Polskie Radio
Section05
katastrofa

W Rosji i na Ukrainie trwa wyjaśnianie katastrofy samolotu Ił-76

Do tej pory nie są jasne okoliczności katastrofy lotniczej, do której doszło w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim. Przed południem w rejonie wsi Jabłonowo rozbił się rosyjski samolot wojskowy Ił-76. Moskwa oskarżyła Kijów o zestrzelenie maszyny, w której - według rosyjskiego reżimu - mieli znajdować się ukraińscy jeńcy.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina samolot katastrofa samolotu katastrofa wojna na Ukrainie Rosja ŚWIAT

Problemy z Boeingami 737 Max 9. ULC: żadna polska linia lotnicza nie posiada w swojej flocie tych maszyn

"Żadna polska linia lotnicza nie posiada w swojej flocie maszyn B737-9 MAX" - zapewnia Urząd Lotnictwa Cywilnego. Karina Lisowska, rzecznik Urzędu, napisała na portalu X, że polscy przewoźnicy użytkują Boeingi 737-8 MAX i nie ma potrzeby uziemiania tego typu maszyn.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa wypadek POLSKA lotnictwo samoloty USA Stany Zjednoczone infrastruktura GOSPODARKA

Kosmiczna katastrofa doprowadziła do zmian klimatu i pojawienia się rolnictwa - twierdzą naukowcy

Rolnictwo pojawiło się po raz pierwszy, gdy społeczności zbieracko-łowieckie w Lewancie stanęły przed widmem głodu. Ten spowodowany był ochłodzeniem klimatu, który z kolei był wynikiem potężnej eksplozji szczątków komety w wyższych warstwach atmosfery - przekonuje zespół badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Bliski Wschód kometa archeologia rolnictwo Syria katastrofa klimat

Erupcja Krakatau. Ocean przez rok wyrzucał ciała ofiar

Indonezyjski wulkan budził się powoli. Przez kilka lat w regionie trzęsła się ziemia. W maju 1883 roku otworzył się pierwszy krater. W ciągu kilku miesięcy Krakatau wysłał do atmosfery wiele ton trujących gazów. To był jednak dopiero wstęp do tego, co stało się 140 lat temu, rankiem 27 sierpnia 1883 roku.
Zobacz więcej na temat:  trzęsienia ziemi Krakatoa Indonezja erupcja wulkanu katastrofa katastrofa ekologiczna klęska żywiołowa natura HISTORIA tsunami wakacje 2021