Polskie Radio
Section05

HISTORIA

B. Łoziński o słowach W. Czarzastego: komunistyczne lobby w Polsce nadal silne

Wypowiedź W. Czarzastego, który stwierdził w środę, że "sowieccy żołnierze wyzwalali Polskę", zdominowała "Debatę Dnia" w PR24. - Wpisuje się w tradycję morderców i totalitarystów - powiedział dziennikarz Polskiego Radia Robert Tekieli. - Gwałty i morderstwa to nie wyzwolenie - dodał Michał Płociński z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Włodzimierz Czarzasty Armia Czerwona historia Polski Adrian Stankowski Bogumił Łoziński Robert Tekieli Polskie Radio 24

ANALIZA Spór o Pałac Saski, czyli jak patrzymy na symbole

W publicznym dyskursie powraca temat odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie. Wiceminister kultury Jarosław Sellin, przyznał, że inwestycja, która miała być realizowana głównie przez Senat, teraz może nie spotkać się z zainteresowaniem senatorów. Po tej wypowiedzi wróciły emocje i rozważania. Czy Polacy boją się historii i architektury, która do niej nawiązuje?
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski Pałac Kultury i Nauki historia Polski architektura społeczeństwo Warszawa Jarosław Sellin Rafał Trzaskowski Andrzej Duda Przemysław Goławski

Prace archeologiczne na Westerplatte. "Państwo polskie zaniechało swojej powinności wobec żołnierzy"

- Westerplatte jest idealnym przykładem na to, że państwo polskie przez te kilkadziesiąt lat - od 1989 roku - zaniechało realizacji swoich obowiązków, swojej powinności wobec żołnierzy, którzy ginęli w obronie ojczyzny - mówi w audycji "Przystanek Historia" Anna Szeląg, zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Prowadzone od 2016 r. prace na Westerplatte są pierwszymi kompleksowymi badaniami archeologicznymi tego terenu.
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej archiwum Westerplatte Paweł Lekki

Jan Józef Kasprzyk o Ryszardzie Kaczorowskim: był weteranem walk o niepodległość

W niedzielę odbędą się obchody rocznicowe z okazji 100. rocznicy urodzin Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie. Rozpoczną się od mszy w katedrze polowej WP. - To jest miejsce, które odwiedził dzień przed swoją tragiczną śmiercią w katastrofie smoleńskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Ryszard Kaczorowski II RP rocznica Tadeusz Płużański historia Polski

Miłosz Lodowski: "Niepospolita" to również film reklamowy

- Kino jest najdoskonalszą ze sztuk propagandowych. Każdy kto myśli, że jest inaczej daje się sam oszukać, albo tkwi w nieświadomości. Także kino społeczne jest propagandowe, realizuje pewnego rodzaju ideę. Chcieliśmy zrealizować ideę, która przywróciłaby Polakom świadomość godności. To jest cel reklamowy - mówił w Polskim Radiu 24 Miłosz Lodowski, publicysta i  współscenarzysta filmu "Niepospolita". 
Zobacz więcej na temat:  II RP FILM Krzysztof Grzybowski

Czy w amerykańskiej popkulturze istnieje negatywny stereotyp Polaka? Konferencja historyczna w USA

"W omawianym stereotypie Polacy są bydlakami. Są fizycznie silni, tępi, gwałtowni, płodni, anarchistyczni, brudni, a ponadto wyjątkowo nienawistni. To uprzedzenie opiera się na istniejących od wieków wyobrażeniach odnoszących się do Europejczyków ze Wschodu" - pisała prof. Danusha V. Goska w książce o stereotypie Polaka w amerykańskiej popkulturze.
Zobacz więcej na temat:  antysemityzm