Polskie Radio
Section05

historia Polski

Kresy – pamięć, ludzie, przedmioty

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej - Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie już od roku prowadzi akcję "Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych". Celem inicjatywy jest zachowanie pamięci o Kresach w aspekcie materialnym i duchowym. W ramach akcji zbierane są zarówno pamiątki przechowywane w rodzinach Kresowian, jak i wspomnienia rejestrowane w formie historii mówionej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA muzeum Kresy wspomnienie pamiątki Katarzyna Cygler Trójka

"Jedyny namacalny ślad bytności Polaków na Wołyniu"

- Kilkanaście pokoleń, które budowały tam polskość, które tworzyły tam zręby polskości, przez tak naprawdę sześć lat II wojny światowej zostały zmiecione z powierzchni ziemi - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Bury, wychowawca świetlicy środowiskowej Ochotniczego Hufca Pracy w Lublinie. Gościem audycji był także Marcin Wikło, publicysta "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  Wszystkich Świętych Polskie Radio 24 społeczeństwo

"To będzie inne muzeum". Prof. Daniel Blatman o Muzeum Getta Warszawskiego

Na 2024 rok zaplanowano otwarcie Muzeum Getta Warszawskiego. Szef zespołu historyków muzeum, profesor Daniel Blatman, zapowiada, że instytucja ta ma być wyróżniającą się placówką, opowiadającą o holokauście. Siedzibą muzeum będzie kompleks dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów położony między ulicami Sienną i Śliską w Warszawie. W tym gmachu pracował na początku XX wieku Henryk Goldszmit, czyli Janusz Korczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA Holokaust HISTORIA II wojna światowa muzeum getto warszawskie

Uroczystość Wszystkich Świętych. Bogata historia polskich nekropolii

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych, oddając cześć tym wszystkim, którzy osiągnęli życie wieczne, a wiernym na ziemi wskazując drogę, która prowadzi ich do świętości. Z tej okazji podczas audycji odwiedzaliśmy polskie nekropolie z bogatą historią, m.in. zakopiańskie cmentarze na Pęksowym Brzyzku, Cmentarz Rakowicki czy Stare Powązki w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Wszystkich Świętych wspomnienie

Małgorzata Żaryn o królowej Bonie: znała języki i doskonale orientowała się w życiu politycznym

- Należy pamiętać, że przełom XV i XVI wieku to okres, w którym przywiązywano dużą wagę do wykształcenia. Szczególnie osób wysoko urodzonych. Obejmowało to także kobiety, które mogły zostać władcami. Taką osobą była Bona. Znała dużo języków i orientowała się w sytuacji politycznej - powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Żaryn, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Bona Sforza wspomnienie królowie Polski HISTORIA ludzie Polskie Radio 24

Polskie cmentarze poza granicami kraju. Resort kultury opiekuje się nekropoliami i przywraca pamięć poległym

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadzoruje i opiekuje się dziewięćdziesięcioma ośmioma cmentarzami i kwaterami wojennymi w 53 krajach poza Polską. Są to groby żołnierzy Wojska Polskiego, polskich zesłańców, uchodźców i cywilnych ofiar wojen, będące świadectwem polskich losów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Wszystkich Świętych Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego HISTORIA II wojna światowa

Prof. Zbigniew Wawer: historia dobrze "sprzedana" może zachęcić wiele osób

- Jestem przeciwnikiem historii, która skupia się tylko na datach i nazwiskach, czyli tzw. wiedzy encyklopedycznej. To odstrasza młodzież. A podanie jej w sposób przystępny przysparza więcej osób, które by tę historię chciały poznać - opowiadał w Dwójce prof. Zbigniew Wawer, laureat nagrody specjalnej BohaterON 2021.
Zobacz więcej na temat:  Łazienki Królewskie Michał Nowak Dwójka KULTURA Zbigniew Wawer

Historia Wojskowych Powązek. Reportaż "Las krzyży" [POSŁUCHAJ]

Ci, którzy wybierają się na Powązki Wojskowe, wiedzą, że oprócz kwiatów i zniczy obowiązkowo trzeba mieć ze sobą siatkę orzechów. Na tym niezwykle ważnym dla Polaków cmentarzu rezydują bowiem wiewiórki. Historia Powązek Wojskowych rozpoczęła się na początku XX wieku, kiedy zaczęto chować tam żołnierzy armii carskiej. To miejsce, gdzie pochowani są najwybitniejsi, najdzielniejsi synowie ojczyzny, ale też ludzie, którzy źle zapisali się w polskich dziejach.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Powązki Urszula Żółtowska-Tomaszewska IPN