiczny.
Zobacz więcej na temat:  Opole 2022 Roman Czejarek Opole ZOO piosenka kompozytor MUZYKA rynek muzeum zabytki

Wilno: wernisaż wystawy o polskim i litewskim podziemiu antykomunistycznym

W wileńskim Pałacu Tuskulanum odbył się wernisaż wystawy "Podziemie łączy". Powstała ona na podstawie dwujęzycznego, polsko-litewskiego albumu, który w ubiegłym roku wydała Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie". Ekspozycja ukazuje historię polskiego i litewskiego podziemia w czasach komunistycznych. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio dla Zagranicy.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Wilno II wojna światowa Polacy za granicą

"Znak wdzięczności Polski". Uroczystość wręczenia medali Virtus et Fraternitas

"Chcemy uczcić tych bohaterów w sposób godny, uroczysty i bezpośredni. Niestety, w większości przypadków uśmiech, serdeczny uścisk dłoni oraz trwały znak naszej wdzięczności, czyli medal Virtus et Fraternitas, otrzymują członkowie rodzin tych wiernych przyjaciół Polski i Polaków" - napisał Andrzej Duda w liście do uczestników gali wręczenia medali. Prezydent podkreślił znaczenie "niezłomnej postawy", którą odznaczali się uhonorowani tym odznaczeniem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda społeczeństwo II wojna światowa

100. rocznica przyłączenia części Górnego Śląska do Polski

Zbliża się 100. rocznica przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. 20 czerwca 1922 roku Wojsko Polskie wkroczyło do Katowic. W ten sposób - po trzech powstaniach i plebiscycie - rozpoczęło się formalne przejęcie przez Rzeczpospolitą władzy na części Górnego Śląska. Proces ten zwieńczył podpisany 16 lipca akt włączenia ziem śląskich do Polski.
Zobacz więcej na temat:  Górny Śląsk Dwudziestolecie międzywojenne Dwójka Michał Szułdrzyński