Polskie Radio
Section05
inwigilacja

Rozpoznawanie twarzy – genialna technologia czy wielkie zagrożenie?

– Znamy ideę Big Brothera, wiemy, o czym pisał Orwell. Anonimowość jest rodzajem dobra, jest naszym azylem bezpieczeństwa, dzięki któremu możemy podejmować decyzje, nie licząc się ciągle z jakąś kontrolą i z tym, że ktoś patrzy nam na ręce, a tym przypadku na twarz – mówił w Trójce  psycholog i badacz sztucznej inteligencji dr Paweł Fortuna.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Klub Trójki Tomasz Rożek technologie technologie mobilne media społecznościowe inwigilacja

NASZ WYWIAD Chiński Wielki Brat tworzy rating: złego ukarze, posłusznego nagrodzi. Wygląda to gorzej niż w ”Czarnym lustrze”

- Rating złych i dobrych obywateli, karanych i nagradzanych za swe czyny, eksperymenty firm farmaceutycznych i zajmujących się technologiami sztucznej inteligencji (AI) operującymi na bazach danych, także biometrycznych, którymi dysponuje chińskie państwo – to nie dystopia, lecz rzeczywistość Chin. – Trwa digitalizacja państwa opresyjnego – mówią eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich dr Michał Bogusz i Jakub Jakóbowski. Zaznaczają, że szczególnym polem doświadczalnym jest w tym względzie prowincja Ujgurów - Sinciang.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Chiny inwigilacja Ośrodek Studiów Wschodnich Pekin

Media: wywiady Niemiec i USA wywiad wspólnie szpiegowały inne państwa

Jak wynika ze wspólnego dziennikarskiego śledztwa przeprowadzonego przez niemiecką telewizję ZDF, amerykański "Washington Post" i szwajcarską telewizję SRF, przez wiele lat wywiady Niemiec i USA wspólnie szpiegowały ponad sto państw na całym świecie. Wykorzystywały do tego celu kontrolowaną przez siebie od 1973 roku szwajcarską firmę "Crypto AG", która sprzedawała na całym świecie urządzenia służące do szyfrowania komunikacji.
Zobacz więcej na temat:  Rosja USA wywiad szpieg inwigilacja

Dr Bolesław Piasecki: Edward Snowden posiada informacje bolesne dla Amerykanów

- Możemy spodziewać się narracji, którą państwo rosyjskie dyktuje od wielu lat w tym temacie, a więc Snowden powodowany pobudkami patriotycznymi i troską o prawa człowieka postanowił walczyć z Goliatem i schronił się w Rosji, bo te złe USA postanowiły go ścigać. Taka narracja jest nieprawdziwa - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bolesław Piasecki z Akademii Sztuki Wojennej. 
Zobacz więcej na temat:  Edward Snowden USA Rosja Chiny inwigilacja CIA Łukasz Kurtz

Czerwona przeszłość "równościowej" aktywistki

- Andrzej Gontarczyk karierę w SB jako tajny współpracownik rozpoczął w 1974 r. Jego żona Jolanta, dziś nosząca nazwisko Lange, trzy lata później. Ponieważ mieli rodzinę w RFN i nosili się z zamiarem wyjechania tam, SB wykorzystała to przygotowując ich do działania - powiedział Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych. W audycji "Debata Jedynki" o przeszłości Jolanty Lange rozmawiali również publicysta Rafał Otoka-Frąckiewicz i Marek Wolski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Franciszek Blachnicki Piotr Woyciechowski zabójstwo służba bezpieczeństwa inwigilacja

Zespół płk. Lesiaka oraz inwigilacja prawicy w latach 90.

Po zmianie władzy na przełomie lat 80. i 90. w III RP powołano specjalny zespół podległy szefowi Urzędu Ochrony Państwa, który przez trzy lata zajmował się rozpracowywaniem opozycji politycznej z okresu PRL. Jak dokładanie wyglądała praca grupy? O tym w audycji "Kulisy Spraw" mówili Eliza Olczyk z tygodnika "Wprost" oraz dziennikarz śledczy Cezary Gmyz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL III RP historia Polski HISTORIA służby specjalne służba bezpieczeństwa opozycja demokratyczna inwigilacja fakty opinie ciekawostki

"Wszystkie służby grzeszne są grzechami swoich szefów"

- Służby - wszelkiego rodzaju - grzeszne są grzechami swoich szefów, a najczęściej polityków, którzy chcą służbami sterować i wykorzystywać je do własnych celów. Na koniec całe odium spada na funkcjonariuszy – powiedział w audycji Kulisy Spraw specjalista ds. służb specjalnych dr Łukasz Kister. Gość odniósł się też m.in. do afery podsłuchowej i sprawy tzw. "szafy Lesiaka".
Zobacz więcej na temat:  Kulisy Spraw służby specjalne inwigilacja