Polskie Radio
Section05

III Rzesza

Powojenne losy "Panoramy Racławickiej" i innych polskich zbiorów ze Lwowa

Po II wojnie światowej podjęto trud odzyskania pozostałych we Lwowie zabytków polskiej kultury, w tym "Bitwy pod Racławicami". Starania zakończyły się sukcesem i 18 lipca 1946 roku słynny obraz Wojciecha Kossaka i Jana Styki wraz z częścią zbiorów lwowskiego Ossolineum został przekazany polskiej stronie. 
Zobacz więcej na temat:  Lwów zabytki Adam Mickiewicz Jan Matejko ZSRR II wojna światowa okupacja niemiecka

Kontrowersje wokół wystawy w Gdańsku. "Nie służy pamięci"

Przygotowana przez Muzeum Gdańska ekspozycja opowiadająca o mieszkańcach Pomorza służących w wojsku niemieckim w czasach II wojny światowej, wzbudza żywe komentarze. "Nie służy polskiej polityce pamięci" - napisał w mediach społecznościowych szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Wystawę "Nasi chłopcy" komentują także politycy niezwiązani z obozem rządzącym oraz publicyści.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Gdańsk Pomorze II wojna światowa

Zbrodnia bez kary, czyli powojenne losy pięciu nazistowskich zbrodniarzy

Po II wojnie światowej niektórzy Niemcy odpowiedzialni za zbrodnie nazistowskie z czasów istnienia III Rzeszy stanęli przed sądem. Nie wszyscy winowajcy ponieśli karę adekwatną do swoich czynów: niektórzy w więzieniu spędzili zaledwie kilka lat, inni zostali z niego zwolnieni warunkowo. Spora część natomiast nigdy nie została osądzona. 
Zobacz więcej na temat:  nazizm zbrodnie wojenne niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Powstanie Warszawskie getto warszawskie Auschwitz II wojna światowa Norymberga Erich von dem Bach-Zelewski Holokaust historia Polski historia warszawy HISTORIA

Żydzi z getta w Łodzi trafili do piekła Auschwitz

Łódzkie getto było jedynym na ziemiach polskich, które funkcjonowało prawie do końca niemieckiej okupacji. Mieszkający na jego terenie Żydzi byli zmuszani do niewolniczej pracy w fabrykach. Większość z nich nie doczekała końca II wojny światowej - zginęli w komorach gazowych w niemieckich nazistowskich obozach zagłady w Auschwitz i Kulmhof. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Żydzi nazizm Holokaust Auschwitz II wojna światowa Łódź

Ludwig Hahn. Skandalicznie niska kara dla nazistowskiego mordercy

5 czerwca 1973 roku niemiecki zbrodniarz Ludwig Hahn - współodpowiedzialny za deportację ok. 300 tys. warszawskich Żydów do obozu zagłady w Treblince, likwidację getta w stolicy Polski i mordy na polskiej ludności w czasie Powstania Warszawskiego - został skazany na 12 lat pozbawienia wolności.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa zbrodnie wojenne Warszawa Powstanie Warszawskie powstanie w getcie nazizm