Polskie Radio
Section05

medycyna

Amantadyna lekiem na COVID-19? Prezydent: czekamy na wyniki badań klinicznych

- Proces ewentualnego dopuszczenia amantadyny jako leku przeciwko koronawirusowi jest w tej chwili w Polsce realizowany zgodnie z procedurami. W ciągu najbliższych tygodni powinny być wyniki badań klinicznych, które umożliwią Ministerstwu Zdrowia podjęcie odpowiednich decyzji - poinformował prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce COVID-19 prezydent Andrzej Duda badania społeczeństwo

"Doktor Google" nie zawsze postawi trafną diagnozę

Pandemia spowodowała, że wielu Polaków niechętnie chodzi do lekarzy. Porad na dręczące ich dolegliwości szukają w sieci. Są takie strony, na których po wpisaniu wieku, płci, obciążeń i symptomów oraz po wypełnieniu ankiety dostaje się wskazówki, co może takiej osobie dolegać. Na szczęście z zastrzeżeniem, żeby pójść do lekarza. A w gabinecie pacjent często oczekuje potwierdzenia swojej tezy.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie koronawirus google lekarz Joanna Racewicz

W jaki sposób wybuchła pandemia? "Są cztery hipotezy"

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport, w którym wskazała cztery hipotezy dotyczące źródła pochodzenia wirusa SARS-CoV-2. - Za najbardziej prawdopodobną eksperci uznali przeskoczenie koronawirusa z nietoperzy na człowieka, ale za pośrednictwem jeszcze jednego zwierzęca - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Strzałkowski. Na co wskazują pozostałe?
Zobacz więcej na temat:  koronawirus zdrowie szczepionka Krzysztof Grzesiowski

Koronawirus. Czy przed szczepieniem można odstawić leki?

- Mam niedokrwistość, przez co biorę lek na rozrzedzenie krwi. Mam też nadciśnienie, zapalenie stawów i przyjmuję sterydy. Czy powinnam przed zaszczepieniem się na COVID-19 odstawić leki, szczególnie sterydy? - dopytuje słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia. - Nie odstawiamy leków, ani nie modyfikujemy dawki - odpowiada krótki dr Bartosz Fiałek. Dlaczego?
Zobacz więcej na temat:  koronawirus zdrowie szczepionka szczepienia - raport Sława Bieńczycka