Polskie Radio
Section05
Jan Pachlowski

Kasparow: wojna się nie skończy, póki Putin rządzi Rosją

Z rakiem się nie negocjuje, raka się wycina - tak o konieczności zdecydowanych działań Zachodu wobec Rosji mówił w Programie 1 Polskiego Radia Garri Kasparow, były mistrz świata w szachach, polityczny aktywista i krytyk Władimira Putina. Gość Jedynki powiedział wprost, że Putin uważa, iż toczy właśnie czwartą wojnę światową.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Paweł Lekki Garri Kasparow Władimir Putin Rosja Magdalena Skajewska Piotr Skarżyński

Historyczny projekt NASA. Jeszcze w tym roku na Księżycu ma powstać sieć komórkowa

To nie scenariusz filmu science fiction, ale realne plany NASA, które mają być zrealizowane jeszcze w tym roku. Amerykańska Agencja Kosmiczna we współpracy m.in. ze SpaceX chce zainstalować na Księżycu sieć komórkową. Dzięki niej astronauci będą mogli przesyłać dane naukowe, ale również telefonować do swoich rodzin. O szczegółach opowiedział w Programie 3 Polskiego Radia korespondent Polskiego Radia w USA - Jan Pachlowski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski NASA kosmos sieć komórka technologie księżyc

Propalestyńskie demonstracje w USA. Setki aresztowań studentów

Na wielu amerykańskich uczelniach wciąż trwają propalestyńskie protesty. Największy jest na nowojorskiej Columbii. Studenci domagają się przede wszystkim zakończenia ataku Izraela na Strefę Gazy. Obecne protesty porównuje się do tych, które odbywały się na amerykańskich uniwersytetach podczas wojny w Wietnamie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Boston policja Izrael Palestyna antysemityzm studenci społeczeństwo protest

Taylor Swift w wydaniu nostalgicznym. Nowa płyta bijącej rekordy artystki

- To płyta nostalgiczna, widać przemianę duchową - mówi korespondent Polskiego Radia w USA Jan Pachlowski o nowej płycie Taylor Swift. Krążek "The Tortured Poets Department" trafił do słuchaczy 19 kwietnia; w ciągu doby od premiery, m.in. za sprawą oddanych fanek znanych jako Swifties, piosenki z wydawnictwa osiągnęły miliony odtworzeń w sieci. Wiele więc wskazuje, że będzie to więc kolejny, po m.in. rekordowej trasie "Eras Tour", komercyjny sukces artystki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski Adrianna Janiszewska Taylor Swift muzyka rozrywkowa Płyty

Konflikt w Strefie Gazy. Michał Wojnarowicz: żółte światło dla Izraelczyków

Rada Bezpieczeństwa ONZ po raz pierwszy zażądała natychmiastowego zawieszenia broni w oblężonej Strefie Gazy. Stany Zjednoczone nie zawetowały rezolucji. - USA deklarują, że ciągle jest zgoda na atakowanie Hamasu, ale jednak innymi metodami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Wojnarowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki USA Michał Wojnarowicz Strefa Gazy Izrael Palestyna Magdalena Skajewska Tomasz Niedokos Katarzyna Semaan Bliski Wschód

25 lat Polski w NATO. Ekspert: rola naszego kraju gigantycznie wzrosła

Andrzej Kiński, redaktor naczelny magazynu Wojsko i Technika powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że nasz kraj "zdobywał w Sojuszu kompatybilność przez ładnych parę lat". Dziś, po 25 latach obecności w NATO, Polska pełni kluczową rolę, m.in. w związku z pomocą dla Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Andrzej Kiński NATO Michał Baranowski Karol Darmoros Karol Surówka Katarzyna Semaan Piotr Piętka Paweł Kurek Magdalena Skajewska

Oscary 2024: "20 dni w Mariupolu". Nagroda dla filmu o walczącej Ukrainie

Ukraiński dokument "20 dni w Mariupolu" otrzymał Oscara dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego. Film autorstwa Mstysława Czernowa dokumentuje zagładę miasta bombardowanego przez Rosjan. - To bardzo ważna nagroda dla Ukraińców. Przemowa reżysera tego filmu była na pewno najmocniejszym wystąpieniem Gali Oscarowej - mówi Michał Strzałkowski z Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Michał Strzałkowski FILM Ukraina Oscary 2024 Film 20 dni w Mariupolu Mstysław Czernow

