Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Defilada Legionów w Warszawie w 1916 roku. Polskie mundury pojawiły się tu pierwszy raz od powstania listopadowego

108 lat temu żołnierzy z orzełkami na czapkach witano na ulicach stolicy z mieszanymi uczuciami. Była radość i ekscytacja, ale też i głosy wyrażające nieufność, a nawet krytykę. W tle tego podniosłego wydarzenia bowiem coraz mocniej uwidaczniał się konflikt między Józefem Piłsudskim i rządami państw centralnych.
Zobacz więcej na temat:  Legiony Legiony Polskie I wojna światowa Warszawa Józef Piłsudski

Niemieckie antyżydowskie prawo w Generalnym Gubernatorstwie

85 lat temu, 1 grudnia 1939 roku, weszło w życie rozporządzenie generalnego gubernatora ziem polskich Hansa Franka, nakazujące Żydom noszenie opasek z gwiazdą Dawida. Był to jeden z szeregu dekretów ukazujących haniebną i zbrodniczą politykę okupanta wobec polskiej ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa POLSKA III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne getto warszawskie represje

"Bór" Komorowski we wspomnieniach i nieznanych dokumentach. Nowa biografia dowódcy AK

- Po wojnie cały zbiór dokumentów AK, który stanowi podstawowe źródło dla historyków, został zredagowany - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Rodak, autor najnowszej biografii Tadeusza "Bora" Komorowskiego. Zaznaczył, że w swojej pracy opierał się także na odnalezionych dokumentach, w tym zaskakujących wspomnieniach dowódcy AK.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski literatura historia Polski Powstanie Warszawskie Armia Krajowa Zobacz także

Noc listopadowa. Romantyczna gorączka pchnęła konspiratorów do walki

– Powstanie wybuchło w duchowej atmosferze przygotowanej przez Mickiewicza. Spiskowanie weszło Polakom w krew, mówiły o tym romantyczne wiersze o beznadziejnej sytuacji pod niewolą zaborców – mówił prof. Andrzej Fabianowski w audycji Polskiego Radia z 2010 roku. – Powstanie wzniecono, żeby móc się bić w otwartym polu. Konspirator stał się powstańcem, przestał się ukrywać i mógł być po prostu sobą.
Zobacz więcej na temat:  powstanie listopadowe Piotr Wysocki Warszawa

Cmentarz Powstańców Warszawy. Sto tysięcy nieznanych imion

29 listopada 1945 roku otwarto na warszawskiej Woli cmentarz, który stał się przede wszystkim miejscem pochówku cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego, a także żołnierzy Armii Krajowej. To szczególne miejsce - największa nekropolia Powstania Warszawskiego - skrywa prochy ponad stu czterech tysięcy ludzi. Większość z nich pozostaje bezimienna.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Warszawa komunizm Armia Krajowa