Polskie Radio
Section05

KULTURA

Ukraina z psiej perspektywy i współczesne greckie tragedie

- Opowiadanie świata z psiej perspektywy sprawia, że możemy z niego wyjąć rozmaite elementy. Pies patrzy na swoich państwa oraz ludzi pojawiających się w ich życiu trochę tak, jak kosmita patrzyłby na ziemian - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Gociek, który wraz z Łukaszem Orbitowskim przedstawił książkę Wiktorii Ameliny "Dom dla Doma".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura KSIĄŻKA książki czytelnictwo społeczeństwo pies

POLSKIE RADIO 24 Anna Maria Adamiak o twórczości Hanki Ordonówny

- Piosenki z dwudziestolecia międzywojennego są wyzwaniem nie tylko wokalnym, ale również emocjonalnym. One wymagają bardzo dużej świadomości głosu, przede wszystkim świadomości wyrażania emocji oraz uczuć, ponieważ to są utwory zawierające przepiękne teksty - mówiła w Polskim Radiu 24 piosenkarka Anna Maria Adamiak. Z okazji przypadającej 4 lipca 120. rocznicy urodzin Hanki Ordonówny przybliżyła postać artystki kochanej przez tysiące Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Popek Hanka Ordonówna MUZYKA piosenka aktorstwo aktorzy II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski

Weselne wybory

Zazwyczaj moje letnie felietony zaczynam od dość oczywistego stwierdzenia, że są wakacje, a wakacje to podróżowanie i że podróżowanie jest dla wszystkich antropologicznie wrażliwych niezmiernie ciekawe. A następnie opisuję jakiś z aktualnych wojaży. Pech jednak sprawił, że w tym roku urlop dopiero przede mną, więc nie mam jeszcze żadnej aktualnej refleksji podróżniczej.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton Maria Małanicz-Przybylska historia Polski

Plakaty z XX Igrzysk Olimpijskich w Monachium na Stadionie Śląskim w Chorzowie

W tym roku mija dokładnie pół wieku od XX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium. Świat zapamiętał je m.in. z powodu tragicznego w skutkach ataku terrorystycznego, Polacy – dzięki znakomitej postawie naszych sportowców. Ale były to także igrzyska niezwykłe pod względem wizualnym. I właśnie temu ostatniemu aspektowi poświęcona jest wystawa "Monachium 1972. Sport i sztuka. Plakat olimpijski ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego", otwarta na Stadionie Śląskim w Chorzowie.
Zobacz więcej na temat:  muzeum wystawa plakat igrzyska olimpijskie Tomasz Miara Trójka

Bastarda i Sutari: śladami Mickiewiczowskich inspiracji

- To była wspólna wędrówka na podobnych zasadach, z podobnymi możliwościami. Nie narzucaliśmy sobie żadnych ograniczeń, stylów czy "chceń", tylko otworzyliśmy się i pozwoliliśmy sobie eksplorować to spotkanie; patrzeć, dokąd nas prowadzi - mówiła w Dwójce Barbara Songin o współpracy zespołów Bastarda i Sutari, która zaowocowała wspólnym albumem "Tamoj".
Zobacz więcej na temat:  folk Tomasz Pokrzywiński Jakub Kukla Trio Bastarda muzyka współczesna Sutari folklor Dwójka Adam Mickiewicz

PR24 Małgorzata Brama o sportowcach w Powstaniu Warszawskim

- My znamy bardzo dobrze nazwiska sportowców z Powstania Warszawskiego. Tylko my nie wiemy o tym, że oni byli sportowcami. Bo np. Tadeusz Bór-Komorowski (...) brał udział w olimpiadzie w 1936 roku - mówiła w Polskim Radiu 24 reżyser filmu "Sportowcy w Powstaniu Warszawskim" Małgorzata Brama.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman FILM HISTORIA Powstanie Warszawskie II wojna światowa historia Polski SPORT film dokumentalny