Polskie Radio
Section05
kultura hp

Meksyk. Niezwykłe bogactwo kultury i natury

Isabel Balderas nie kryje, że dla niej jako Meksykanki największą dumą jest kultura, folklor i kuchnia tego kraju. – Podtrzymujemy wciąż nasze tradycje, których większość z nich pochodzi jeszcze z czasów przedkolumbijskich. Oczywiście obecne są też elementy innych kultur, w związku z kolonizacją kraju, ale wciąż dbamy o historyczne i kulturowe korzenie Meksyku – mówi rozmówczyni Anny Popek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Anna Popek podróże książki Trójka Meksyk

"Wymazać naród": Rosja prowadzi ludobójstwo kulturowe

Film "Wymazać naród" ("Erase the Nation") w reżyserii Tomasza Grzywaczewskiego to wstrząsający dokument pokazujący zniszczenia dziedzictwa kulturowego Ukrainy dokonane przez wojska Federacji Rosyjskiej od 24 lutego 2022 r. W produkcji pokazano celowe zniszczenia ukraińskich zabytków: od Lwowa, poprzez Czernichów, Iwanków, Kijów, Charków, aż po Izium i Bohorodyczne na wschodzie Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wojna na Ukrainie kino film dokumentalny zabytki Narodowy Instytut Dziedzictwa pomoc Trójka Ukraina Trójka

Akwarela króla Karola III w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

W foyer Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego od niedawna można oglądać akwarelę przedstawiającą zamek Windsor. O niezwykłości dzieła decyduje jego autor: jest nim obecny król Anglii, Karol III. Brytyjski władca jest patronem Fundacji Theatrum Gedanense, która powstała w 1990 roku, a jej głównym celem była budowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, który otwarto w 2014 r.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Teatr Szekspirowski w Gdańsku malarstwo król Karol III Jerzy Limon Tomasz Miara TEATR

Powstaje film o ks. Stanisławie Brzósce. Tadeusz Syka: to bardzo aktualna historia

- Podjęliśmy się tego wielkiego wyzwania, jakim jest sięgnięcie do czasów powstania styczniowego i opowiedzenie arcyciekawej, wręcz wyjątkowej historii ks. Stanisława Brzóski, który był ostatnim walczącym powstańcem styczniowym - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Syka, reżyser filmu o ks. Brzósce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Polskie Radio 24 Jan Ruman Arkadiusz Gołębiewski Powstanie Styczniowe

Oscar Niemeyer – twórca brazylijskiej odmiany modernizmu

Oscar Niemeyer to brazylijski architekt, przedstawiciel światowej architektury modernistycznej, który zaprojektował około dwustu budynków i budowli. Budynki użyteczności publicznej jego projektu w Brazylii, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, do dziś stanowią jedne z najdoskonalszych przykładów jego twórczości.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA architektura modernizm Brazylia Michał Żołądkowski Paweł Turski

Będomin. Dwór, w którym urodził się autor "Mazurka Dąbrowskiego"

Marta Piasecka i Marek Gaworski zaprosili słuchaczy Trójki w podróż na Kaszuby, do małej miejscowości położonej 10 kilometrów na północny wschód od Kościerzyny, czyli do Będomina. – To właśnie tutaj, w miejscowym dworze, urodził się jeden z wielkich polskich patriotów – Józef Wybicki. W tym dworze swoją siedzibę ma też Muzeum Hymnu Narodowego – mówiła autorka "Trójki po królewsku", zapraszając na audycję. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA zabytki zamki w Polsce Marta Piasecka Trójka STYL ŻYCIA Marek Gaworski

Każdy artysta poprzez swoje dzieła mówi o sobie, o tym, co go boli

Wkroczenie w 2023 rok oznacza, że będziemy musieli się zmierzyć z kolejnym przyspieszeniem świata, który, niestety, przyspiesza nieustająco z roku na rok. Aby w tej całej gonitwie się połapać, trzeba wiedzieć, jakie są aktualne tendencje, co jest poszukiwane i na co jest zapotrzebowanie. I właśnie tendencjom w sztuce postanowił się przyjrzeć w swojej audycji Redbad Klynstra-Komarnicki.
Zobacz więcej na temat:  Redbad Klynstra KULTURA SZTUKA Trójka rzeźba