Polskie Radio
Section05
Jacek Sasin

Koreańczycy z KHNP deklarują zaangażowanie kapitałowe w Pątnowie. Wicepremier Sasin potwierdza

Wicepremier Jacek Sasin poinformował, że w czasie jego rozmów w Seulu padła ze strony ministra handlu, przemysłu i energii Korei Płd. deklaracja kapitałowego zaangażowania się koncernu KHNP w projekt jądrowy, planowany w Pątnowie przez PGE, ZE PAK i KHNP.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia atomowa energia elektryczna bezpieczeństwo energetyczne POLSKA Korea Południowa inwestycje zagraniczne prąd Jacek Sasin polityka

Przesunięte uruchomienie Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Sasin podał nowy termin

Termin, do którego utworzona ma zostać Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, został przesunięty - przekazał PAP minister aktywów państwowych, wicepremier Jacek Sasin. Agencja powinna powstać do końca pierwszego kwartału 2023 r., a nie, jak wcześniej zakładano, do końca tego roku. Do NABE mają trafić aktywa węglowe spółek energetycznych.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Sasin węgiel energetyka energia elektryczna społeczeństwo POLSKA

Elektrownie atomowe w Polsce. Sasin: do rodzin popłynie tani, czysty prąd

- Będziemy dysponować dwoma technologiami, czyli amerykańską i koreańską, które są zresztą do siebie bardzo podobne - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że "dziś Europa w dobie gigantycznego niespotykanego kryzysu energetycznego przeprasza się z atomem".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA energetyka bezpieczeństwo energetyczne Jacek Sasin atom energia atomowa Korea Południowa polityka USA Stany Zjednoczone

"Historyczna decyzja". Wicepremier Sasin o atomowej współpracy z Koreą Płd.

- Współpraca z Koreą Południową jest wielopłaszczyznowa, przynosi duże korzyści, przede wszystkim - co najważniejsze - w dostawach nowoczesnej broni, ale także w obszarze energetyki - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. - Podjęliśmy wspólnie absolutnie historyczną decyzję o budowie jednej z dwóch polskich elektrowni atomowych przez konsorcjum firm polskich i koreańskich - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Sasin energetyka elektrownia atomowa bezpieczeństwo energetyczne Korea Południowa

Rozwój energetyki jądrowej w Polsce. Sasin: projekty koreański i amerykański wzajemnie się uzupełniają

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że udział firm koreańskich będzie miał wielkie znaczenie w realizacji polskich inwestycji w energetykę jądrową. Jak podkreślił, projekty amerykański i koreański uzupełniają się.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA energetyka bezpieczeństwo energetyczne Jacek Sasin atom energia atomowa Korea Południowa polityka

Jacek Sasin dla Polskiego Radia: energia jądrowa jest bezpieczna, przyjazna środowisku i tania

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że energia jądrowa jest bezpieczna, przyjazna środowisku i tania. W Seulu podpisano listy intencyjne w sprawie budowy elektrowni atomowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400. Minister Sasin podkreślił, że energia jądrowa jest też dużo tańsza niż energia wytwarzana z węgla czy gazu oraz pewniejsza niż odnawialne źródła energii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo elektrownia atomowa atom bezpieczeństwo energetyczne Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Jacek Sasin Korea Południowa energetyka

Kolejną elektrownię atomową w Polsce wybudują Koreańczycy? Wicepremier Sasin: mamy wspólne cele

Koncern z Korei Południowej prawdopodobnie zbuduje kolejną elektrownię atomową w Pątnowie. W Seulu podpisano listy intencyjne w sprawie przyszłej inwestycji. Jak mówił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, Polska i Korea Południowa mają wspólne cele w zakresie rozwoju energetyki jądrowej. Wicepremier podkreślił, że nie da się zachować niepodległości bez bezpieczeństwa militarnego i energetycznego. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Korea Południowa Jacek Sasin elektrownia atomowa atom energetyka bezpieczeństwo energetyczne GOSPODARKA

Korea Południowa w grze o polski atom. W poniedziałek kolejne rozmowy z udziałem Jacka Sasina

W Seulu trwa wizyta polskiej delegacji, w której udział biorą wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski oraz prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek. Na poniedziałek zaplanowano kolejne rozmowy dotyczące energetyki jądrowej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Seul Korea Południowa elektrownia atomowa energetyka bezpieczeństwo energetyczne Jacek Sasin

Polska ofensywa energetyczna. W Seulu odbędą się rozmowy o kolejnym projekcie jądrowym w Polsce

"Mamy to! Pierwszą elektrownię jądrową w Polsce zbuduje amerykański Westinghouse Nuclear" - napisał na Twitterze wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, nawiązując do wcześniejszego ogłoszenia przez premiera Mateusza Morawieckiego partnera dla polskiego programu jądrowego.
Zobacz więcej na temat:  elektrownia atomowa Jacek Sasin Seul energia bezpieczeństwo POLSKA polityka

Kto będzie partnerem Polski w budowie elektrowni jądrowej? Jacek Sasin wyjaśnia

Jacek Sasin odpowiedział na powtarzające się pytanie o zagranicznego partnera dostarczającego technologię budowy elektrowni jądrowej w Polsce. - Wiele wskazuje, że partnerem strategicznym dla rządowej elektrowni jądrowej będzie Westinghouse - podkreślił wicepremier, minister aktywów państwowych. Westinghouse to firma amerykańska. Dodał, że rząd szuka także możliwości współpracy z partnerami z Korei Południowej - prawdopodobnie dojdzie do sfinalizowania biznesowego projektu, równoległego do rządowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA elektrownia atomowa Jacek Sasin USA energetyka energia atomowa

TYLKO U NAS PiS wycofuje projekt dot. spółek. Wicepremier Sasin: nie ma atmosfery do dyskusji na ten temat

Prawo i Sprawiedliwość wycofało projekt ustawy dotyczący m.in. utworzenia Rady do spraw Bezpieczeństwa Strategicznego. Rzecznik PiS Radosław Fogiel powiedział, że po dogłębnej analizie okazało się, że proponowane przepisy budzą wątpliwości natury konstytucyjnej. - Rozumiem, że analiza i przede wszystkim ta dyskusja publiczna, która od wczoraj w tej sprawie się toczyła skłoniła kierownictwo klubu do tego, żeby ten projekt wycofać - dodał wicepremier Jacek Sasin. 
Zobacz więcej na temat:  Jacek Sasin PiS opozycja Sejm Radosław Fogiel

Rada ds. bezpieczeństwa strategicznego. Wicepremier Sasin wyjaśnia powody wycofania projektu

- Analiza i publiczna dyskusja, która toczyła się od wtorku na temat projektu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącego m.in. zarządów spółek Skarbu Państwa, skłoniła PiS do wycofania projektu - powiedział dziennikarzom wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Jacek Sasin Ministerstwo Aktywów Państwowych bezpieczeństwo energetyczne legislacja energetyka farmacja paliwa