Polskie Radio
Section05
paliwa alternatywne

Parkowanie bez kierowcy i samochód wodorowy – kolejne nowości na IAA Mobility 2021

IAA Mobility to wydarzenie, które corocznie przyciąga tysiące fanów motoryzacji. Dziś o dwóch kolejnych technologicznych nowościach – parkowaniu za pomocą smarfona oraz samochodzie wodorowym od BMW.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców motoryzacja samochody elektryczne samochody elektromobilność ekologia ŚWIAT społeczeństwo Niemcy wodór paliwa paliwa alternatywne nowe technologie wystawa Polskie Radio Kierowców Polskie Radio

Zakaz wjazdu z LPG – czy to zgodne z prawem?

Inwestujemy w instalację gazową - chcemy, aby użytkowanie pojazdu w dłuższej perspektywie stało się tańsze. Wielu kierowców jest zwiedzionych, gdy dowiadują się, że w niektórych miejscach ich auto nie jest mile widziane. Skąd biorą się znaki zakazujące wjazdu samochodom z instalacją gazową? Dlaczego wprowadzane są takie ograniczenia? Czy jest to zgodne z prawem? 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody samochód kierowca kierowcy POLSKA społeczeństwo prawo lpg paliwa paliwa alternatywne bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze galerie galeria

Wodór i prąd paliwami przyszłości? "Tankowanie musi się po prostu opłacać"

Transformacja sektora energetycznego jest obecnie kluczowym wyzwaniem dla Polski. Celem działań powinno być ograniczenie emisji CO2 w procesach przemysłowych i transporcie. Pomóc mają w tym technologie i systemy wodorowe. Niebagatelną rolę - szczególnie w transporcie - mają szansę odegrać również napędy elektryczne. Paliwa alternatywne to jeden z tematów trwającego kongresu 590.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA elektromobilność wodór transport paliwa alternatywne energetyka

ANALIZA Europejski System Handlu Emisjami. Od niego zależą w Polsce ceny prądu

W cenie prądu płaconej przez przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe zawartych jest wiele składowych związanych z wytworzeniem energii i dostarczaniem jej do odbiorców. Dodatkowo Polska - jako jeden z krajów członkowskich UE - jest objęta systemem handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (EU ETS). Wysokość kwot wydawanych na uprawnienia też ma wpływ na ceny prądu. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes technologia paliwa alternatywne powietrze energetyka ETS

ANALIZA Szczyt Klimatyczny TOGATAIR 2021 nowym impulsem do rozwoju zielonej transformacji polskiej gospodarki

Zakończył się Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2021. Trzydniowa konferencja pełna wystąpień, debat i dyskusji dotyczyła zmian klimatycznych w pięciu obszarach tematycznych: ziemia, ogień, powietrze, woda i człowiek. Organizatorzy imprezy mają nadzieję, że dyskusje ekspertów pomogą wytyczyć nowe kierunki zmian naszej gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes technologia paliwa alternatywne atom powietrze energetyka energia atomowa ekologia OZE wodór energia elektryczna

Wodór – paliwo przyszłości

Wodór rozgrzewa wyobraźnię naukowców, inżynierów i zwykłych użytkowników dróg. Coraz częściej słyszymy, że za kilka lat w zapomnienie odejdzie ropa, benzyna i gaz, a cały świat będzie wykorzystywał w gospodarce tani i ekologiczny pierwiastek.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców motoryzacja samochody samochody hybrydowe samochód kierowca kierowcy wodór paliwa paliwa alternatywne POLSKA ŚWIAT nowe technologie Unia Europejska ekonomia ekologia

ANALIZA Potrzebujemy czystej energii. Przyszłość jest w atomie

W roku 2018 na całym świecie wyprodukowano 11238 TWh energii elektrycznej, głównie z paliw kopalnych - węgla, gazu i oleju (64 proc). Za nimi uplasowały się źródła niskoemisyjne: hydroenergetyka (16 proc.), energia jądrowa (10 proc.), wiatr (5 proc.) i słońce (2 proc.). Oznacza to, że już teraz energetyka jądrowa jest w skali świata drugim co do wielkości źródłem niskoemisyjnym. Przyszłość widzą w niej również autorzy raportu opublikowanego w ramach Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes technologia paliwa alternatywne atom powietrze energetyka energia atomowa

ANALIZA Czyste powietrze zaczyna się od domu. Termomodernizacja i technologia budowlana w trosce o klimat

Każdego roku w Polsce powstaje 70 do 90 tysięcy domów jednorodzinnych, a istnieje ich już około 6 milionów. Oznacza to, że w tym tempie do 2050 roku powstanie nawet 2,7 mln nowych domów. I każdy z nich będzie miał wpływ na otoczenie i klimat. Technologia budowania i termomodernizacja to narzędzia, które mają przybliżyć nas do niskoemisyjnej przyszłości. Ich rola i waga zostały uwzględnione również w nowym budżecie UE na lata 2021-27. Autorzy raportu TOGETAIR 2021 dzielą się pomysłami, jak to zrobić.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes technologia paliwa alternatywne powietrze

NASZ WYWIAD Technologie wodorowe szansą dla Polski. "Toczy się gra, kto będzie twórcą patentów, kupowanych na całym świecie"

- Obecne zainteresowanie świata wodorem może pozwolić Polsce wygenerować technologie na eksport, pod warunkiem, że polskie innowacje otrzymają odpowiednie wsparcie – zauważa w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Łukasz Antas, Esperis Consulting, współzałożyciel Emerging Futures Institute. Ekspert ocenia, że kluczowa będzie w tym względzie współpraca nauki i biznesu, koordynacja działań polskich koncernów, a pozycję Polski wzmocni dostosowanie prawa i infrastruktury do nowych perspektyw.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD NAUKA energetyka technologie wodór paliwa paliwa alternatywne GOSPODARKA infrastruktura