Polskie Radio
Section05

Lech Kaczyński

"Lech Kaczyński walczył o podmiotowość Polski"

W Szczecinie osłonięto pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Monument ustawiono przed siedzibą "Solidarności" przy Alei Wojska Polskiego. W uroczystościach uczestniczył, między innymi, premier Mateusz Morawiecki oraz parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. Na temat zasług Lecha Kaczyńskiego dla Pomorza Zachodniego, a także Polski mówił w audycji „Gorący Temat” Jacek Liziniewicz z Gazety Polskiej Codziennie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Szczecin

"Był człowiekiem Solidarności jeszcze przed jej powstaniem"

W Szczecinie odsłonięto pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W uroczystości wzięli udział między innymi marszałek sejmu Marek Kuchciński, przedstawiciele rządu z premierem Mateuszem Morawieckim i wicepremierem Piotrem Glińskim, ministrowie, parlamentarzyści, duchowni, władze i członkowie Solidarności oraz mieszkańcy Szczecina. "Lech Kaczyński dążył do tego, by Polska była prawdziwym domem dla jej mieszkańców; był zatem prezydentem nadziei dla milionów Polek i Polaków" napisał w odczytanym podczas uroczystości liście Jarosław Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  Szczecin zachodniopomorskie Mateusz Morawiecki pomniki POLSKA

Premier: inwestycja w Możejki dzięki determinacji Lecha Kaczyńskiego

„Inwestycję w rafinerię w Możejkach, która jest kluczowa dla naszego bezpieczeństwa energetycznego zawdzięczamy wizji i determinacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego” – mówił w niedzielę w Możejkach premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej z szefem litewskiego rządu Sauliusem Skvernelisem. O polsko-litewskiej współpracy energetycznej mówił w audycji Gorący Temat politolog Andrzej Pukszto z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Litwa bezpieczeństwo energetyczne Mateusz Morawiecki Rosja ropa naftowa

Nie dla ulicy Lecha Kaczyńskiego. Jest decyzja sądu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił 12 zarządzeń wojewody mazowieckiego z listopada zeszłego roku dotyczących zmian nazw stołecznych ulic. Między innymi została uchylona decyzja dotycząca zmiany nazwy alei Armii Ludowej na ulicę Lecha Kaczyńskiego. Wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie są prawomocne. Wojewoda mazowiecki, po zapoznaniu się z ich pisemnym uzasadnieniem, złoży skargi kasacyjne od wyroków - informuje biuro prasowe wojewody mazowieckiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dekomunizacja sądownictwo

"To był moment heroiczny w życiu rotmistrza"

- Dotychczas wiedza na temat Żołnierzy Wyklętych w Polsce raczkowała. Dzisiaj jesteśmy w innym momencie. To przede wszystkim zasługa młodych ludzi, inicjatyw oddolnych i Lecha Kaczyńskiego, który potrafił mocą swojego urzędu sprawić, że Żołnierze Wyklęci zaczęli wracać do zbiorowej świadomości Polaków – powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Tadeusz Płużański. 25 maja odbyły się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Żołnierze Wyklęci historia Polski komunizm Tadeusz Płużański Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych II wojna światowa

Trzy lata od wyborów. Jakim prezydentem jest Andrzej Duda?

– Prezydent Andrzej Duda chce wnieść polski element do sposóbu myślenia Europy i świata – mówiła Elżbieta Jakubiak, była szefowa gabinetu Lecha Kaczyńskiego. – Według pani minister jest to być może polski punkt widzenia, ale według mnie są to banialuki – stwierdził z kolei Jan Lityński, były doradca Bronisława Komorowskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Michniewicz elżbieta jakubiak Jan Lityński Andrzej Duda Bronisław Komorowski Trójka prezydent

Anca-Maria Cernea z Medalem Odwaga i Wiarygodność

Rumuńska lekarka, doktor Anca-Maria Cernea została uhonorowana Medalem Odwaga i Wiarygodność. Uroczystość odbyła się podczas Kongresu Polska Wielki Projekt, który trwa w Warszawie. Nagrodę wręczył Marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Laudację na cześć laureatki wygłosił Bronisław Wildstein, który podkreślał jej zaangażowanie w propagowanie konserwatyzmu w Rumunii. Anca-Maria Cernea była gościem prof. Zdzisława Krasnodębskiego w audycji Konfrontacje Idei.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kongres Polska Wielki Projekt 2018 Rumunia

Kongres Polska Wielki Projekt – hołd dla Lecha Kaczyńskiego

– W 2010 roku spotkanie nie doszło do skutku, przez to, co się stało w kwietniu. Jednak rok później, ze względu na pamięć o prezydencie Lechu Kaczyńskim, wcieliliśmy ideę w życie – mówiła w rozmowie z Polskim Radiem 24 o Kongresie Polska Wielki Projekt Maryna Miklaszewska, dziennikarka, opozycjonistka w czasach PRL, a także wiceprezes Fundacji Polska Wielki Projekt.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kongres Polska Wielki Projekt 2018 Maryna Miklaszewska

Były wiceprezydent Warszawy przed komisją werfyfikacyjną

Andrzej Jakubiak zeznał przed komisją weryfikacyjną, że „nie widział powodu, aby oceniać pracę Biura Gospodarki Nieruchomościami krytycznie.” Były wiceprezydent stolicy, który nadzorował pracę biura, od dziesiątej odpowiadał na pytania gremium podczas rozprawy na zasadach ogólnych. Zeznania przed komisją weryfikacyjną komentował w Polskim Radiu 24 Oskar Hejka (członek Rady Społecznej przy Komisji) i Jan Popławski (Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze).
Zobacz więcej na temat:  Komisja Weryfikacyjna Warszawa Patryk Jaki Ministerstwo Sprawiedliwości Hanna Gronkiewicz-Waltz reprywatyzacja dzika reprywatyzacja

"Mam nadzieję, że Tusk odpowie za to, co się stało"

– Nie chciałabym się wypowiadać za wymiar sprawiedliwości. Mam jednak nadzieję, że Donald Tusk odpowie za to, co się stało, nie tylko politycznie – mówiła w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Anita Czerwińska. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości na naszej antenie odniosła się do poniedziałkowego przesłuchania szefa Rady Europejskiej jako świadka w procesie dotyczącym organizacji wizyty prezydent Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 roku.
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Donald Tusk Smoleńsk Władimir Putin POLSKA

Katastrofa smoleńska. Czy emocje zaczną opadać?

Osiem lat po katastrofie smoleńskiej emocje związane z tą tragedią nadal kształtują debatę publiczną w Polsce. O tym, jak te emocje zmieniały się na przestrzeni lat, co katastrofa smoleńska oznacza dla Polaków oraz czy jest szansa na zakończenie sporu wokół niej - mówili w audycji Szukając Dziury W Całym Bartłomiej Radziejewski (dyrektor Nowej Konfederacji) oraz Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Smoleńsk Katyń Warszawa