Polskie Radio
Section05
niepodległość

Proces odzyskiwania niepodległości w Suwałkach  

Suwałki to miasto, które przechodził z rąk do rąk na przestrzeni wieków. Najpierw było to Wielkie Księstwo Litewskie, potem Królestwo Prus, następnie Księstwo Warszawskie, Imperium Rosyjskie, Rzesza Niemiecka, Rzeczpospolita Polska, III Rzesza i wreszcie wolna Polska. O Suwalszczyźnie w audycji Słowem Niepodległa opowiadali Jerzy Brzozowski i dr Krzysztof Skłodowski z Muzeum Okręgowego w Suwałkach, a także dr Maciej Abrosiewicz z Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego.
Zobacz więcej na temat:  Suwałki Suwalszczyzna odzyskanie niepodległości niepodległość historia Polski Słowem Niepodległa

Antoni Stawarz – zapomniany bohater polskiej niepodległości

Antoni Stawarz to postać, która miała kluczowe znaczenia dla wyzwolenia Krakowa pod koniec października 1918 roku, a tym samym dla odzyskania przez Polskę niepodległości. Porucznik Stawarz dowodził bezkrwawym powstaniem w Krakowie, lecz po wojnie został zapomniany. O krakowskiej drodze do niepodległości mówili w audycji Słowem Niepodległa Melania Tutak (adiunkt Muzeum Historycznego Miasta Krakowa) i Maciej Miezian (kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kraków odzyskanie niepodległości niepodległość Słowem Niepodległa historia Polski

Jaka była filozofia Józefa Piłsudskiego?

Polscy politycy często powołują się na dziedzictwo marszałka Józefa Piłsudskiego. Gdy w debacie publicznej wymieniane jest jego nazwisko, zazwyczaj przywoływane są chwalebne karty z dziejów Polski. O tym, jaka była filozofia Józefa Piłsudskiego, rozmawiali w audycji W Gruncie Rzeczy filozof Paweł Rzewuski (Uniwersytet Warszawski) i historyk Mikołaj Mirowski (Dom Literatury w Łodzi).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Józef Piłsudski II RP niepodległość Gabriel Narutowicz

"Rejs Niepodległości to niepowtarzalna inicjatywa"

Żaglowiec Dar Młodzieży za pięć miesięcy ruszy w podróż dookoła świata. Odbędzie ją by uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W podróży wezmą udział osoby wyłonione w konkursie i młodzież z różnych krajów. O wydarzeniu mówiły w audycji Społeczeństwo Obywatelskiej Reaktywacja Monika Burczaniuk - współorganizatorka Rejsu Niepodległości oraz Marysia Dydycz – przyszła uczestniczka rejsu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niepodległość żeglarstwo żeglarze odzyskanie niepodległości

Program "Niepodległa". Trwały ślad w pamięci

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości potrwają do 2021 roku. Co powinniśmy czcić przede wszystkim i w jaki sposób zrobić to najlepiej? Które z wydarzeń, składających się na naszą niepodległość można uznać za najważniejsze? Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli wiceminister kultury Jarosław Sellin i historyk prof. Janusz Odziemkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Sellin niepodległość odzyskanie niepodległości

Słowem Niepodległa: śladami Józefa Piłsudskiego w Łodzi

- Józef Piłsudski przebywał w Łodzi od jesieni 1899 roku. Przyjechał tu ze swoją świeżo poślubioną żoną Marią, gdyż chcieli stworzyć w Łodzi drukarnię pisma "Robotnik" – mówił w nowej audycji Polskiego Radia 24 Słowem Niepodległa dr Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Gość opowiadał także o aresztowaniu Piłsudskiego, jego pobycie w więzieniu przy ul. Gdańskiej i rewolucji 1905 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Józef Piłsudski Łódź niepodległość historia Polski odzyskanie niepodległości Słowem Niepodległa

Orędzie Wilsona. „To było coś niebywałego dla Polaków”

– To było coś niebywałego dla Polaków. Po 123 latach niewoli pojawiła się nadzieja na utworzenie Polski, niezwisłej gospodarczo i politycznie – mówił w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski, politolog i amerykanista. 100 lat temu, 8 stycznia 1918 roku, ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Thomas Woodrow Wilson, ogłosił swój czternastopunktowy plan powojennego ładu politycznego.
Zobacz więcej na temat:  niepodległość Thomas Wilson USA I wojna światowa historia Polski odzyskanie niepodległości