Polskie Radio
Section05
pogrzeby

Z Francji, Szwajcarii, a nawet Turcji. Pośmiertne peregrynacje wybitnych Polaków

4 lipca 1890 roku pochowano na Wawelu sprowadzone z Paryża szczątki Adama Mickiewicza. Jak pokazała historia, nie był to jedyny przypadek, gdy Rzeczpospolita zabiegała o przetransportowanie prochów wielkiego Polaka do ojczyzny. W ciągu ostatnich dwustu lat miało miejsce kilkanaście takich sytuacji. Oto opowieści o niektórych z nich. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Adam Mickiewicz Władysław Sikorski Cyprian Kamil Norwid Henryk Sienkiewicz Fryderyk Chopin Maurycy Mochnacki pogrzeby śmierć Powstanie Warszawskie Francja Szwajcaria

Siedmioletni Romek Lenczewski. "Ofiara nazistów. Pochowany po blisko 80 latach"

Historia Romualda Lenczewskiego, siedmioletniego chłopca, zastrzelonego przez nazistów 5 października 1943 roku, znalazła swój finał dopiero w 2022 roku. Niedawno odbyły się uroczystości pogrzebowe chłopca. – Obecna była najbliższa rodzina i władze Instytutu Pamięci Narodowej w sporej delegacji, byli ludzie, którzy odnaleźli szczątki – nasi antropolodzy, archeolodzy – mówi w Programie 1 Polskiego Radia ksiądz Tomasz Trzaska z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki IPN II wojna światowa historia Polski nazizm ekshumacja pogrzeby mogiła wieś

Pożegnanie z Ukrainą

Chciałbym zwrócić wszystkim uwagę na niespodziewane konsekwencje wojny. Wojna na zawsze zmienia kulturę i konteksty kulturowe – zaczął opowieść Andrzej Bieńkowski. Ten odcinek, „Pożegnanie z Ukrainą”, ma być jego osobistą historią, osobistym pożegnaniem z Ukrainą sprzed lat. Ukrainą taką, jaką znali nasi folkloryści, a która już w wielu jej zakątkach nie wróci. Ten odcinek to czas na lament nad utratą.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Andrzej Bieńkowski Piotr Dorosz Ukraina pogrzeby

"Żegnam naszego kolegę, przyjaciela i doradcę". Prezes PiS podczas pogrzebu prof. Waldemara Parucha

Szef PiS Jarosław Kaczyński podczas uroczystości pogrzebowych prof. Waldemara Parucha powiedział, że przyszło mu pożegnać "naszego kolegę, przyjaciela, doradcę". - Był z nami, kiedy odnosiliśmy sukcesy i był z nami, kiedy przegrywaliśmy, kiedy byliśmy w trudnej sytuacji. To musimy bardzo cenić i zawsze będziemy pamiętać - mówił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka lubelskie regiony pogrzeby odeszli 2022

"Spuścizna zapisana nutami". Andrzej Korzyński spoczął w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych

- Zaspokajał nasze pragnienia, głód piękna zmysłowego i umysłowego swoją wspaniałą twórczością, m.in. swoją muzyką filmową, ale także rozrywkową - powiedział ks. Andrzej Luter podczas pogrzebu  kompozytora Andrzeja Korzyńskiego, który zmarł 18 kwietnia w wieku 82 lat.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA odeszli 2022 społeczeństwo Andrzej Korzyński MUZYKA FILM KULTURA Powązki pogrzeby

"Oboje byli przykładem polskości i ogromnego patriotyzmu". Reszczyński o Kaczorowskich

- Uroczystości pogrzebowe Karoliny Kaczorowskiej powinny być częścią najbardziej chlubnej polskiej historii - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Reszczyński z radiowej Trójki, publicysta tygodnika "Sieci". Gościem audycji był też Andrzej Rafał Potocki z portalu wpolityce.pl i tygodnika "Sieci" oraz Sławomir Jastrzębowski, publicysta salonu24.pl. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II Rzeczpospolita Ryszard Kaczorowski pogrzeby komunizm społeczeństwo historia Polski

"To domknięcie epopei Rzeczpospolitej na uchodźstwie". Historyk o pogrzebie Karoliny Kaczorowskiej

- Element pewnej symboliki i ciągłości niepodległej i suwerennej Rzeczpospolitej był bardzo ważny dla polskiej migracji, która po II wojnie światowej traktowała siebie, i to całkiem słusznie, jako taką arkę przymierza - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Weingartner, historyk (UŁ).
Zobacz więcej na temat:  pogrzeby POLSKA Ryszard Kaczorowski historia Polski społeczeństwo odeszli 2021 Wielka Brytania Polskie Radio 24

Polskie znaki przemijania

Choć dziś już tego nie odczuwamy, niegdyś czas postu (Adwent, a zwłaszcza Wielki Post), były niezwykle ważnymi okresami w życiu społeczności. Rygorystyczne zasady dotyczące umartwiania się, refleksji nad życiem doczesnym i śmiercią miały pomóc w wejściu w najważniejsze momenty w obrzędowości ludowej – Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Ale także przygotować na ostateczność, oswoić z nieodwracalnym – przemijaniem i śmiercią.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska muzyka tradycyjna muzyka rozrywkowa pogrzeby Wielkanoc śmierć