Polskie Radio
Section05

Jakub Kukla

Janusz Gajos: Franciszek Pieczka był świetnym aktorem i człowiekiem wielkiego serca

- Był świetnym aktorem, który doskonale znał swój fach. Franciszek Pieczka był też po prostu świetnym facetem, człowiekiem wielkiego serca, zawsze można było do niego przyjść po pomoc - mówił na antenie Dwójki wybitny aktor Janusz Gajos.
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Pieczka Dwójka Małgorzata Szymankiewicz Maciej Wojtyszko Marian Dziędziel Janusz Gajos Olgierd Łukaszewicz Emilian Kamiński Waldemar Modestowicz Sylwester Maciejewski

"Hajnówka" - od źródeł do współczesności muzyki cerkiewnej

- Muzyka cerkiewna to nie tylko Rosja, Białoruś i Ukraina. Przez 40 lat działalności nasz festiwal pokazał, że taka muzyka jest wykonywana w 42 krajach na całym świecie. Tworzyli ją również wybitni polscy kompozytorzy, w czasach Wielkiego Księstwa Litewskiego, II Rzeczypospolitej, dzieła powstają także obecnie - mówił w Dwójce Mikołaj Buszko, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Hajnówka Dwójka chór Podlasie podlaskie Białystok

Krakowski Kwintet Harfowy zaprasza na "Miejscówkę z Dwójką"

- Zapraszamy Państwa do naszego domu, czyli tam, gdzie zazwyczaj ćwiczymy, spotykamy się, tworzymy i pijemy kawę. Tam powstawały nasze pierwsze pomysły - to będzie bardzo prywatne spotkanie - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" harfista Adrian Nowak, który reprezentuje Krakowski Kwintet Harfowy. Grupa będzie gospodarzem najbliższej "Miejscówki z Dwójką" (24.09).
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką harfa Dwójka muzyka klasyczna

Erwin Schrott: z muzyką jestem związany przez całe życie

- Nie pamiętam chwili, gdy pomyślałem, że to ma być mój zawód. Muzyka zawsze była obecna, a w moim podejściu nie nastąpiła żadna zmiana, nadal jestem człowiekiem, który kocha to, co robi. Teraz dostaję za to pieniądze, ale w głębi serca nadal jestem amatorem. Muzyka to błogosławieństwo, jestem za nie wdzięczny - mówił w Dwójce Erwin Schrott, urugwajski bas-baryton.
Zobacz więcej na temat:  opera śpiew Dwójka MUZYKA

60 lat Narodowego Instytutu Dziedzictwa - dla przyszłych pokoleń

 - Narodowy Instytut Dziedzictwa to jedna z najstarszych narodowych instytucji kultury w Polsce. Jest zapleczem służb konserwatorskich, nasza wiedza specjalistyczna, ekspercka ma służyć wsparciem organów ochrony zabytków i wszystkich instytucji, które tym się zajmują - opowiadała w Dwójce Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który obchodzi jubileusz sześćdziesięciolecia istnienia.
Zobacz więcej na temat:  Narodowy Instytut Dziedzictwa Dwójka architektura zabytki

"Nie dopuszczano do wiadomości, że to agresja". Historyk o 17 września 1939

- Nikt w to nie wierzył. Po 1933 roku, po dojściu Hitlera do władzy dochodziło do czystek nie tylko gospodarczych, ale dosłownie fizycznych, wszystko, co sowieckie, rosyjskie było w Niemczech niszczone. Wydawało się, że nie ma możliwości dogadania - tłumaczył w Dwójce w 83. rocznicę zdradzieckiego ataku Stalina na Polskę dr Marcin Zwolski, historyk, kierownik działu naukowego Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. 
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 Andrzej Zieliński II wojna światowa ZSRR Dwójka Józef Stalin Adolf Hitler Niemcy Związek Sowiecki

Wirtuoz gitary, kompozytor, kolekcjoner. W hołdzie Harveyowi Hope'owi

- Harvey Hope był genialnym samoukiem. Zaczynał od rock and rolla, od fascynacji Elvisem Presleyem i muzyką rozrywkową. Grał na wszelkich możliwych rodzajach gitar: gitarze elektrycznej, akustycznej, klasycznej. Później ta fascynacja muzyczna skierowała się u niego w stronę instrumentów dawnych, barokowych - mówił na antenie Dwójki Jakub Kościuszko, wirtuoz gitary.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Dwójka gitara płyta

