Polskie Radio
Section05

lewica

Dworczyk: liczę na to, że to PiS wraz z koalicjantem będzie kontynuowało swoją misję, Polska potrzebuje stabilnego rządu

– Mam nadzieję, że to Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantem będzie kontynuowało misję rządzenia Polską. W moim przekonaniu nasz kraj tego potrzebuje – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" na antenie Programu 3 Polskiego Radia Michał Dworczyk, minister w KPRM.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Dworczyk Trójka Beata Michniewicz polityka rząd Sejm wybory 2023 Prawo i Sprawiedliwość opozycja koalicja obywatelska PSL Polska 2050

"Czy będą zrywane? Na pewno". Poseł Lewicy o kontraktach dla polskiej armii

- Czy kontrakty będą zrywane? Na pewno. Na pewno będzie przeprowadzony audyt tych kontraktów, zważywszy na to, co się w wojsku przez ostatnie miesiące działo - powiedziała w programie "Minęła 8" poseł Nowej Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic. - Ja się cieszę, że politycy Lewicy, którzy żyją w tak "skorumpowanym państwie policyjnym", mogą przychodzić do publicznej telewizji i się tak kompromitować - odpowiedział wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Anita Kucharska-Dziedzic wojsko Wojsko Polskie

W poniedziałek kolejne spotkanie liderów KO, Trzeciej Drogi i Lewicy. W tle przygotowanie planu utworzenia nowego rządu

W poniedziałek ma się odbyć kolejne spotkanie liderów Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy na temat utworzenia nowego rządu. Poseł Nowej Lewicy Dariusz Wieczorek powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że po uzgodnieniach liderów do pracy zabiorą się zespoły programowe. Jak dodaje, trzeba przygotować plany dla nowego rządu po uformowaniu się.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość koalicja obywatelska PSL Polska 2050 Nowa Lewica Sejm rząd Krajowy Plan Odbudowy

"Śniadanie w Trójce". Poseł PiS: Donald Tusk jest zagrożeniem dla suwerenności Polski

– Donald Tusk jest zagrożeniem dla naszej suwerenności i z punktu widzenia interesu Polski zrobienie wszystkiego, żeby nie został on premierem, jest polską racją stanu – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marek Suski z PiS. O powyborczych scenariuszach dla Polski dyskutowali w "Śniadaniu w Trójce" także Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta), Marek Jakubiak (Kukiz'15), Grzegorz Napieralski (KO), Marek Sawicki (PSL) oraz Marcin Kulasek (Lewica).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Beata Michniewicz Trójka wybory Sejm prezydent PiS koalicja obywatelska PSL

"Negocjacje się toczą". Tomasz Trela wskazuje, na co stawia Lewica w ewentualnym rządzie opozycji

- Będzie standardowa umowa koalicyjna; każda z partii kładzie na stole to, na czym jej najbardziej zależy, robiony jest protokół zbieżności i rozbieżności, ustala się priorytety - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł Lewicy Tomasz Trela pytany o negocjacje umowy koalicyjnej między partiami opozycyjnymi. Wskazał też, że istotne dla Lewicy są sektory związane z budownictwem mieszkaniowym i polityką społeczną. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Tomasz Trela wybory w Polsce Sejm Katarzyna Gójska

PR24 "Trzeba połączyć systemy państwowy i prywatny". Senator Lewicy o reformie służby zdrowia

- Trzeba połączyć ze sobą prywatny i państwowy system zdrowia. Obecnie te systemy ze sobą nie współpracują, nie są ze sobą w żaden sposób powiązane. Powiązane są tylko tym, żeby do tego prywatnego wpłynęła składka zdrowotna - powiedział w Polskim Radiu 24 senator Wojciech Konieczny (Polska Partia Socjalistyczna). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 służba zdrowia Wojciech Konieczny

"Temat objęcia stanowisk dominuje rozmowy". Biejat ubolewa nad formą budowania koalicji przez opozycję

Zdaniem współprzewodniczącej Partii Razem Magdaleny Biejat, temat objęcia stanowisk dominuje rozmowy wewnątrz tworzącej się koalicji KO-Lewica-Trzecia Droga. Tymczasem - jak mówiła - "nie jest kwestią zasadniczą to, kto na jakim stanowisku zasiądzie, tylko to jaki programowo ten rząd się ułoży".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory parlamentarne wybory w Polsce koalicja obywatelska Platforma Obywatelska Trzecia Droga

Aborcja kością niezgody w koalicji opozycji? Biejat: dekryminalizacja przerywania ciąży absolutnym minimum

Rozmowy partii opozycyjnych o utworzeniu rządu mogą rozbić się o kwestie światopoglądowe. Lewica postuluje legalizację aborcji do 12. tygodnia ciąży, innego zdania są konserwatywni posłowie reprezentujący Trzecią Drogę. - Kobiety dzisiaj pytają, co z ich prawami, co z kwestią dopuszczalności przerywania ciąży - zwracała uwagę poseł Nowej Lewicy Magdalena Biejat. O poglądach konserwatywnej części Polaków przypominał z kolei Ireneusz Raś z Trzeciej Drogi. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Magdalena Biejat rząd opozycja wybory w Polsce

TYLKO U NAS Kto marszałkiem Sejmu? Trzecia Droga mówi o "równym podziale odpowiedzialności"

Liderzy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy zadeklarowali we wtorek, że ich kandydatem na premiera będzie przewodniczący PO Donald Tusk. Na temat pozostałych personaliów nie chcą się wypowiadać. Z rozmów w kuluarach sejmowych wynika, że gorąca dyskusja toczy się w sprawie obsady stanowiska marszałka Sejmu.  
Zobacz więcej na temat:  Marszałek Sejmu opozycja Szymon Hołownia koalicja obywatelska polityka POLSKA

W Sejmie trwa szkolenie dla nowo wybranych posłów. Zapoznają się oni m.in. z przebiegiem procesu legislacyjnego

Dziś i jutro nowo wybrani posłowie poznają tajniki pracy w Sejmie. W ramach sesji szkoleniowo-informacyjnych pracownicy kancelarii izby przedstawiają elektom m.in. zasady organizacji prac Sejmu, przebieg procesu legislacyjnego czy warunki wykonywania mandatu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm polityka koalicja obywatelska Prawo i Sprawiedliwość PSL Polska 2050 szkolenie legislacja

Warszawa: zakończyło się spotkanie kierownictwa PiS

Po około czterech godzinach zakończyło się wieczorne spotkanie najważniejszych polityków Prawa i Sprawiedliwości. W siedzibie ugrupowania w Warszawie zebrało się prezydium Komitetu Politycznego, skupiające kilkunastu czołowych przedstawicieli PiS na czele z szefem partii Jarosławem Kaczyńskim. Po rozmowach żaden z uczestników posiedzenia nie rozmawiał z mediami.
Zobacz więcej na temat:  prezydent PSL wybory w Polsce Prawo i Sprawiedliwość Andrzej Duda PO rząd opozycja Konfederacja Piotr Müller Polska 2050 wybory 2023