Polskie Radio
Section05
Nigeria

Zwrot skradzionych dzieł przez Niemcy kończy się "fiaskiem". Wielka kolekcja zamiast do narodu trafi w prywatne ręce

W grudniu szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock uroczyście zwróciła pierwsze tzw. brązy z Beninu do Nigerii. Podlkreślała, że skradzione niegdyś dzieła sztuki zostaną tam publicznie wystawione. Teraz prezydent Nigerii zapowiedział, że rzeźby zostaną przekazane głowie dawnej rodziny królewskiej Beninu, do prywatnej kolekcji. Niektórzy komentatorzy uważają, że "pospieszny zwrot" kończy się "fiaskiem".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Europa Nigeria Afryka dzieła sztuki

Kto stoi za serią ataków na infrastrukturę gazową niezależną od Rosji?

W ostatnim czasie miało miejsce wiele zadziwiających zdarzeń związanych z infrastrukturą do przesyłu gazu niepochodzącego z Rosji. Gazociąg Amber Grid łączący Litwę i Łotwę wybuchł w piątek 13 stycznia. W Nigerii tego samego dnia doszło do sabotażu instalacji do wysyłki LNG do Europy. Wciąż nie wiadomo, kto za tym stoi, ale zgodnie z łacińską zasadą "cui bono" (dosł.: na czyją korzyść) zyskuje na tym tylko Moskwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA LNG Gazprom gaz ziemny Nigeria Łotwa Litwa sabotaż

Prezydent Duda dla nigeryjskiego portalu: imperialna Rosja znów chce władzy nad Europą Środkową

"Narody Europy Środkowo-Wschodniej pamiętają, że imperialna Rosja, która dziś znów dąży do ekspansji, zawsze chciała je zniewolić; przypomina o tym rocznica sowieckiej napaści na Polskę 17 września 1939 r." - pisze prezydent Andrzej Duda w artykule opublikowanym na nigeryjskim portalu P.M. News.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Andrzej Duda Nigeria Europa Wschodnia ZSRR Niemcy prezydent

Dr Olech: Putin wykorzystuje negatywne doświadczenia Afryki w kontaktach z Zachodem

- Przeszłość i historia negatywnie rzutują na relacje Afryki z państwami Zachodu. Te państwa nie są tam dobrze postrzegane, dlatego Władimir Putin tak skutecznie potrafi wejść w afrykańskie regiony - mówił w Polskim Radiu 24 dr Aleksander Olech, ekspert ds. bezpieczeństwa (Defence24.pl).
Zobacz więcej na temat:  Afryka Senegal Nigeria Wybrzeże Kości Słoniowej Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Władimir Putin

Andrzej Duda z wizytą w Afryce. Ekspert o rozmowach prezydenta dot. energetyki

- Spotkania, w których wziął udział prezydent Andrzej Duda, miały miejsce między innymi w Nigerii oraz w Senegalu. W składzie delegacji do Afryki byli także przedstawiciele Orlenu i PGNiG. Z perspektywy obecnego kryzysu energetycznego są to zdecydowanie bardzo ważne rozmowy - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. energetyki Mateusz Kubiak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 energetyka Andrzej Duda Afryka Nigeria Senegal

"Polska musi wrócić do Afryki, by być silnym graczem". Kumoch podsumowuje wizytę prezydenta Dudy

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch powiedział, że "Polska musi wrócić do Afryki, żeby być poważnym graczem". Dodał, że wizyta prezydenta w Afryce Zachodniej była związana z najbliższą sesją ONZ, na której prezydent będzie mówił o ważnych dla Afryki kwestiach żywnościowych.
Zobacz więcej na temat:  prezydent Afryka ŚWIAT Andrzej Duda Senegal Nigeria Wybrzeże Kości Słoniowej Jakub Kumoch

Proaborcyjna rezolucja ONZ zatwierdzona. Szczerski dementuje poparcie Polski dla dokumentu

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych zatwierdziło nową rezolucję, która otwiera furtkę dla promocji aborcji. Dokument pod nazwą "Współpraca międzynarodowa w zakresie dostępu do wymiaru sprawiedliwości, środków zaradczych i pomocy dla ofiar przemocy seksualnej" ma na celu stworzenie dostępu do "bezpiecznej aborcji", do czego pilnie wezwano państwa. Jak przekazał stały przedstawiciel Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski, nie poparła tekstu rezolucji.
Zobacz więcej na temat:  aborcja prawo społeczeństwo polityka USA Za życiem ŚWIAT Unia Europejska Europa Afryka Nigeria POLSKA Krzysztof Szczerski

Wojna na Ukrainie uderza w Afrykę. "Rosja stosuje neokolonializm"

- Niewątpliwie Afryka ponownie stała się ważnym miejscem na mapie świata w związku z agresją Rosji na Ukrainę oraz kryzysu żywnościowego, który dał się bardzo mocno odczuć na tym kontynencie - przyznał na antenie Polskiego Radia 24 dr Jędrzej Czerep z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Jędrzej Czerep ŚWIAT Afryka Nigeria Polityka zagraniczna Polski Andrzej Duda żywność

Polska zacieśnia relacje z Nigerią. Prezydent Duda podpisał memorandum o współpracy w rolnictwie

Prezydenci Polski i Nigerii, Andrzej Duda i Muhammadu Buhari, podpisali memorandum o współpracy w rolnictwie. Oba kraje będą chciały zwiększyć poziom handlu w obliczu kryzysu żywnościowego, który został wywołany przez Rosję. Przywódcy rozmawiali także o bezpieczeństwie energetycznym. Nigeria to pierwszy przystanek w trakcie podróży prezydenta Andrzeja Dudy do Afryki Zachodniej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Nigeria Afryka żywność Rosja Ukraina wojna 2022