Oscary - "Oppenheimer" przegrał starcie z polską koprodukcją

- Wieczór w Dolby Theatre w Hollywood zdominowały dwa obrazy: "Oppenheimer" - 7 Oscarów - i "Biedne istoty" - 4.  Najważniejsze statuetki dla "Oppenheimera" to najlepszy film, reżyseria, aktor pierwszo- i drugoplanowy - mówił w "Poranku Dwójki" korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski, który obserwował 96. galę Oscarów. Polsko-brytyjsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" zdobyła dwie nagrody (najlepszy film międzynarodowy i dźwięk).
Zobacz więcej na temat:  Oscary 2024 Aldona Łaniewska-Wołłk Christopher Nolan Cillian Murphy Ewa Puszczyńska Jonathan Glazer Dwójka kino FILM KULTURA aktorzy Robert Downey Junior Robert Oppenheimer Oscary

Oscary 2024. 96. ceremonia wręczenia Oscarów - audycja specjalna w Programie 1 [ZOBACZ WIDEO]

Film "Oppenheimer" Christophera Nolana został zwycięzcą tegorocznej gali. W sumie zdobył siedem statuetek. Dwa Oscary otrzymała brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów". W radiowej Jedynce decyzje Amerykańskiej Akademii Filmowej na żywo komentowali zaproszeni goście. Audycję poprowadzili Martyna Podolska i Paweł Sztompke.
Zobacz więcej na temat:  Oscary 2024 FILM kino Martyna Podolska Paweł Sztompke Małgorzata Karpiuk Joanna Kuś Leszek Bodzak Paweł Maślona Bodo Kox Piotr Ratajczak Krzysztof Kwiatkowski Marcin Radomski Stany Zjednoczone USA

Gala oscarowa 2024 w portalu Polskiego Radia i na antenie radiowej Jedynki

Program 1 Polskiego Radia zaprasza na specjalną audycję "Noc oscarowa" poświęconą gali wręczenia najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie. Gośćmi Martyny Podolskiej i Pawła Sztompkego będą znawcy świata kina. Początek emisji z niedzieli na poniedziałek, tuż po północy.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Marcin Radomski Krzysztof Kwiatkowski Piotr Ratajczak Bodo Kox Paweł Maślona Leszek Bodzak Joanna Kuś Małgorzata Karpiuk Martyna Podolska Paweł Sztompke Oscary 2024 FILM kino gala aktorzy operatorzy scenariusz reżyseria dźwięku reżyser aktor aktorstwo Polskie Radio

Tylko u nas 96. ceremonia wręczenia Oscarów. Trwają ostatnie przygotowania do najważniejszego święta kina

Czy 96. Oscary okażą się wielkim triumfem "Oppenheimera"? Obraz Christophera Nolana ma szanse na 13 statuetek, ale konkurencja jest mocna. "Biedne istoty" Yorgosa Lanthimosa i "Czas krwawego księżyca" Martina Scorsese zachwyciły świat kina. Laureatów nagród poznamy w nocy z niedzieli na poniedziałek.
Zobacz więcej na temat:  Oscary Oscary 2024 Trójka Hollywood dolby Ryszard Jaźwiński Robert Grzędowski Raf Uzar

Super Bowl 2024: walka o mistrzostwo napędzana przez Taylor Swift

Miłośnicy futbolu amerykańskiego przygotowują się na jedyne w swoim rodzaju widowisko sportowe. W nocy z 11 na 12 lutego zostanie rozegrany 58. Super Bowl, czyli mecz o mistrzostwo ligi futbolu amerykańskiego w USA. Na przestrzeni lat widowisko ewoluowała w bijące rekordy show z występami gwiazd na żywo i rekordowo drogimi reklamami; w tym roku zainteresowanie wzrosło również za sprawą Taylor Swift, której partner zaprezentuje się na boisku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski Raf Uzar Super Bowl Taylor Swift usher

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra także za granicą

Licytacje, wolontariusze, chęć niesienia pomocy i mnóstwo ludzi dobrej woli – tak wygląda Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, również za granicą. Sztaby Orkiestry znajdują się w wielu zakątkach świata i działają równie prężnie jak te polskie. Największy zagraniczny sztab WOŚP jest w Chicago. Jak wyglądają sztaby za granicą? Które państwa zagrają wraz z Orkiestrą?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy WOŚP 2024 Marek Wałkuski pomoc Radosław Nałęcz