Bajka muzyczna "Król Maciuś I" – najmłodsi mają głos

– Napisanie bajki muzycznej to jest bardzo ciekawe wyzwanie – napisać coś, co jest proste do wykonania i jednocześnie ciekawe do słuchania – opowiadał w Dwójce Jerzy Rogiewicz, kompozytor bajki muzycznej "Król Maciuś I" na orkiestrę i chór dziecięcy. Transmisja w Programie 2 Polskiego Radia w najbliższą niedzielę 18 września o godzinie 13.00.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Korczak Dwójka muzyka klasyczna bajka dzieci KULTURA

Galaktyka Lema. "Punktem wyjścia do pracy nad serwisem było archiwum radiowe"

- Okazało się, że w Archiwum Polskiego Radia jest tak dużo wywiadów ze Stanisławem Lemem, które właściwie są nieznane, bo zostały wyemitowane na antenie tylko raz, że przyszedł nam do głowy pomysł, żeby przewodnikiem po Galaktyce Lema uczynić samego Lema - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Izabella Mazurek, współautorka serwisu internetowego Polskiego Radia, który znalazł się na tzw. krótkiej liście nominowanych do Prix Italia w kategorii: Web Fiction.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem Izabella Mazurek Prix Italia Prix Europa Dwójka

"Tamara Łempicka cały czas pracowała nad swoim rozwojem"

- Obecny rok można nazwać rokiem Tamary Łempickiej, ponieważ otwarto aż trzy wystawy poświęcone malarce. Na naszej wystawie skupiliśmy się wyłącznie na malarstwie i jest to z założenia ekspozycja dająca możliwość bezpośredniego obcowania z obrazami. To mała monografia, gdzie mamy cały rozwój Tamary Łempickiej od lat 20. aż do 60. - mówił w Dwójce Światosław Lenartowicz, kurator wystawy "Łempicka", którą od 9 września możemy oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Tamara Łempicka Muzeum Narodowe w Krakowie KULTURA

Mariusz Kwiecień: Wrocław jest dla mnie wciąż do odkrycia

- Praca dyrektora artystycznego to praca na dwa etaty. Od samego rana praktycznie do wieczora jestem z całym zespołem w teatrze, pracujemy nad spektaklami, planami na przyszłość. Nie ma za wiele czasu, żeby później, czy w przerwach, gdzieś wyjść i cokolwiek zobaczyć - mówił w radiowej Dwójce Mariusz Kwiecień, który od ponad dwóch lat pełni funkcję dyrektora artystycznego Opery Wrocławskiej.
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Kwiecień opera Wrocław KULTURA Dwójka

"Na gotyckim szlaku w Polsce Zachodniej" - muzyka dawna z dala od głównych traktów

 - Mam poczucie misji zawożenia naszej muzyki do małych społeczności, które nie mają styczności z tzw. wyższą kulturą i odkrywaniem dawnych wieków. Te społeczności z koncertów robią prawdziwe święto - opowiadała w Dwójce śpiewaczka Anna Budzyńska, dyrektor Festiwalu "Na gotyckim szlaku w Polsce Zachodniej". 3 września br. ruszyła trzecia edycja festiwalu. W kolejne soboty września odbywają się wyjątkowe koncerty muzyki dawnej.
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna Dwójka muzyka klasyczna

Muzyka na Szczytach - festiwal z nazwą o dwoistym znaczeniu

- Nie trzeba być wielbicielem gór, żeby wystąpić na naszym festiwalu. Aczkolwiek nie wyobrażam sobie nikogo, kto by odwiedził Zakopane i nie wyjechał zachwycony. Podstawowym wymogiem jest jednak wysoki poziom artystyczny, tak by nazwa "Muzyka na szczytach" miała swoją charakterystyczną dwoistość znaczenia - mówił w "Wybieram Dwójkę" Jakub Sztencel, organizator 14. Międzynarodowego Festiwalu "Muzyka na szczytach".
Zobacz więcej na temat:  Zakopane Muzyka na szczytach Dwójka MUZYKA

Festiwal Łódź Czterech Kultur. "Jesteśmy w kreatywnym i zmieniającym się tyglu"

- Pierwotne założenie, które dwadzieścia kilka lat temu stało u zarania festiwalu, było takie, żeby stworzyć wydarzenie o charakterze tożsamościowym. Takim, które odwoływać się będzie do łódzkich tradycji związanych z kulturami i narodowościami, które tworzyły potęgę tego miasta przede wszystkim w XIX wieku. Teraz jednak, u progu XXI wieku, żyjemy w Łodzi być może jeszcze bardziej wielokulturowo - mówił w Dwójce Marcin Tercjak, organizator Festiwalu Łódź Czterech Kultur.
Zobacz więcej na temat:  Łódź KULTURA