Polskie Radio
Section05
ministerstwo klimatu

Jakie będą zasady programu "Mój Prąd 4.0" ? Resort klimatu stawia na większą własną konsumpcję i e-auta

Planowana w I kwartale 2022 r. nowa odsłona programu priorytetowego "Mój Prąd 4.0"  pozwoli na wykonanie kolejnego kroku w kierunku efektywnej, bezpiecznej energetyki rozproszonej, uwzględniającej inteligentne zarządzanie magazynowaniem oraz autokonsumpcją wytworzonej energii elektrycznej - informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ministerstwo klimatu energia elektryczna fotowoltaika OZE ekologia

Bezprecedensowy wzrost cen energii ma wpływ na wszystkich obywateli UE. Kurtyka: Unia musi zareagować

Sprawdzenie czy Gazprom nie nadużywa swojej pozycji, obowiązkowe magazynowanie gazu, reforma systemu ETS, a także ochrona zagrożonych ubóstwem energetycznym - to zdaniem ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki pilne działania, jakie UE musi podjąć w reakcji na bezprecedensowy wzrost cen energii w Unii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA klimat ochrona przyrody ministerstwo klimatu michał kurtyka Fit for 55 ETS energetyka Unia Europejska gaz ziemny ceny podwyżki cen

Myśliwi w strefie przygranicznej? Resort środowiska odpowiada polityk Polski 2050: fałszywe doniesienia

"Wbrew fałszywym doniesieniom medialnych nie brano pod uwagę jakiejkolwiek realizacji działań przy użyciu broni przez członków PZŁ na terenach objętych stanem wyjątkowym" - głosi wydane w niedzielę oświadczenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. "Jakiekolwiek spekulacje w tym zakresie prowadzą jedynie do wprowadzania w błąd opinii publicznej i są całkowicie nieuprawnione" - czytamy
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ministerstwo klimatu środowisko ochrona środowiska przyroda granica

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej i Egiptu w Budapeszcie. Unijne wsparcie dla rozwoju gospodarczego Egiptu

Migracje, wyzwania związane ze zwalczaniem terroryzmu oraz relacje pomiędzy Unią Europejską a Egiptem były jednym z głównych tematów szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego w Budapeszcie.
Zobacz więcej na temat:  energetyka Ministerstwo Finansów ministerstwo klimatu grupa wyszehradzka Egipt Agnieszka Osiecka język polski olimpiada

Minister zapowiada wsparcie w zw. z rosnącymi cenami energii

- Chcemy, aby grupy społeczne, które są dzisiaj w takiej sytuacji, że koszty energii są dla nich znaczącym udziałem w budżetach domowych, mogły z tego skorzystać - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska, odnosząc się do propozycji ministerstwa, by wspierać zakup energii przez polskie rodziny.
Zobacz więcej na temat:  energia środowisko michał kurtyka ministerstwo klimatu POLSKA polityka Sygnały Dnia społeczeństwo energetyka prąd Katarzyna Gójska GOSPODARKA

"Naszym celem jest, by technologie wodorowe stały się codziennością". Porozumienie o rozwoju gospodarki wodorowej

- Rozpoczynamy budowę nowego sektora polskiej gospodarki - gospodarki wodorowej - mówili uczestnicy porozumienia sektorowego dotyczącego rozwoju tej dziedziny, które podpisano dziś w Warszawie.Porozumienie zawarło prawie 140 podmiotów, m.in. administracja publiczna, przedstawiciele biznesu i nauki.
Zobacz więcej na temat:  wodór GOSPODARKA energia energia odnawialna Unia Europejska ministerstwo klimatu

Brak porozumienia ws. Turowa. Kurtyka: polska oferta nie została przyjęta przez Czechów

Polska i Czechy podczas siedemnastej tury rozmów w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów nie doszły do porozumienia. - Polska oferta stanowiła ponadstandardową odpowiedź na oczekiwania strony czeskiej - nie została ona przyjęta. Po dzisiejszej decyzji największym przegranym jest lokalna społeczność po obu stronach granicy - powiedział po rozmowach minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka energetyka Czechy węgiel michał kurtyka ministerstwo klimatu

"Dotacje i nisko oprocentowane pożyczki". Wsparcie dla rolników zakładających panele słoneczne

Od 1 października rusza nowa odsłona programu Agroenergia, w ramach której rolnicy będą mogli otrzymać dotacje i pożyczki m.in. do instalacji paneli fotowoltaicznych w gospodarstwie - poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że budżet programu to 200 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  fotowoltaika GOSPODARKA rolnictwo energia odnawialna energetyka ministerstwo klimatu klimat

Solidarność sprzeciwia się eliminowaniu z rynku tzw. ekogroszków. Zapowiada akcje protestacyjne

Proponowane przez resort klimatu rozporządzenie dotyczące wymagań jakościowych dla paliw stałych wyeliminuje z rynku wszystkie tzw. ekogroszki produkowane przez polskie spółki węglowe i uniemożliwi realizację inwestycji zapisanych w umowie społecznej o transformacji górnictwa - ocenia Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA górnictwo energia piec ministerstwo klimatu węgiel Solidarność protest

Polska wspólnie z USA zbuduje elektrownię jądrową. W połowie 2022 r. poznamy szczegóły inwestycji

- Jest intencja stron, aby wybudować elektrownię jądrową według amerykańskiej technologii, co zostało potwierdzone umową, dającą nam 18 miesięcy na pogłębione prace. W połowie 2022 r. będą konkrety w sprawie budowy elektrowni - powiedział minister klimatu Michał Kurtyka.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia atomowa ministerstwo klimatu Stany Zjednoczone umowa

"Polityczna, nacechowana niechęcią wobec Polski". Ireneusz Zyska o decyzji TSUE ws. kopalni Turów

 - Sąd nie jest wyrocznią, nie może wydawać decyzji arbitralnie, jak pan feudalny w średniowieczu, nie licząc się z racjami stron. Do sądu idziemy w oczekiwaniu, że sprawiedliwie zostaną rozpatrzone merytoryczne argumenty - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. W piątek rusza kolejna runda rozmów z Czechami ws. kopalni Turów. 
Zobacz więcej na temat:  kilmat ekologia ministerstwo klimatu Czechy energia elektryczna Trybunał Sprawiedliwości UE

Projekt systemu kaucyjnego dot. butelek na napoje. Czy konsumenci stracą na nowym prawie?

W pierwszym kwartale 2022 roku rząd planuje przyjąć projekt ustawy wprowadzający powszechny system kaucyjny obejmujący butelki na napoje. - Na pewno chcielibyśmy, aby ten system objął butelki plastikowe o pojemności 3 litrów oraz butelki szklane o pojemności 1,5 litra - informuje rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka. 
Zobacz więcej na temat:  ministerstwo klimatu ekologia środowisko recykling konsument sklep Aleksander Ziemiańczyk