Polskie Radio
Section05
Jerzy Jarocki

Stanisław Radwan we wspomnieniach. "Obcowanie z nim było wielkim wyróżnieniem"

- Bezwzględnie dokonania kompozytorskie są wybitne i ponadczasowe. Krzysztof Penderencki uważał, że to był jego najzdolniejszy uczeń. Podkreślał to po wielu latach - mówi dziennikarz i krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. Jak zauważa, każda z osób, która przewinęła się przez życie tego twórcy, czuła się wyjątkowa. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA Stanisław Radwan Anna Popek Andrzej Wajda Tadeusz Łomnicki Jerzy Jarocki Gustaw Holoubek TEATR

Jerzy Jarocki. Reżyser sześciu "Ślubów" Gombrowicza

W środowisku aktorskim często mówi się o nim jako o "poecie teatru" lub "filozofie teatru" - kimś kto tworzył go poszukującym, a jego przedstawienia należało oglądać wielokrotnie i je kontemplować. Rozgłos przyniosły mu m.in. reżyserowane przez niego kilkakrotnie przedstawienia "Ślubu" Witolda Gombrowicza. 11 lat temu zmarł Jerzy Jarocki, jeden z najważniejszych reżyserów teatralnych w II połowie XX wieku.   
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jarocki historia Polski HISTORIA Witold Gombrowicz reżyser

Jerzy Trela. "Fascynuje mnie to, co w człowieku jest jeszcze nieodkryte"

– Zaczynam od takiego delikatnego zbadania psychiki postaci, którą mam zagrać. Fascynuje mnie to, co w tym człowieku jest jeszcze nieodkryte. I to mnie przyciąga jak magnes, że coraz bardziej staram się wgłębić w tą postać i w to, co w niej drzemie – tak w jednym z archiwalnych nagrań Polskiego Radia Jerzy Trela mówił o swojej pracy nad materiałem scenicznym.  
Zobacz więcej na temat:  historia Polski aktorzy aktor aktorstwo Jerzy Trela Konrad Swinarski Jerzy Jarocki TEATR kino FILM KULTURA

Wspomnienia Jerzego Jarockiego. Przed południem "Ślub", potem mur berliński

- Gdyby mi w tej chwili jakikolwiek teatr europejski zaproponował "Ślub", chybabym odmówił… Na pewno bym odmówił - wyznał Jerzy Jarocki w jednej z gawęd, które usłyszeliśmy w cyklu "Głosy z przeszłości" na antenie radiowej Dwójki. Kolejne lata działalności wybitnego twórcy potwierdziły tę deklarację. Krakowski "Ślub" z 1991 roku, szósty w jego karierze, był ostatnią z jego realizacji tego dramatu.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jarocki rocznica TEATR Dwójka Elżbieta Marcinkowska

Elżbieta Konieczna: Jerzy Jarocki to dla mnie nadal tajemnica

- Był to człowiek bardzo skryty. Nawet członkowie najbliższej rodziny nawzajem nie wiedzieli o pewnych faktach z jego życia. Taką miał też opinię w teatrze. Dziennikarzy unikał, a jak już zgodzi się na wywiad, to go potem najczęściej poprawiał, żeby był taki, jak on chce - mówiła w Dwójce autorka książki "Jerzy Jarocki. Biografia".
Zobacz więcej na temat:  biografia książki TEATR KULTURA Jakub Kukla Jerzy Jarocki Elżbieta Konieczna